Chcem prispieť
Chcem prispieť
CHCEM PRISPIEŤ

Škola priateľská
k deťom 2023/2024

Milí účastníci aj budúci účastníci programu ŠKOLA PRIATEĽSKÁ K DEŤOM,

 

ŠKOLA PRIATEĽSKÁ K DEŤOM je program Slovenskej nadácie pre UNICEF, určený pre stredné, základné a materské školy. Účasťou v programe vaša škola získa certifikát ŠKOLA PRIATEĽSKÁ K DEŤOM, ktorý je známkou toho, že vaša škola je vnímavá voči potrebám detí. Tých, ktoré navštevujú vašu školu, ale aj detí v núdzi v rôznych krajinách sveta.

Svoju školu môžete prihlásiť do programu prostredníctvom registračného formulára do 30. 9. 2023. Do registrečného formulára sa dostanete kliknutím na gombík nižšie.

 

 

TRI KRITÉRIÁ NA ZÍSKANIE TITULU ŠKOLA PRIATEĽSKÁ K DEŤOM 2023/2024

 

1. VZDELÁVACIA AKTIVITA

 


V rámci programu stačí pripraviť aspoň jednu vzdelávaciu aktivitu podľa vlastného výberu do konca školského roka 2023/2024 pre ľubovoľný počet žiakov.

Študenti sa dozvedia o práci UNICEFu a jeho projektoch, ale aj o projektoch Slovenskej agentúry pre rozvojovú spoluprácu. V tomto školskom roku sa budeme venovať aj pozitívnej adaptácii na sociologické a klimatické zmeny. Tiež sa budeme venovať práci s faktami a relevantnými zdrojmi informácií. Program chce orientovať študentov na riešenia a perspektívnu budúcnosť.

Vzdelávaciu aktivitu môže v prípade záujmu zo strany školy vykonať priamo na škole lektor UNICEF. Tie školy, ktoré o lektora nepožiadali, ju môžu vykonať samy podľa návodov uvedených v týchto materiáloch:

Obsah a rozsah materiálov je totožný s školením, ktoré vykonáva lektor.

Program je vhodný pre žiakov druhého stupňa základných škôl a pre študentov stredných škôl. V prípade, že plánujete zapojiť žiakov prvého stupňa základnej školy alebo škôlky, môžete pre vytvorenie vzdelávacej aktivity využiť nasledujúce materiály určené pre jednotlivé stupne škôl.

 

! POTVRDENIE O ABSOLVOVANÍ VZDELÁVACEJ AKTIVITY ! 


Nezabudnite nám po uskutočnení vzdelávacej aktivity zaslať naskenované Potvrdenie o jej absolvovaní na: skoly@unicef.sk. Len tak sa dozvieme, že ste ju so svojimi študentmi/študentkami absolvovali. 

 

2. FUNDRAISINGOVÁ AKTIVITA

 


Stačí realizovať aspoň 1 fundraisingovú aktivitu z nasledujúcich možností:

  • Zapojenie sa do zbierky MODRÝ GOMBÍK 2024 (realizuje sa v jarných mesiacoch a budeme vás informovať, kedy bude prebiehať).
  • Vlastná finančná zbierka uskutočnená na vašej škole. Výnos z vlastnej zbierky môžete vložiť na účet: SK93 0200 0000 0048 1153 5154, Varibilný symbol: 2341. Pozor, nezabudnite prosím do poznámky uviesť názov vašej školy. 
  • Zakúpenie niektorého z DARČEKOV PRE ŽIVOT, ktoré pomáhajú detičkám v humanitárnych krízach.

 

3. EVALUAČNÝ FORMULÁR

 

 
Po absolvovaní kritérií na získanie titulu ŠKOLA PRIATEĽSKÁ K DEŤOM nám prosíme nezabudnite vyplniť evaluačný formulár. Prostredníctvom neho sa dozvieme o splnení kritérií a budeme môcť program pripraviť ešte lepšie. Formulár bude sprístupnený koncom školského roka.

 

DOBROVOĽNÁ AKTIVITA: Oslávte s UNICEFom SVETOVÝ DEŇ DETÍ

 

 

20. 11. 2023 budeme aj na Slovensku oslavovať SVETOVÝ DEŇ DETÍ. Je to pre každú slovenskú školu, inštitúciu a organizáciu nepremeškateľná príležitosť pripojiť sa k oslavám, ktoré zjednotia stovky krajín pre deti a zaviažu sa k inkluzívnejšej budúcnosti pre všetkých. Dňa 20. novembra budete môcť pozvať všetkých žiakov a žiačky, vašich kolegov a kolegyne vytvoriť majstrovské dielo, ktoré bude zachytávať podstatu začlenenia každého dieťaťa, pričom limitovaním sú len hranice predstavivosti. Všetci budú musieť pracovať na rovnakom umeleckom diele a je potrebné zapojiť čo najviac žiakov. Páči sa vám tento nápad? Svoj záujem o účasť, vyjadrite prosíme vyplnením registračného formulára TU. Pridáme vás do zoznamu účastníkov a s blížiacim sa termínom vám zašleme ďalšie informačné materiály.  

Je to pre UNICEF dôležitý deň, pretože práve v tento deň bol prijatý v roku 1989 Dohovor o právach dieťaťa a v mnohých krajinách sa zapájajú počas tohto dňa do aktivít tisícky detí. Veríme, že aj na Slovensku ich bude čo najviac :-).


Táto aktivita je dobrovoľná a nie je povinná pre splnenie podmienok programu ŠKOLA PRIATEĽSKÁ K DEŤOM. 

 

 

V prípade ďalších otázok, kontaktujte nášho koordinátora pre školy

Lukáša Cerovského, skoly@unicef.sk, +421 948 024 796

 

 

 Tešíme sa na spoluprácu :-)

 

Projekt  „Mladí FAKTY-visti” v trvaní 07. 2023 - 07. 2024  bol realizovaný z prostriedkov oficiálnej rozvojovej pomoci SR.

PREČÍTAJTE SI VIAC

© UNICEF/UNI576410/Meerzad
celý článok

Zničujúce povodne v Afganistane

Bleskové záplavy 10. - 11. mája 2024 na severovýchode Afganistanu si údajne vyžiadali životy najmenej 240 ľudí vrátane 51 detí a mnoho ďalších utrpelo zranenia. Očakáva sa, že tieto čísla sa budú zvyšovať, keď prídu ďalšie správy. Najviac obetí bolo hlásených v provincii Baglán, kde silné dažde zničili približne 3 000 domov, poškodili poľnohospodársku pôdu, odplavili dobytok, zatvorili školy a poškodili zdravotné strediská. Zasiahnuté boli aj provincie Takhar a Badakhshan, kde bolo podľa prvých správ poškodených najmenej 300 domov. "Dovoľte mi vyjadriť úprimnú sústrasť rodinám, ktoré smútia nad stratou svojich blízkych," povedal Dr. Tajudeen Oyewale, zástupca UNICEF v Afganistane. "UNICEF a naši partneri sú na mieste a vyvíjajú maximálne úsilie, aby postihnutým rodinám a komunitám poskytli rýchlu pomoc." UNICEF poslal 450 rodinných súprav, 500 hygienických súprav, 476 prikrývok pre dospelých a deti a 100 súprav oblečenia, ktoré doplnia podporu poskytovanú inými agentúrami OSN a partnermi. Vyslaný bol aj mobilný tím UNICEF pre zdravotníctvo a výživu a na mieste sú aj tímy UNICEF, ktoré pomáhajú vykonávať ďalšie hodnotenia.