Chcem prispieť
Chcem prispieť
CHCEM PRISPIEŤ
© UNICEF Almahbashi


Stredné školy

Pomoc je veľmi náročná a nedocenená práca. Práca ľudí, ktorí pracujú pre humanitárne organizácie akou je aj UNICEF je niekedy úplne iná, ako by ste si ju predstavovali. Oveľa častejšie ako pomáhame, musíme riešiť situácie, keď pomôcť nemôžeme, či už kvôli zle nastaveným zákonom, alebo nedostatku prostriedkov na pomoc iným. 

 

V programe ŠKOLA PRIATEĽSKÁ K DEŤOM sme sa doteraz venovali viac téme práv dieťaťa.

 

Teraz sme však Program vynovili a prinášame nové tematické oblasti pre deti, ktoré dúfame, že pre ne budú atraktívnejšie a hlavne im ukážu ako humanitárna pomoc naozaj prebieha.

 

Čo sme si pre vás pripravili?

  • Ako sa stať hrdinom spolu s UNICEFom – hry a simulácie o tom, ako prebieha humanitárna pomoc a rozvojová spolupráca.

  • Ako sa stať nositeľmi zmeny – ako môže každé dieťa prispieť k naplneniu Cieľov udržateľného rozvoja.

 

Na našej stránke nájdete jednoduché publikácie, ale aj prezentácie  vhodné pre študentov, ktorá navštevujú stredné školy. Odporúčame inšpirovať sa aj publikáciami pre základné školy. Školám registrovaným v programe ŠKOLA PRIATEĽSKÁ K DEŤOM budeme na mesačnej báze zasielať informačný prehľad s podnetmi k vyučovacím hodinám.

 

Zoznam publikácií:

 

VZDELÁVACÍ PROGRAM PRE žiakov 2. stupňa základných škôl a študentov stredných škôl - SANITÁCIA A HYGIENA

Napadlo by vás, že aj záchod môže mať cenu zlata? O tom, koľko toho robí UNICEF pre zdravie detí, sa hovorí veľa. O tom, aké dôležité sú pre UNICEF záchody vo svete, sa možno až tak veľa nedozviete. Dôvod je jednoduchý - nie je príjemné rozprávať o toaletách a ich potrebe. Pretože častokrát je to tabu a nájsť vhodné slová je náročné. Vedeli ste, že “2195 detí denne umiera v dôsledku hnačky? To znamená, že jedno z deviatich detí, ktoré zomrú, zomrie v dôsledku hnačky.” 

SOM HRDINA, POMÁHAM S UNICEFom - VODA

Zabezpečenie pitnej vody pre všetkých je jednou z hlavných priorít UNICEFu. UNICEF sa stará o to, aby ľudia mali zabezpečenú vodu, aby táto voda bola pitná a nespôsobovala ochorenia. Voda môže byť zabezpečená priamo z vodných zdrojov, zbiera sa dažďová voda, a následne sa čistia alebo sa distribuuje v cisternách, v niektorých krajinách aj vo fľašiach. Aké to je komplikované zabezpečiť  pre každého človeka aspoň 5 litrov vody na deň sa dozviete cez simulácie humanitárnej pomoci.

#EmergencyLessons

Prostredníctvom príbehov detí z Guiney, Nepálu, Iraku a Ukrajiny, ktoré žijú v krajinách, ktoré sa zmietajú v humanitárnych krízach si ukážeme, ako im škola umožňuje učiť sa novým zručnostiam, nadväzovať priateľstvá, zostať v bezpečí. Zabezpečuje im aj prístup k psychosociálnej podpore, ktorá je potrebná na prekonanie traumy  a naplnenie ich skutočného potenciálu.

MORÁLNE DILEMY V HUMANITÁRNEJ POMOCI

Publikácia o nevyhnutnosti vzdelávania pre deti v krízových situáciách. Nájdete  v nej informácie o jednotlivých krajinách, kampane i ďalšie texty, ktorými sa môžete inšpirovať pri príprave hodín zameraných na ľudské a detské práva.

DOHOVOR OPRÁVACH DIEŤAŤA

Ak by ste chceli viesť diskusiu k právam dieťaťa, prinášame jednoduchšiu verziu v jazyku mladých.

Návod ako zvyšovať povedomie a správne
postupovať v boji proti COVID-19

 

CHCEM POMÁHAŤ - séria prezentácií a vzdelávacích videí k témam rozvojovej spolupráce a humanitárnej pomoci, pripravených očami mladých ľudí

Veľa mladých ľudí chce pomáhať, alebo robiť niečo užitočné. Ale odbor pomoc neexistuje. Existujú len určité typy pomoci, ktoré reagujú na problémy detí, či celých rodín. V tejto príručke nájdete zaujímavé videá a  prezentácie s  podnetmi na diskusiu k nasledovným témam: ako vyzerá humanitárna pomoc v praxi, šport  v pomoci, OSN a humanitárna pomoc, vzdelávanie v čase krízy, škola v čase vojny, podvýživa, inovácie v pomoci, film a divadlo v pomoci, migrácia a jej dopady na vzdelávanie, kyberšikana, detskí vojaci. 

Darujme vzdelanie každému dieťaťu

Naučte sa s nami vytvárať fundraisingové výzvy

Pozývame Vás v rámci programu ŠKOLA PRIATEĽSKÁ K DEŤOM do online fundraisingovej výzvy namiesto zbierky v uliciach. • Deti a mladí ľudia môžu pomôcť iným deťom vo svete • Môžu sa stať na chvíľu našimi influencermi • Môžu byť kreatívni • A môžu sa pri tom veľa naučiť   

 

 

UNICEF UVÁDZA E-KNIHU: POMOC CHUTÍ PO ARAŠIDOCH

UNICEF dnes predstavuje svoju novú e-knihu, ktorá vás prevedie svetom humanitárnej pomoci a odpovie na mnohé z vašich otázok. Knihu napísala Mária Sliacka, výkonná riaditeľka UNICEF na Slovensku, ktorá strávila jedno desaťročie na humanitárnych misiách v rôznych častiach sveta. „Touto e-knihou chcem priblížiť svet humanitárnej pomoci deťom aj širokej verejnosti. Po 2. svetovej vojne poslala UNRRA (predchodca UNICEFu) ľuďom v Československu pomoc v hodnote 330 miliónov EUR. Podarilo sa nám zozbierať veľa krásnych príbehov pomoci od pamätníkov, ktorí boli vtedy deťmi. Čriepky ich spomienok vás budú sprevádzať celou e-knihou. Dúfam, že táto knižka osloví ľudí na Slovensku, ponúkne im reálny pohľad na svet humanitárnej pomoci a možno sa vďaka nej rozhodnú pomáhať aj za hranicami našej krajiny ,“ hovorí Mária Sliacka.

Ako dokážeme prispieť k EKO riešeniam

Zmena klímy si vyžaduje zmenu nášho správania a potrebu prinášať praktické riešenia. Niekoľko z nich, ktoré odzneli na konferencii Svet, ktorý spolu tvoríme alebo vznikli na Eko Hackathone Čo dokážeš zmeniť  nájdete v tejto publikácii. 

Vedeli ste, že viac ako 1 zo 7 dospievajúcich vo veku 10–19 rokov diagnostikovateľnou duševnou poruchou? To, akými všetkými prostriedkami pomáha UNICEF v oblasti duševného zdravia sa dozviete v tejto publikácii.

 

 

PREČÍTAJTE SI VIAC

© UNICEF/UNI594987/Filippov
celý článok

Tragický koniec prvého školského týždňa pre ukrajinské deti