Chcem prispieť
Chcem prispieť
CHCEM PRISPIEŤ
© UNICEF/UN0613902/Tremeau

Veľvyslanec dobrej vôle UNICEF Orlando Bloom sa v Moldavsku stretol s deťmi z Ukrajiny

Prišiel na návštevu, keď počet detských utečencov presahuje 1,8 milióna za jediný mesiac

 

CHIȘINĂU/NEW YORK, 25. marca 2022 – Mesiac od začiatku konfliktu na Ukrajine, navštívil veľvyslanec dobrej vôle UNICEF Orlando Bloom Moldavsko, aby sa stretol s deťmi a rodinami, ktoré pred vojnou utiekli z Ukrajiny.
Počas dvojdňovej návštevy Bloom navštívil  „MODRÝ BOD“ - priestor podporovaný UNICEF, ktorý bolo vybudovaný v Palanca na juhozápade Moldavska. Tu sa ženy a deti zastavujú, aby si oddýchli, keď prekračujú  hranicu Ukrajiny.

 „Stretol som jednu mamičku, ktorá prišla na hraničný prechod so svojimi tromi malými deťmi. Povedala mi, že minulú noc utiekli z Ukrajiny po bombardovaní domu ich suseda. Boli príliš vystrašení, aby tam zostali,“ povedal Bloom. "Bolo srdcervúce vidieť túto rodinu a mnohých ďalších, ktorí prekračujú hranicu po dlhej ceste len s nevyhnutnými vecami a nevedia, kde sa ich cesta skončí."

 UNICEF a UNHCR v spolupráci s vládami a organizáciami občianskej spoločnosti vytvorili v Moldavsku tri „MODRÉ BODY“ na kľúčových utečeneckých trasách. Jednorazové bezpečné priestory, poskytujú informácie cestujúcim rodinám, pomáhajú identifikovať deti bez sprievodu a odlúčené deti a zabezpečujú ich ochranu. 

 

© UNICEF/UN0613965/Vincent Tremeau

 

Od začiatku konfliktu, 24. februára utieklo z Ukrajiny viac ako 1,8 milióna detí, z ktorých desaťtisíce prešli do Moldavska. Mnoho utečencov pokračuje v ceste do iných krajín, pričom takmer 100 000 – polovica z nich sú deti – zostalo v Moldavsku v hostiteľských rodinách, u dobrovoľníkov alebo vo vládnych utečeneckých centrách.

 „Naliehavá a veľmi reálna hrozba pre ukrajinských detských utečencov každým dňom rastie. Deti, ktoré cestujú samy, sú obzvlášť zraniteľné voči obchodovaniu s ľuďmi a vykorisťovaniu, keďže musia absolvovať dlhé a namáhavé cesty,“ povedal zástupca UNICEF v Moldavsku Maha Damaj. UNICEF v Moldavsku nepretržite pracuje na poskytovaní psychosociálnej starostlivosti a ochraňuje deti a rodiny, ktoré prekračujú hranice.

 Počas cesty sa Orlando Bloom stretol aj s deťmi a rodinami v utečeneckom centre Moldexpo v Kišiňove, jednom z viac ako 100 centier v Moldavsku, kde môžu utečenci prespať, získať prístup k zdravotníckym a právnym informáciám, dať si teplé jedlo predtým, ako budú pokračovať v ceste.

 

© UNICEF/UN0613965/Vincent Tremeau

 

V centre sa Bloom stretol s päťčlennou rodinou, ktorá začiatkom tohto týždňa utiekla z Ukrajiny len v oblečení, ktoré mali na sebe  a s malou sumou peňazí. Po príchode do Moldavska a piatich nociach strávených v Moldexpo im miestna rodina ponúkla, že sa o nich postará, kým nevybavia všetko potrebné, aby mohli v ceste pokračovať ďalej.

„Mnoho rodín a detí, s ktorými som hovoril, opustilo nielen svoje domovy, ale aj školu, priateľov, rodinných príslušníkov a takmer všetko, čo vlastnia. Ako otec si neviem predstaviť, aké rozrušenie a zmätok musia pociťovať,“ dodal Bloom, ktorý v roku 2016 navštívil s UNICEF aj východnú Ukrajinu.  

 

© UNICEF/UN0613965/Vincent Tremeau

 

UNICEF nedávno varoval pred zvýšeným rizikom obchodovania s ľuďmi a vykorisťovania, keď milióny detí utekajú pred vojnou a nespočetné množstvo ďalších je vysídlených v dôsledku násilia na Ukrajine. V reakcii na to UNICEF a partneri budujú „MODRÉ BODY“ v krajinách, cez ktoré utečenci prechádzajú, vrátane Moldavska, Poľska, Rumunska a Slovenska, a vyzývajú vlády v regióne, aby zaviedli opatrenia na zaistenie bezpečnosti detí. To zahŕňa posilnenie previerok ochrany detí na hraničných priechodoch.

 

Každé dieťa
si zaslúži
detstvo,
budúcnosť,
nádej...

PREČÍTAJTE SI VIAC

© UNICEF/UNI576410/Meerzad
celý článok

Zničujúce povodne v Afganistane

Bleskové záplavy 10. - 11. mája 2024 na severovýchode Afganistanu si údajne vyžiadali životy najmenej 240 ľudí vrátane 51 detí a mnoho ďalších utrpelo zranenia. Očakáva sa, že tieto čísla sa budú zvyšovať, keď prídu ďalšie správy. Najviac obetí bolo hlásených v provincii Baglán, kde silné dažde zničili približne 3 000 domov, poškodili poľnohospodársku pôdu, odplavili dobytok, zatvorili školy a poškodili zdravotné strediská. Zasiahnuté boli aj provincie Takhar a Badakhshan, kde bolo podľa prvých správ poškodených najmenej 300 domov. "Dovoľte mi vyjadriť úprimnú sústrasť rodinám, ktoré smútia nad stratou svojich blízkych," povedal Dr. Tajudeen Oyewale, zástupca UNICEF v Afganistane. "UNICEF a naši partneri sú na mieste a vyvíjajú maximálne úsilie, aby postihnutým rodinám a komunitám poskytli rýchlu pomoc." UNICEF poslal 450 rodinných súprav, 500 hygienických súprav, 476 prikrývok pre dospelých a deti a 100 súprav oblečenia, ktoré doplnia podporu poskytovanú inými agentúrami OSN a partnermi. Vyslaný bol aj mobilný tím UNICEF pre zdravotníctvo a výživu a na mieste sú aj tímy UNICEF, ktoré pomáhajú vykonávať ďalšie hodnotenia.