Chcem prispieť
Chcem prispieť
CHCEM PRISPIEŤ
© Martin Hatala

Štyri články, ktoré vám pomôžu čeliť dezinformáciám

 

Vo svete plnom neistoty môžu presné informácie zachrániť životy. Uprostred mora údajov sa skrývajú dezinformácie, ktoré môžu zavádzať a škodiť. Dôsledky nepravdivých alebo nepresných informácií sú ďalekosiahle, od zasievania sociálnych rozporov až po ohrozovanie verejného zdravia a bezpečnosti. 

Vy to však môžete zmeniť. Tým, že vám záleží na informáciách, ktoré prijímate a zdieľate, sa aktívne podieľate na formovaní informovanejšej a odolnejšej spoločnosti. Vybavení zručnosťami na identifikáciu dezinformácií a boj proti nim, môžete pomôcť obmedziť ich šírenie a podporiť svet, v ktorom zvíťazí pravda. 

 

UNICEF pripravil štyri články, ktorých cieľom je poskytnúť vám pomôcky a posilniť vaše schopnosti čeliť dezinformáciám:

 

Ako identifikovať dezinformáciu

Čítať viac

 

Rozvoj kritického myslenia na ochranu pred dezinformáciami

Čítať viac

 

Ako si overovať informácie

Čítať viac

 

Čo robiť, ak je niekto iný nesprávne informovaný

Čítať viac

 

Každé dieťa
si zaslúži
detstvo,
budúcnosť,
nádej...

PREČÍTAJTE SI VIAC

© UNICEF/UNI576410/Meerzad
celý článok

Zničujúce povodne v Afganistane

Bleskové záplavy 10. - 11. mája 2024 na severovýchode Afganistanu si údajne vyžiadali životy najmenej 240 ľudí vrátane 51 detí a mnoho ďalších utrpelo zranenia. Očakáva sa, že tieto čísla sa budú zvyšovať, keď prídu ďalšie správy. Najviac obetí bolo hlásených v provincii Baglán, kde silné dažde zničili približne 3 000 domov, poškodili poľnohospodársku pôdu, odplavili dobytok, zatvorili školy a poškodili zdravotné strediská. Zasiahnuté boli aj provincie Takhar a Badakhshan, kde bolo podľa prvých správ poškodených najmenej 300 domov. "Dovoľte mi vyjadriť úprimnú sústrasť rodinám, ktoré smútia nad stratou svojich blízkych," povedal Dr. Tajudeen Oyewale, zástupca UNICEF v Afganistane. "UNICEF a naši partneri sú na mieste a vyvíjajú maximálne úsilie, aby postihnutým rodinám a komunitám poskytli rýchlu pomoc." UNICEF poslal 450 rodinných súprav, 500 hygienických súprav, 476 prikrývok pre dospelých a deti a 100 súprav oblečenia, ktoré doplnia podporu poskytovanú inými agentúrami OSN a partnermi. Vyslaný bol aj mobilný tím UNICEF pre zdravotníctvo a výživu a na mieste sú aj tímy UNICEF, ktoré pomáhajú vykonávať ďalšie hodnotenia.