Chcem prispieť
Chcem prispieť
CHCEM PRISPIEŤ
© UNICEF/UN0649217/Korta

Pomôžte ochrániť deti
na Ukrajine

24. februára 2024 uplynuli dva roky od začiatku eskalácie konfliktu na Ukrajine. Generácia detí strávila viac ako 700 dní obklopená násilím, strachom, stratou a tragédiou.

 
Viac ako 4,1 milióna detí na Ukrajine potrebuje našu podporu.
 
V Unicef pracujeme nepretržite na Ukrajine a na hraniciach susedných krajín. Poskytujeme prístup k čistej vode, zdravotnej starostlivosti a k psychologickej podpore. Deti prichádzajú o životy, sú zranené, vyháňané z domovov, nemajú možnosť chodiť do školy a nie je im umožnené vyrastať v bezpečnom prostredí.
 

S vašou pomocou môžeme pomôcť deťom a rodinám postihnutých touto vážnou krízou ešte efektívnejšie.

 

Ako pomáhame deťom na Ukrajine?

 
S vašou podporou sme od roku 2022:
 
  • poskytli humanitárnu pomoc 8,76 miliónom ľudí, 
  • zabezpečili prístup k pitnej vode pre 5,4 miliónov ľudí,
  • zabezpečili podporu v oblasti duševného zdravia pre viac ako 2,5 milióna detí a opatrovateľov,
  • zabezpečili sme vzdelávanie pre viac ako 1,3 milióna detí.

 

 
Úzko spolupracujeme s partnermi v Poľsku, Moldavsku, Bielorusku, Rumunsku, v Maďarsku a v Českej republike, aby sme pomohli poskytnúť humanitárnu pomoc deťom a rodinám, ktoré utekajú pred vojnou. Okrem toho sme tiež v spolupráci s vládou a Úradom Vysokého komisára OSN pre utečencov vytvorili bezpečné miesta (tzv. BLUE DOTs) pre deti a ženy. BLUE DOTs centrá poskytujú bezpečný priestor pre rodiny, ktoré vojna vyhnala z domovov.  
 
V roku 2024 plánujeme zabezpečiť:
 
  • prístup k službám podpory duševného zdravia pre 500 000 detí a opatrovateľov, 
  • pitnú vodu a hygienické potreby pre 4,5 milióna ľudí,
  • prístup k formálnemu alebo neformálnemu vzdelávaniu, vrátane predškolského vzdelávania pre 425 367 detí ,
  • prístup k bezpečným priestorom, ochrane a podporným strediskám pre 582 400 ľudí. 

 

5-ročný Artem, z Charkova si môže opäť umyť zuby. Dodávka vody do rodinného domu bola obnovená vďaka pomoci UNICEFu. Dva roky vojny na Ukrajine vážne poškodili vodné systémy a ďalšiu kritickú infraštruktúru. UNICEF pokračuje v práci spolu s partnermi, aby obnovili prístup k pitnej vode pre obyvateľov Ukrajiny.
 
 

Uvedomujeme si, že to sú ťažké časy, preto Vás prosíme, pomôžte! Vaše príspevky nám pomôžu podporiť najzraniteľnejších na Ukrajine. Ďakujeme!

 

Každé dieťa
si zaslúži
detstvo,
budúcnosť,
nádej...

PREČÍTAJTE SI VIAC

© UNICEF/UNI576410/Meerzad
celý článok

Zničujúce povodne v Afganistane

Bleskové záplavy 10. - 11. mája 2024 na severovýchode Afganistanu si údajne vyžiadali životy najmenej 240 ľudí vrátane 51 detí a mnoho ďalších utrpelo zranenia. Očakáva sa, že tieto čísla sa budú zvyšovať, keď prídu ďalšie správy. Najviac obetí bolo hlásených v provincii Baglán, kde silné dažde zničili približne 3 000 domov, poškodili poľnohospodársku pôdu, odplavili dobytok, zatvorili školy a poškodili zdravotné strediská. Zasiahnuté boli aj provincie Takhar a Badakhshan, kde bolo podľa prvých správ poškodených najmenej 300 domov. "Dovoľte mi vyjadriť úprimnú sústrasť rodinám, ktoré smútia nad stratou svojich blízkych," povedal Dr. Tajudeen Oyewale, zástupca UNICEF v Afganistane. "UNICEF a naši partneri sú na mieste a vyvíjajú maximálne úsilie, aby postihnutým rodinám a komunitám poskytli rýchlu pomoc." UNICEF poslal 450 rodinných súprav, 500 hygienických súprav, 476 prikrývok pre dospelých a deti a 100 súprav oblečenia, ktoré doplnia podporu poskytovanú inými agentúrami OSN a partnermi. Vyslaný bol aj mobilný tím UNICEF pre zdravotníctvo a výživu a na mieste sú aj tímy UNICEF, ktoré pomáhajú vykonávať ďalšie hodnotenia.