Chcem prispieť
Chcem prispieť
CHCEM PRISPIEŤ
© UNICEF/UN0399562/Filippov

Ochrana žien a dievčat pred násilím spojila UNICEF a hokejistov

11. decembra 2023, Bratislava


Ochrana žien a dievčat pred násilím spojila UNICEF a hokejistov. UNICEF, s podporou HC Slovan, založil internetovú platformu laskanemaboliet.sk, zameranú na ochranu žien a dievčat pred násilím a zlým zaobchádzaním. Iniciatíva vznikla pri príležitosti 16 dní aktivizmu proti rodovo podmienenému násiliu, medzinárodnej kampane, ktorá trvá od 25. novembra do 10. decembra. Okrem UNICEFu a HC Slovan sa do nej zapojili aj organizácie Liga za duševné zdravie, Mareena a Koordinačno-metodické centrum pre prevenciu násilia na ženách ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny.


Takmer polovica slovenských žien zažila od svojich pätnástich rokov určitú formu násilia. Najbežnejšou formou je emocionálne násilie, zatiaľ čo sexuálne a fyzické násilie – aj keď menej časté – má pre obeť najzávažnejšie, doživotné následky. 


Platforma laskanemaboliet.sk obsahuje informácie o tom, čo sa deje v manipulatívnych, kontrolujúcich a násilných vzťahoch – romantických aj iných – ako rozpoznať rôzne formy násilia a čo s tým robiť. Ženám a dievčatám, ktoré už zažívajú nejakú formu násilia, tiež poskytuje priame prepojenie na pomoc.


Hoci aj muži môžu byť vystavení emocionálnemu, fyzickému alebo sexuálnemu násiliu, násilie na ženách a dievčatách je špecifické, pretože využíva nerovnováhu moci medzi ženami a dievčatami na jednej strane, a mužmi a chlapcami na strane druhej. V našej kultúre je vnímanie nadradenosti mužov hlboko zakorenené a dlhodobo prenášané z generácie na generáciu. Spoločnosť jednoduchšie u mužov akceptuje a ospravedlňuje škodlivé spôsoby konania a násilia na ženách.


 „Muži zohrávajú kľúčovú úlohu pri riešení a zastavení násilia páchaného na ženách a dievčatách. Preto sme sa spojili s hráčmi hokejového klubu Slovan,“ hovorí Michaela Bauer, koordinátorka UNICEF pre mimoriadne situácie na Slovensku. „Táto iniciatíva je však súčasťou oveľa väčšej kampane, ktorá má jediný jasný cieľ: chrániť ženy a dievčatá pred násilím,“ dodáva. 


K iniciatíve sa pripojili hráči Samuel Takáč, Miroslav Preisinger a Brandon Ranford, ktorí v podporných videách vyjadrili svoj nesúhlas s násilím páchaným na ženách. „Téma násilia páchaného na ženách je pre nás významná a osobne sa nás týka. Sme manželia, otcovia, bratia alebo kamaráti a nechceme, aby ženy a dievčatá v našom okolí boli vystavené akémukoľvek násiliu. Preto mu hovoríme jasné NIE,“ vysvetľuje Samuel Takáč, kapitán HC Slovan. Odkazy z videí zaznejú aj počas hokejových zápasov.


Informácie na platforme boli spracované na základe odborných podkladov Koordinačno-metodického centra pre prevenciu násilia na ženách.


Kontakt pre médiá
Ivana Kohutková
email: ivana.kohutkova@milk.sk
mobil: 0905 921 918

 

Každé dieťa
si zaslúži
detstvo,
budúcnosť,
nádej...

PREČÍTAJTE SI VIAC

© UNICEF/UNI396443/Banda
celý článok

5 tipov, ako sa rozprávať s deťmi s autizmom

© UNICEF/Le Lijour
celý článok

Ukrajinská pediatrička lieči deti na Slovensku vďaka programu podporovanému UNICEF