© UNICEF/UN0670911/Etges

KLUB JUNIOR
AMBASÁDOROV UNICEF 2023/2024

KLUB JUNIOR AMBASÁDOROV JE  PRIESTOR, KDE MLADÍ ĽUDIA MAJÚ MOŽNOSŤ ZÍSKAŤ JEDINEČNÉ INFORMÁCIE O POMOCI V PRAXI FORMOU ON-LINE/OSOBNÝCH STRETNUTÍ.

Je to program pre aktívnych študentov, ktorí systematicky pod vedením mentorov pracujú na viacerých úrovniach s dátami a faktami. V rámci mentoringového programu sa stretnú s odborníkmi, výskumníkmi, ale aj influencermi, ktorí ich prevedú zberom dát, vyhľadávaním pôvodných zdrojov informácií a nakoniec formovaním zistených výstupov pre širšiu verejnosť a rovesníkov. Pre aktivismus založený na dátach a faktoch nám prischol aj názov Mladí FAKTY-visti.

V školkom roku 2023/2024 budú nosnými témami - sucho, povodne, hlad, kvalita vody a kvalita ovzdušia. Budeme sa venovať klimatickým zmenám, ich príčinám a dôsledkom. Budeme sa venovať fenoménom, ktoré situáciu zhoršujú a ktoré situáciu zlepšujú. Dopadom na spoločnosť a človeka. Tiež si predstavíme adaptačné programy, ktoré reagujú na na zmeny klímy z dielne UNICEF, ale aj programy podporované Slovenskou agentúrou pre medzinárodnú rozvojovú spoluprácu.

Junior Ambasádori si vyskúšajú aj advokačnú činnosť. Svoje skúsenosti a vedomosti nadobudnuté v programe, budú môcť odprezentovať na expertnom stretnutí za prítomnosti zástupcov ministerstiev a odborníkov z rôznych oblastí.

Bonusom je aj vlastný zber dát kvality ovzdušia, nakoľko v rámci programu používame vlastné zariadenia na meranie kvality ovzdušia.

Junior Ambasádori budú počas školského roka pracovať s Príručkou Mladý Fakty-vista ktorá je sprievodcom úloh a zadaní.

Hľadáme mladých ľudí, ktorí:

• sú vo veku 16-20 rokov,
  • majú záujem vstúpiť do sveta pomoci,
  • sa radi učia nové veci  a radi sa zapájajú do kreatívnych aktivít,
  • sú aktívni na sociálnych sieťach,
  • znalosť angličtiny je výhodou (nie podmienkou),
  • sú schopní formulovať svoje myšlienky a prezentovať ich aj na širšom fóre.

Čo ti program prinesie?

• spoznáš kopec zaujímavých ľudí,
  • získaš nové kamarátstva,
  • zažiješ kopec srandy,
  • zlepšíš svoje schopnosti a pomôžeš svojim rovesníkom preniknúť do sveta humanitárnej pomoci.

Podmienky na získanie certifikátu o absolvovaní programu:

• účasť na víkendových stretnutiach (3 stretnutia v školskom roku),
  • účasť na konferencii (expertné podujatie),
  • aktívna komunikácia so svojím mentorom a plnenie zadaní (prevažne dohľadávanie informácií, písanie blogov, tvorba obsahu na sociálne siete),
  • účasť na fundraisingovej aktivite (celoslovenská zbierka pre deti v núdzi MODRÝ GOMBÍK 2024).

Kalendár podujatí:

• Víkendové stretnutie 06.10 - 08.10.2023 Nitra
  • Víkendové stretnutie 09.02 - 11.02.2024 Ružomberok
  • Víkendové stretnutie 12.04 - 14.04.2024 Bratislava
  • Konferencia (Expertné podujatie mladých FAKTY-vistov): 23.05.2024 v Bratislave.

Možnosť registrácie do 29. 9. 2023

V prípade otázok, kontaktujte nášho koordinátora pre školy

Lukáša Cerovského, skoly@unicef.sk,  +421 948 024 796

Projekt  „Mladí FAKTY-visti” v trvaní 07. 2023 - 07. 2024  bol realizovaný z prostriedkov oficiálnej rozvojovej pomoci SR.