Chcem prispieť
Chcem prispieť
CHCEM PRISPIEŤ

chcem pomôcť

Pomoc pre deti v AFGANISTANE

NEUTEKÁME Z AFGANISTANU, ZOSTÁVAME POMÁHAŤ

 
Celý svet s hrôzou sleduje situáciu v Afganistane. Zahraničná podpora z Afganistanu sa postupne sťahuje, evakuujú sa pracovníci z ambasád mnohých krajín. Tisícky obyvateľov sa zúfalo snažia opustiť krajinu. UNICEF neuteká, ostáva pomáhať.
 
 
Afganistan je už roky jedným z najnebezpečnejších miest na zemi pre deti. V posledných týždňoch s však situácia stala pre ne ešte zúfalejšou:
 
 • Od začiatku roku 2021 prišlo o život viac ako 552 detí a 1400 bolo zranených.
 • Viac ako 18 miliónov ľudí je odkázaných na humanitárnu pomoc – 10 miliónov sú deti.
 • Viac ako 550 000 ľudí je vnútorne vysídlených (viac ako polovica z nich sú deti).
 • Viac ako 12 miliónov ľudí je vystavených potravinovej neistote.
 • Násilie sa stupňuje, deti sú verbované do ozbrojených skupín.
 • 4 milióny detí nemôžu chodiť do školy.
 • Bez okamžitej pomoci bude do konca roka 2021 trpieť podvýživou 1 milión detí do 5 rokov života.
 • Aby sme mohli pomáhať tým najviac ohrozeným skupinám (hlavne deťom), do konca roka 2021 si to bude vyžadovať 192 miliónov USD.
 

Afganistan čelí trojnásobnej kríze: eskalujúce násilie, pandémia COVID-19, sucho.

 
© UNICEF/UN0339418/Frank Dejongh
 

V Afganistane pomáhame už 65 rokov

 
Máme zastúpenie vo všetkých regiónoch krajiny. UNICEF pomáha pred, počas aj po krízach. V Afganistane pôsobíme už 65 rokov. Keď ostatní odchádzajú, my ostávame.
Za taký dlhý čas sme si tu vybudovali vzťahy a dôveru všetkých partnerov. Máme 13 pobočiek po celej krajine a spolupracovníkov, ktorí nám pomáhajú doručovať nevyhnutné potreby pre záchranu ľudských životov.
 
  
© UNICEF
 
Kábul, 14. augusta 2021 - Na strednej škole Peer Mohammad Kakar v Kábule boli postavené štyri stany UINCEF, ktoré poskytujú deťom psychosociálnu podporu a rekreačné aktivity uprostred nepokojov. Do stanov prichádzajú aj mobilné zdravotnícke tímy, ktoré poskytujú predpôrodnú a popôrodnú starostlivosť mamičkám a novorodencom, výživové a očkovacie služby. 
 
© UNICEF
400 rodín, ktoré museli opustiť svoje domovy, pretože viac neboli bezpečné, býva dočasne v budove školy. UNICEF pre ich deti pripravil miesto na hranie, aby nachvíľu zabudli na hrôzy, ktorým čelí ich krajina.
 

UNICEF zostáva

 

 • Ostávame na mieste a pomáhame predovšetkým ženám a deťom.
 • V roku 2021, poskytol UNICEF pomoc 1,7 miliónu ľudí. 
 • Ak by sa boje stupňovali a naše tímy by boli ohrozené, je možné, že budú premiestnené, ale naďalej budú poskytovať kritickú podporu prostredníctvom siete partnerov. Ak aj naše tímy budú dočasne relokované, vrátia sa do terénu, akonáhle to situácia umožní. 
 • Pomoc UNICEFu v Afganistane má mnoho podôb. Distribuuje hygienické potreby, zabezpečuje pitnú vodu, poskytuje výživu pre akútne podvyživené deti, zabezpečuje očkovania. Tento týždeň v niekoľkých táboroch pre vysídlených UNICEF vybudoval pre deti výživové a vakcinačné centrá a taktiež miesta, kde sa deti môžu aj počas tejto vážnej situácie pohrať.
 
© UNICEF/UN0498793/UNICEF Afghanistan
Bratia, 5-ročný Mohammad a 2-ročný Sayed Ahmad museli kvôli vojne opustiť svoj domov. 
 

Situácia v krajine je veľmi vážna, milióny detí potrebujú pomoc. 

Môžete sa pridať aj VY. Pomôžete UNICEFu pokračovať v Afganistane aj naďalej. 

 

Ďakujeme každému z Vás za podporu