Chcem prispieť
Chcem prispieť
CHCEM PRISPIEŤ
© UNICEF Huwais


Základné školy

Pomoc je veľmi náročná a nedocenená práca. Práca ľudí, ktorí pracujú pre humanitárne organizácie akou je aj UNICEF je niekedy úplne iná, ako by ste si ju predstavovali. Oveľa častejšie ako pomáhame, musíme  riešiť situácie, keď pomôcť nemôžeme, či už kvôli zle nastaveným zákonom, alebo nedostatku prostriedkov na pomoc iným. 

 

V programe ŠKOLA PRIATEĽSKÁ DEŤOM sme sa doteraz venovali viac téme práv dieťaťa.

 

Teraz sme však Program vynovili a prinášame nové tematické oblasti pre deti, ktoré pre ne budú dúfame atraktívnejšie a hlavne im ukážu ako humanitárna pomoc naozaj prebieha.

 

Čo sme si pre vás pripravili?

  • Ako sa stať hrdinom spolu s UNICEFom – hry a simulácie o tom, ako prebieha humanitárna pomoc a rozvojová spolupráca.

  • Ako sa stať nositeľmi zmeny – ako môže každé dieťa prispieť k naplneniu Cieľov udržateľného rozvoja.

 

Na našej stránke nájdete jednoduché publikácie, ale aj prezentácie  vhodné pre deti, ktoré navštevujú základné školy. Odporúčame inšpirovať sa aj publikáciami pre materské školy - hyperlink. Školám registrovaným v programe ŠKOLA PRIATEĽSKÁ K DEŤOM budeme na mesačnej báze zasielať informačný prehľad s podnetmi k vyučovacím hodinám.

 

! Prosíme o spoluprácu !

Všetky aktivity pre Vás pripravujeme v rámci projektu, a preto by sme Vás chceli poprosiť, aby ste vždy, keď s deťmi/žiakmi urobíte aktivitu vyplnili Potvrdenie o absolvovaní vzdelávacej aktivity TU a vyplnenú kópiu nám poslali na mbojnansky@unicef.sk. Zaberie to naozaj len minútku :-) a veľmi nám tak pomôžete. Ďakujeme veľmi pekne.

 

Ak máte otázky k publikáciám alebo akékoľvek nápady, čo by vám pri vyučovaní pomohlo, dajte nám vedieť tu:Formulár  Odpovedať budeme buď individuálne alebo v informačnom prehľade.

Ak by ste mali záujem, aby vám pomohol vyučovaciu hodinu pripraviť náš JUNIOR AMBASÁDOR/KA, napíšte tu  Formulár  a my vás budeme kontaktovať. 

Zoznam publikácií:

MODRÁČIKOVIA -  HRDINOVIA, KTORÍ MENIA SVET

Modráčikovia sú superhrdinovia, ktorí silou svojho srdca prispievajú k záchrane sveta. Cieľom tejto publikácie je vysvetliť deťom, ako oni sami môžu prispievať k zmene vo svete a naplneniu Cieľov udržateľného rozvoja.

VZDELÁVACÍ PROGRAM PRE ZÁKLADNÉ ŠKOLY 1.-4. ročník - POMÁHAM s UNICEFom

Každé malé dieťa sa túži stať hrdinom. Ako hrdinov vnímajú policajtov, požiarnikov, záchranárov, alebo vojakov. Veľmi málo sa hovorí o práci humanitárnych pracovníkov, ktorí sú tiež hrdinami. Publikáciou SOM HRDINA - POMÁHAM S UNICEFom by sme chceli začať búrať mýty o pomoci a priblížiť ju každému (aj malým deťom) cez konkrétne situácie, s ktorými sa rozvojoví a humanitárni pracovníci stretávajú každý deň. Aby sa aj deti mohli stať hrdinami, ktorí budú vedieť správne reagovať a pomáhať iným. Táto publikácia vás prevedie niekoľkými formami pomoci, ktoré UNICEF zabezpečuje v rôznych častiach sveta.

NIEČO MÁLO O POMOCI - NA ZÁBAVU AJ ZAMYSLENIE

Poznáte príbehy ľudí, ktorí potrebovali pomoc? Určite ste niektoré počuli, ale ťažko je si ich zapamätať. Keď sa hovorí o pomoci, ide väčšinou o ťažké témy. Napriek tomu niekedy je dobré sa vedieť zabaviť aj v ťažkej situácii. Lebo tak to robia často aj ľudia, ktorých nájdete v utečeneckých táboroch. Napriek ťažkej situácii, hľadajú aj rozptýlenie a zábavu, aby aspoň na chvíľku zabudli na všetok stres. Často sa smejú aj sami na sebe. A tak vám aj my prinášame pre žiakov zopár zábavných hier o ťažkých témach.

MORÁLNE DILEMY V HUMANITÁRNEJ POMOCI

Čo myslíte, že je najťažšia vec na pomoci iným? To, že nikdy nemáte toľko prostriedkov, aby ste dokázali pomôcť všetkým, ktorí to potrebujú. Práca humanitárnych pracovníkov často spočíva v tom, že si musia nastaviť jasné pravidlá, komu pomôžu a komu pomoc odmietnu. Niekedy nemajú na výber a pomoc musia odmietnuť. Žiaci si môžu vyskúšať, ako by reagovali, a aký je to pocit, keď nedokážu pomôcť každému kto pomoc potrebuje. Ako by sa zachovali?

VZDELÁVANIE PREROZVOJ Globálne vzdelávanie
Metodická pomôcka pre učiteľov, II. VYDANIE

UNICEF definuje vzdelávanie pre rozvoj ako proces, ktorý podporuje rozvoj detí a mladých ľudí. Formuje ich postoje a hodnoty, ako globálna solidarita, mier, tolerancia a povedomie o životnom prostredí. Poskytuje im znalosti a zručnosti, prostredníctvom ktorých dokážu tieto hodnoty presadzovať, čím dosiahnu zmenu vo svojich vlastných životoch ako aj vo svojich komunitách na miestnej i globálnej úrovni. Publikácia prináša hry zamerané na 4 oblasti:

  1. previazanosť vecí
  2. obrazy a ich vnímanie
  3. sociálna spravodlivosť
  4. zmena a budúcnosť

DOHOVOR OPRÁVACH DIEŤAŤA

Výňatok z Dohovoru o právach dieťaťa v detskom jazyku zhŕňa najdôležitejšie články, ktoré by deti mali poznať a pochopiť. 

 

 

PREČÍTAJTE SI VIAC

© UNICEF Njiokiktjien
celý článok

Daruj TUČNIAKA – ZÁCHRANÁRA na MDD