Chcem prispieť
Chcem prispieť
CHCEM PRISPIEŤ
© UNICEF/UN0738988/Georgiev

Pridajte sa k nám počas Svetového dňa detí 2023!

20. november je výnimočný deň: Svetový deň detí. 

 

Možno sa však pýtate, či sa Deň detí neoslavuje 1. júna. 

Nuž áno, tento je však trochu iný - a my vás pozývame, aby ste sa k nám pridali pri jeho oslave. 1. jún sa zvyčajne oslavuje v strednej a východnej Európe, zatiaľ čo 20. november je celosvetovým dňom detí, ktorým si pripomíname prijatie Deklarácie práv dieťaťa Organizáciou Spojených národov v roku 1959.  

UNICEF je organizácia zodpovedná za ochranu a podporu detí. Každoročne využívame príležitosť pripomenúť nám všetkým dôležitosť práv detí prostredníctvom rôznych aktivít a kampaní. Aktivít, do ktorých sa tento rok, môžete zapojiť aj vy!  

 

 

Čo sa deje na Svetový deň detí na Slovensku?  

Kľúčovými témami Svetového dňa detí v roku 2023 sú participácia a inklúzia - témy tak typické pre prácu UNICEF a jeho partnerov na Slovensku.  

Pozývame vás na verejné podujatia, ktoré 18. novembra spoluorganizujeme so samosprávami v Bratislave, Košiciach, Nitre, Prešove a ďalších mestách. Súčasťou týchto podujatí budú zábavné aktivity pre deti a množstvo zaujímavých diskusií.   

Ak nie ste práve v týchto mestách, nevadí! Stále sa môžete zapojiť do našej výtvarnej výzvy (pozri nižšie) prostredníctvom školy alebo firmy, prípadne sa informovať, či sa vo vašom okolí bude organizovať nejaké podujatie. 

 

 

Zúčastnite sa našej výtvarnej výzvy!  

Ak ste zástupcami školy, univerzity, mimovládnej organizácie alebo firmy, potom je táto aktivita práve pre vás! 20. novembra bude vašou úlohou zhromaždiť čo najviac ľudí na vytvorenie umeleckého diela, ktoré zachytáva podstatu inklúzie pre každé dieťa a je obmedzené len hranicami vašej predstavivosti. Všetci budú pracovať na rovnakom umeleckom diele a podstatou je zapojiť čo najviac účastníkov.  

Účasťou na tejto aktivite dáte ľuďom príležitosť prehodnotiť spôsob, akým spolu trávia čas, spojiť sa a vytvoriť nové spomienky a priateľstvá. To všetko počas toho, ako budú účastníci kreatívne spolupracovať na jedinečnom výtvarnom diele, ktoré im umožní vyjadriť, čo pre nich inklúzia skutočne znamená.  

 

Ak máte záujem zúčastniť sa, zaregistrujte sa a my vám pošleme viac informácií.

Každé dieťa
si zaslúži
detstvo,
budúcnosť,
nádej...

PREČÍTAJTE SI VIAC

© UNICEF/UNI576410/Meerzad
celý článok

Zničujúce povodne v Afganistane

Bleskové záplavy 10. - 11. mája 2024 na severovýchode Afganistanu si údajne vyžiadali životy najmenej 240 ľudí vrátane 51 detí a mnoho ďalších utrpelo zranenia. Očakáva sa, že tieto čísla sa budú zvyšovať, keď prídu ďalšie správy. Najviac obetí bolo hlásených v provincii Baglán, kde silné dažde zničili približne 3 000 domov, poškodili poľnohospodársku pôdu, odplavili dobytok, zatvorili školy a poškodili zdravotné strediská. Zasiahnuté boli aj provincie Takhar a Badakhshan, kde bolo podľa prvých správ poškodených najmenej 300 domov. "Dovoľte mi vyjadriť úprimnú sústrasť rodinám, ktoré smútia nad stratou svojich blízkych," povedal Dr. Tajudeen Oyewale, zástupca UNICEF v Afganistane. "UNICEF a naši partneri sú na mieste a vyvíjajú maximálne úsilie, aby postihnutým rodinám a komunitám poskytli rýchlu pomoc." UNICEF poslal 450 rodinných súprav, 500 hygienických súprav, 476 prikrývok pre dospelých a deti a 100 súprav oblečenia, ktoré doplnia podporu poskytovanú inými agentúrami OSN a partnermi. Vyslaný bol aj mobilný tím UNICEF pre zdravotníctvo a výživu a na mieste sú aj tímy UNICEF, ktoré pomáhajú vykonávať ďalšie hodnotenia.