© UNICEF Almahbashi

Stredné školy

Pomoc je veľmi náročná a nedocenená práca. Práca ľudí, ktorí pracujú pre humanitárne organizácie akou je aj UNICEF je niekedy úplne iná, ako by ste si ju predstavovali. Oveľa častejšie ako pomáhame, musíme riešiť situácie, keď pomôcť nemôžeme, či už kvôli zle nastaveným zákonom, alebo nedostatku prostriedkov na pomoc iným.

V programe ŠKOLA PRIATEĽSKÁ DEŤOM sme sa doteraz venovali viac téme práv dieťaťa.

Teraz sme však Program vynovili a prinášame nové tematické oblasti pre deti, ktoré pre ne budú dúfame atraktívnejšie a hlavne im ukážu ako humanitárna pomoc naozaj prebieha.

Čo sme si pre vás pripravili?

• Ako sa stať hrdinom spolu s UNICEFom – hry a simulácie o tom, ako prebieha humanitárna pomoc a rozvojová spolupráca.

• Ako sa stať nositeľmi zmeny – ako môže každé dieťa prispieť k naplneniu Cieľov udržateľného rozvoja.

Na našej stránke nájdete jednoduché publikácie, ale aj prezentácie  vhodné pre študentov, ktorá navštevujú stredné školy. Odporúčame inšpirovať sa aj publikáciami pre základné školy. Školám registrovaným v programe ŠKOLA PRIATEĽSKÁ K DEŤOM budeme na mesačnej báze zasielať informačný prehľad s podnetmi k vyučovacím hodinám.

! Prosíme o spoluprácu !

Všetky aktivity pre Vás pripravujeme v rámci projektu, a preto by sme Vás chceli poprosiť, aby ste vždy, keď s deťmi/žiakmi urobíte aktivitu vyplnili Potvrdenie o absolvovaní vzdelávacej aktivity TU a vyplnenú kópiu nám poslali na mbojnansky@unicef.sk. Zaberie to naozaj len minútku :-) a veľmi nám tak pomôžete. Ďakujeme veľmi pekne.

Ak by ste mali záujem, aby vám pomohol vyučovaciu hodinu pripraviť náš JUNIOR AMBASÁDOR/KA, vyplňte Formulár  a my vás budeme kontaktovať.

Zoznam publikácií:

VZDELÁVACÍ PROGRAM PRE ZÁKLADNÉ ŠKOLY 1.-4. ročník - POMÁHAM s UNICEFom

Programom SOM HRDINA, POMÁHAM S UNICEFOM by sme chceli začať búrať mýty o pomoci a priblížiť ju každému cez konkrétne situácie, s ktorými sa rozvojoví a humanitárni pracovníci stretávajú každý deň. Chceme povzbudiť študentov k tomu, aby si uvedomili, že človek nemusí byť iba sociálny pracovník či lekár, aby pomáhal. Ale práve technické zručnosti, matematika či štatistika a administratíva sú veľmi dôležitou súčasťou pomoci. To všetko si budú môcť vyskúšať pri simulácii humanitárnej pomoci v téme, o ktorej sa bežne nerozpráva – toalety ako jedna z najdôležitejších oblastí pomoci.

SOM HRDINA, POMÁHAM S UNICEFom – VODA

Zabezpečenie pitnej vody pre všetkých je jednou z hlavných priorít UNICEFu. UNICEF sa stará o to, aby ľudia mali zabezpečenú vodu, aby táto voda bola pitná a nespôsobovala ochorenia. Voda môže byť zabezpečená priamo z vodných zdrojov, zbiera sa dažďová voda, a následne sa čistia alebo sa distribuuje v cisternách, v niektorých krajinách aj vo fľašiach. Aké to je komplikované zabezpečiť  pre každého človeka aspoň 5 litrov vody na deň sa dozviete cez simulácie humanitárnej pomoci.

#EmergencyLessons

Prostredníctvom príbehov detí z Guiney, Nepálu, Iraku a Ukrajiny, ktoré žijú v krajinách, ktoré sa zmietajú v humanitárnych krízach si ukážeme, ako im škola umožňuje učiť sa novým zručnostiam, nadväzovať priateľstvá, zostať v bezpečí.  Zabezpečuje im aj prístup k psychosociálnej podpore, ktorá je potrebná na prekonanie traumy  a naplnenie ich skutočného potenciálu.

MORÁLNE DILEMY V HUMANITÁRNEJ POMOCI

Publikácia o nevyhnutnosti vzdelávania pre deti v krízových situáciách. Nájdete  v nej informácie o jednotlivých krajinách, kampane i ďalšie texty, ktorými sa môžete inšpirovať pri príprave hodín zameraných na ľudské a detské práva.

DOHOVOR OPRÁVACH DIEŤAŤA

Ak by ste chceli viesť diskusiu k právam dieťaťa, prinášame jednoduchšiu verziu v jazyku mladých.

UNICEF a HC ´05 iClinic Banská Bystrica na Mikuláša pre všetky deti!