Chcem prispieť
Chcem prispieť
CHCEM PRISPIEŤ

chcem pomôcť

NIČIVÉ ZEMETRASENIE V SÝRII A TURECKU

 

 

Zemetrasenie s magnitúdou 7,8 zasiahlo Turecko a Sýriu 6. 2. 2023 v skorých ranných hodinách, keď väčšina ľudí ešte spala. Otrasy bolo cítiť až na Cypre, v Egypte a Iraku. Počet obetí zemetrasenia prekročil 47 000 (k 23.2.2023) a tisíce ľudí utrpelo zranenia. 

Pomôžte nám podporiť rodiny zasiahnuté zemetrasením na severe Sýrie a juhovýchode Turecka. Nepoznáme presný rozsah škôd, ale už teraz vieme, že desaťročie trvajúca humanitárna kríza v Sýrii a následné zemetrasenie znamenajú pre mnoho sýrskych rodín katastrofu.

4,6 milióna detí žije v zasiahnutých regiónoch v Turecku a 2,5 milióna detí v zasiahnutých oblastiach v Sýrii. 

Záchranné tímy neúnavne pátrajú po tých, ktorí prežili a neustále pribúdajú tragické správy o ďalších obetiach. Vysídlené deti a rodiny zostávajú vonku na uliciach v mraze, daždi či snehu. Výdatné dažde a sneženie sťažujú aj prácu záchranárov. 

 

 

UNICEF pôsobí v týchto regiónoch a spolu s našimi partnermi sme pripravení pomôcť deťom a ich rodinám. 

 

Prírodné katastrofy sú pre ľudí dlhodobo devastujúce. Zemetrasenie okrem ľudských obetí zanechalo aj zničenú infraštruktúru, poškodené nemocnice, školy či domovy. Z detí sa stali siroty, ľudia bez domova, utrpeli zranenia na tele aj duši, prišli o rodinných príslušníkov či priateľov. Tieto traumy si ponesú celý život.

 

 

Ako pomáha UNICEF?

 

Do Turecka a Sýrie sme dodali už viac ako 73 ton humanitárnej pomoci, ktorú sme bezprostredne po identifikovaní problémov začali odosielať zo skladov v Kodani a v Dubaji. 

 

Tímy UNICEF sú od začiatku v teréne. Spolupracujeme s miestnymi vládami a partnermi, zabezpečujeme distribúciu základných potrieb, ako sú zdravotnícke materiály, prikrývky, oblečenie, pitnú vodu a hygienické potreby. Poskytujeme bezpečný priestor pre deti, aby sa mohli zotavovať z traumatických udalostí, ktorých boli svedkami. Ochrana detí je našou najvyššou prioritou. Identifikujeme deti, ktoré prišli o rodičov alebo boli od nich odlúčené a znovu ich spájame s rodinami. Poskytujeme im aj ich rodinným príslušníkom psychosociálnu podporu.


Budeme Vám veľmi vďační, keď sa rozhodnete podporiť naše terénne programy vo vrchnej časti tejto stránky alebo zaslaním SMS s textom NUDZA na 844 (1 SMS má hodnotu 3 €).