Chcem prispieť
Chcem prispieť
CHCEM PRISPIEŤ
© UNICEF Almahbashi


Stredné školy

Pomoc je veľmi náročná a nedocenená práca. Práca ľudí, ktorí pracujú pre humanitárne organizácie akou je aj UNICEF je niekedy úplne iná, ako by ste si ju predstavovali. Oveľa častejšie ako pomáhame, musíme riešiť situácie, keď pomôcť nemôžeme, či už kvôli zle nastaveným zákonom, alebo nedostatku prostriedkov na pomoc iným. 

 

V programe ŠKOLA PRIATEĽSKÁ K DEŤOM sme sa doteraz venovali viac téme práv dieťaťa.

 

Teraz sme však Program vynovili a prinášame nové tematické oblasti pre deti, ktoré dúfame, že pre ne budú atraktívnejšie a hlavne im ukážu ako humanitárna pomoc naozaj prebieha.

 

Čo sme si pre vás pripravili?

  • Ako sa stať hrdinom spolu s UNICEFom – hry a simulácie o tom, ako prebieha humanitárna pomoc a rozvojová spolupráca.

  • Ako sa stať nositeľmi zmeny – ako môže každé dieťa prispieť k naplneniu Cieľov udržateľného rozvoja.

 

Na našej stránke nájdete jednoduché publikácie, ale aj prezentácie  vhodné pre študentov, ktorá navštevujú stredné školy. Odporúčame inšpirovať sa aj publikáciami pre základné školy. Školám registrovaným v programe ŠKOLA PRIATEĽSKÁ K DEŤOM budeme na mesačnej báze zasielať informačný prehľad s podnetmi k vyučovacím hodinám.

 

 Prosíme o spoluprácu 

Všetky aktivity pre Vás pripravujeme v rámci projektu, a preto by sme Vás chceli poprosiť, aby ste vždy, keď s deťmi/žiakmi urobíte aktivitu vyplnili Potvrdenie o absolvovaní vzdelávacej aktivity a vyplnenú kópiu nám poslali na skoly@unicef.sk. Zaberie to naozaj len minútku :-) a veľmi nám tak pomôžete. Ďakujeme veľmi pekne.

 

Ak máte otázky k publikáciám alebo akékoľvek nápady, čo by vám pri vyučovaní pomohlo, dajte nám vedieť cez formulár. Odpovedať Vám budeme buď individuálne alebo v informačnom prehľade.

 

Ak máte záujem, aby vám pomohol/pomohla pripraviť vyučovaciu hodinu náš/naša UNICEF JUNIOR AMBASÁDOR/KA, pošlite nám svoju požiadavku cez formulár a my Vás budeme kontaktovať. 

 

Zoznam publikácií:

VZDELÁVACÍ PROGRAM PRE žiakov 2. stupňa základných škôl a študentov stredných škôl - SANITÁCIA A HYGIENA

Napadlo by vás, že aj záchod môže mať cenu zlata? O tom, koľko toho robí UNICEF pre zdravie detí, sa hovorí veľa. O tom, aké dôležité sú pre UNICEF záchody vo svete, sa možno až tak veľa nedozviete. Dôvod je jednoduchý - nie je príjemné rozprávať o toaletách a ich potrebe. Pretože častokrát je to tabu a nájsť vhodné slová je náročné. Vedeli ste, že “2195 detí denne umiera v dôsledku hnačky? To znamená, že jedno z deviatich detí, ktoré zomrú, zomrie v dôsledku hnačky.” 

SOM HRDINA, POMÁHAM S UNICEFom - VODA

Zabezpečenie pitnej vody pre všetkých je jednou z hlavných priorít UNICEFu. UNICEF sa stará o to, aby ľudia mali zabezpečenú vodu, aby táto voda bola pitná a nespôsobovala ochorenia. Voda môže byť zabezpečená priamo z vodných zdrojov, zbiera sa dažďová voda, a následne sa čistia alebo sa distribuuje v cisternách, v niektorých krajinách aj vo fľašiach. Aké to je komplikované zabezpečiť  pre každého človeka aspoň 5 litrov vody na deň sa dozviete cez simulácie humanitárnej pomoci.

#EmergencyLessons

Prostredníctvom príbehov detí z Guiney, Nepálu, Iraku a Ukrajiny, ktoré žijú v krajinách, ktoré sa zmietajú v humanitárnych krízach si ukážeme, ako im škola umožňuje učiť sa novým zručnostiam, nadväzovať priateľstvá, zostať v bezpečí. Zabezpečuje im aj prístup k psychosociálnej podpore, ktorá je potrebná na prekonanie traumy  a naplnenie ich skutočného potenciálu.

MORÁLNE DILEMY V HUMANITÁRNEJ POMOCI

Publikácia o nevyhnutnosti vzdelávania pre deti v krízových situáciách. Nájdete  v nej informácie o jednotlivých krajinách, kampane i ďalšie texty, ktorými sa môžete inšpirovať pri príprave hodín zameraných na ľudské a detské práva.

DOHOVOR OPRÁVACH DIEŤAŤA

Ak by ste chceli viesť diskusiu k právam dieťaťa, prinášame jednoduchšiu verziu v jazyku mladých.

Návod ako zvyšovať povedomie a správne
postupovať v boji proti COVID-19

 

 

 

PREČÍTAJTE SI VIAC

© UNICEF/UNI362239/Everett
celý článok

1 zo 6 detí žije v extrémnej chudobe

© UNICEF/UNI211047/Rudakubana
celý článok

Svetový deň umývania rúk 2020