Chcem prispieť
Chcem prispieť
CHCEM PRISPIEŤ
© UNICEF/UN0622176/Holerga

Aké je to byť humanitárnym pracovníkom?

5-ročná Emma na fotke, musela so svojou mamou a bračekom opustiť kvôli vojnovému konfliktu na Ukrajine rodné mesto, Odesu. Na svojej ceste za bezpečím si prišli oddýchnuť a informovať sa do MODRÉHO BODU UNICEF (BLUE DOT). Tu si oddýchnu, dostanú dôležité informácie, malá Emma sa pohrá s pracovníčkou UNICEFu. UNICEF buduje na hraniciach s Ukrajinou MODRÉ BODY pomoci. Okrem zásobovania a humanitárnej práce priamo na území Ukrajiny zmietanej vojnou, poskytuje UNICEF pomoc deťom aj v krajinách, do ktorých museli kvôli vojne utiecť. © UNICEF/UN0622176/Holerga

 

Aké je to byť humanitárnym pracovníkom? S akými problémami sa v teréne môžem stretnúť? A nie je to všetko tak trocha nebezpečné? Prečo chutí pomoc po arašidoch?

 

Keď sme koncom roka 2021 dokončovali e-knihu o humanitárnej pomoci, netušili sme, že to čo v nej prinášame, bude už začiatkom roku 2022 tak aktuálne a UNICEF bude musieť pomáhať v krajine, s ktorou susedíme. A nielen to. Jeho pomoc sa rozšírila aj na územia krajín, kde museli ľudia z Ukrajiny ujsť pred vojnou. Naposledy pomáhala našim prarodičom, starým rodičom či rodičom UNRRA (predchodca UNICEFu) po 2. svetovej vojne, dnes prichádza s pomocou znova.  

E-knihu napísala Mária Sliacka, výkonná riaditeľka UNICEF na Slovensku, ktorá strávila jedno desaťročie na humanitárnych misiách v rôznych častiach sveta, 3 roky z toho na východnej Ukrajine, po začiatku konfliktu v roku 2014.. „Touto e-knihou chcem priblížiť svet humanitárnej pomoci deťom aj širokej verejnosti. Po 2. svetovej vojne poslala UNRRA (predchodca UNICEFu) ľuďom v Československu pomoc v hodnote 330 miliónov EUR. Podarilo sa nám zozbierať veľa krásnych príbehov pomoci od pamätníkov, ktorí boli vtedy deťmi. Čriepky ich spomienok vás budú sprevádzať celou e-knihou. Dúfam, že táto knižka osloví ľudí na Slovensku, ponúkne im reálny pohľad na svet humanitárnej pomoci a možno sa vďaka nej rozhodnú venovať sa humanitárnej pomoci alebo podporiť naše terénne programy prostredníctvom nášho vlajkového prgramu SVETOVÝ RODIČ UNICEF ,“ hovorí Mária Sliacka.

 

Čo v e-knihe nájdete?


Prevedieme vás históriou a rôznymi kútmi sveta, dozviete sa, ako naozaj funguje humanitárna pomoc, o jej kráse a náročnosti, o ťažkom rozhodovaní komu pomôcť. Celá knižka je popretkávaná konkrétnymi príbehmi pomoci, spomienkami slovenských pamätníkov, ktorým pomohol predchodca UNICEFu - UNRRA, krásnymi fotkami a zaujímavými videami. A aby ste len nečítali, nájdete v nej úlohy z reálneho života, v ktorých sa budete môcť vžiť do úlohy terénnych pracovníkov. Nech sa páči, pozývame vás do sveta humanitárnej pomoci.

 

Stiahnite si e-knihu zdarma:

 

 

v spolupráci so

 

 

O UNICEFE

UNICEF je jednou z najvýznamnejších humanitárnych organizácií na svete, ktorá pomáha deťom v núdzi už od roku 1946. Pôsobíme vo viac ako 190 krajinách, na tých najťažšie dosiahnuteľných miestach. Pracujeme deň čo deň, aby sme pomohli prežiť deťom, ktoré sa ocitli v núdzi. Ochraňujeme ich práva, zabezpečujeme pre ne vodu, jedlo, strechu nad hlavou, lieky, vzdelanie, aby dostali šancu naplniť svoj potenciál. 

Každé dieťa
si zaslúži
detstvo,
budúcnosť,
nádej...

PREČÍTAJTE SI VIAC

© UNICEF
celý článok

UNICEF Slovensko na návšteve v Džibutsku

MUDr. Zuzana Chudobová – predsedníčka správnej rady Slovenskej nadácie pre UNICEF navštívila spolu s kolegami z národných komisií UNICEF z Nového Zélandu, Poľska a Rakúska programy, ktoré UNICEF realizuje v Džibutsku. Spolu tu zavítali do vzdelávacích centier, výživových centier, videli ako fungujú programy, ktoré zabezpečujú pre ľudí vodu a hygienické potreby.

© UNICEF/UNI576410/Meerzad
celý článok

Zničujúce povodne v Afganistane

Bleskové záplavy 10. - 11. mája 2024 na severovýchode Afganistanu si údajne vyžiadali životy najmenej 240 ľudí vrátane 51 detí a mnoho ďalších utrpelo zranenia. Očakáva sa, že tieto čísla sa budú zvyšovať, keď prídu ďalšie správy. Najviac obetí bolo hlásených v provincii Baglán, kde silné dažde zničili približne 3 000 domov, poškodili poľnohospodársku pôdu, odplavili dobytok, zatvorili školy a poškodili zdravotné strediská. Zasiahnuté boli aj provincie Takhar a Badakhshan, kde bolo podľa prvých správ poškodených najmenej 300 domov. "Dovoľte mi vyjadriť úprimnú sústrasť rodinám, ktoré smútia nad stratou svojich blízkych," povedal Dr. Tajudeen Oyewale, zástupca UNICEF v Afganistane. "UNICEF a naši partneri sú na mieste a vyvíjajú maximálne úsilie, aby postihnutým rodinám a komunitám poskytli rýchlu pomoc." UNICEF poslal 450 rodinných súprav, 500 hygienických súprav, 476 prikrývok pre dospelých a deti a 100 súprav oblečenia, ktoré doplnia podporu poskytovanú inými agentúrami OSN a partnermi. Vyslaný bol aj mobilný tím UNICEF pre zdravotníctvo a výživu a na mieste sú aj tímy UNICEF, ktoré pomáhajú vykonávať ďalšie hodnotenia.