Chcem prispieť
Chcem prispieť
CHCEM PRISPIEŤ
© UNICEF/UN0339383// Frank Dejongh


Materské školy

Pomoc je veľmi náročná a nedocenená práca. Práca ľudí, ktorí pracujú pre humanitárne organizácie akou je aj UNICEF, je niekedy úplne iná ako by ste si ju predstavovali. Oveľa častejšie ako pomáhame, musíme  riešiť situácie, keď pomôcť nemôžeme, či už kvôli zle nastaveným zákonom alebo nedostatku prostriedkov na pomoc iným. 

V programe ŠKOLA PRIATEĽSKÁ K DEŤOM sme sa v minulosti venovali viac téme práv dieťaťa.

Teraz sme však Program vynovili a prinášame nové tematické oblasti pre deti, ktoré dúfame, že pre ne budú atraktívnejšie a hlavne im ukážu ako humanitárna pomoc naozaj prebieha.

 

Čo sme si pre vás pripravili?

  • Ako sa stať hrdinom spolu s UNICEFom  – hry a simulácie o tom, ako prebieha humanitárna pomoc a rozvojová spolupráca.

  • Ako sa stať nositeľmi zmeny  – ako môže každé dieťa prispieť k naplneniu Cieľov udržateľného rozvoja.

Zoznam publikácií:

 

S ROZPRÁVKOU OKOLO SVETA

V tejto knihe nájdete 10 rozprávok z rôznych kútov sveta. Sú to krátke tradičné rozprávky zozbierané od študentov, ktorí v daných krajinách žijú. Túto knihu sme sa rozhodli napísať preto, aby sa deti zoznámili s inými kultúrami a spoznali nové netradičné rozprávky.   

VZDELÁVACÍ PROGRAM PRE ZÁKLADNÉ ŠKOLY 1. - 4. ročník - POMÁHAM s UNICEFom

Každé malé dieťa sa túži stať hrdinom. Ako hrdinov vnímajú policajtov, požiarnikov, záchranárov alebo vojakov. Veľmi málo sa hovorí o práci humanitárnych pracovníkov, ktorí sú tiež hrdinami. Publikáciou SOM HRDINA - POMÁHAM S UNICEFom by sme chceli začať búrať mýty o pomoci a priblížiť ju každému (aj malým deťom) cez konkrétne situácie, s ktorými sa rozvojoví a humanitárni pracovníci stretávajú každý deň. Aby sa aj deti mohli stať hrdinami, ktorí budú vedieť správne reagovať a pomáhať iným. Táto publikácia vás prevedie niekoľkými formami pomoci, ktoré UNICEF zabezpečuje v rôznych častiach sveta.

VZDELÁVACÍ PROGRAM PRE MATERSKÉ ŠKOLY                                 
SOM HRDINA - POMÁHAM s UNICEFom

Tešíme sa, že Vás môžeme sprevádzať na ceste, počas ktorej sa deti dozvedia veľa zaujímavých informácií o humanitárnej pomoci. Na našej spoločnej ceste sa dozvedia o krajinách, v ktorých deti nemajú také šťastné detstvo ako oni, o tom, ako sa im dá pomôcť a ako sa aj oni môžu stať SUPERHRDINAMI a pomáhať.

VZDELÁVACÍ PROGRAM PRE MATERSKÉ ŠKOLY  HRDINA PORAZÍ COVID-19 - kreslené rozprávky

 
V publikácii nájdete odkazy na milé kreslené rozprávky, ktoré deti prevedú zábavnou formou cez preventívne opatrenia, ktoré pomôžu znížiť šírenie vírusu COVID-19. Deti sa tak môžu zaradiť medzi SUPERHRDINOV a SUPERHRDINKY. 

NAUČME DETI AKO SA ZBAVIŤ BAKTÉRIÍ

Zábavná príručka o umývaní rúk. Táto príručka bola navrhnutá tak, aby sa deti zábavnou formou naučili prečo a ako si umývať ruky 20 sekúnd.

VŠETCI NA PALUBU! POĎME SPOLU POMÔCŤ NAŠEJ ZEMI!

Vláčik Tomáš sa spojil s Organizáciou spojených národov (OSN) s cieľom učiť rodiny a deti o tom, ako pomôcť svetu a zoznámiť ich s Cieľmi udržateľného rozvoja. Touto publikáciou chceme inšpirovať ďalšiu generáciu. V publikácii nájdete videá s vláčikom Tomášom a podnety na rozhovory medzi dospelými a deťmi k jednotlivým témam. 

VODA PRE KAŽDÉ DIEŤA

Voda patrí medzi základné ľudské potreby, na ktoré má právo každé dieťa. Žiaľ, viac ako 2 miliardy ľudí na svete nemá prístup k pitnej vode. My na Slovensku máme naopak veľké šťastie a máme vody dostatok. Často si ani neuvedomujeme, akú má voda pre nás hodnotu. 

V tejto príručke by sme chceli jednoduchou formou priblížiť najmenším deťom, čo všetko musia deti v rôznych krajinách urobiť preto, aby sa mohli napiť čistej vody. A zamysleli sa nad tým, prečo je potrebné vodou šetriť.  

Arašidy letia na pomoc

UNICEF dnes predstavuje svoju novú e-knižku venovanú deťom: ARAŠIDY LETIA NA POMOC. Len predávnom sme uviedli takúto knižku pre dospelákov, tak ako by to vyzeralo, aby deti nemali tú svoju? Knihu napísala Mária Sliacka, ktorá vedie UNICEF na Slovensku. Mária strávila takmer 10 rokov na misiách pomoci v rôznych častiach sveta. „V tejto knižke by som chcela slovenským deťom porozprávať, ako kedysi po 2. svetovej vojne pomohla humanitárna organizácia UNRRA (predchodca UNICEFu) ich starým a prastarým rodičom. Porozprávam im aj o tom, ako sa pomáha dnes, v 21. storočí a aj o tom, že aj dnes sú na svete milióny detí, ktorým treba pomôcť,“ hovorí autorka knižky. 

AKO VYZERÁ POMOC
 
V tejto prezentácii sa snažíme priblížiť humanitárnu pomoc tým najmenším deťom. Kravička, voda, škôlka v krabici, či mydlo - to všetko je súčasťou pomoci. Cez fotografie, či krátke videá ukážeme deťom niekoľko foriem pomoci, ktoré sú súčasťou práce UNICEFu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PREČÍTAJTE SI VIAC

© UNICEF/UNI312535/Alghabri
celý článok

Výnos zbierky umožní vyliečiť z podvýživy 1 622 detí

© UNICEF/Le Lijour
celý článok

Podarilo sa nám postaviť na nohy