Chcem prispieť
Chcem prispieť
CHCEM PRISPIEŤ
© UNICEF/UNI433686/Senna/AFP

2 NIČIVÉ KATASTROFY V JEDNOM TÝŽDNI

                                                                                             

 

V priebehu necelého týždňa došlo k dvom katastrofám, ktoré majú za následok stratu tisícok životov. Keď vznikne viac krízových situácií, ako je v súčasnosti v Líbyi a Maroku, UNICEF má k dispozícii zásoby aj tímy, ktoré môžu okamžite zasiahnuť a pomáhať deťom a rodinám, ktoré sa ocitli v núdzi. Naša pomoc počas humanitárnych kríz je možná aj vďaka našim podporovateľom. Vďaka vašej podpore sú naše tímy v teréne vždy pripravené. 

 

Aká je momentálna situácia?

Maroko v noci 8. septembra, keď rodiny spali, zasiahlo zemetrasenie s magnitúdou 6,8. Zemetrasenie a následné otrasy spôsobili smrť viac ako 2 900 ľudí a tisíce ďalších zranili - mnohí z nich sú stále v kritickom stave. V Líbyi si existujúce politické krízy a konflikty už v minulosti vyžiadali humanitárne zásahy. V súvislosti s búrkou Daniel, ktorá tento týždeň spôsobila nebezpečné prívalové povodne, je však situácia detí a rodín v Líbyi horšia ako kedykoľvek predtým. V oboch krajinách bola poškodená kritická infraštruktúra, a hoci presný počet detí, ktorých domovy boli zničené alebo poškodené, nie je v súčasnosti známy, očakáva sa, že mnoho ľudí bolo vysídlených a nevyhnutne potrebujú pomoc.

 

Čo to znamená pre deti?

V každej núdzovej situácii patria deti vždy k najzraniteľnejším. UNICEF zatiaľ v Líbyi reaguje distribúciou 1 100 hygienických súprav, dodávkou zdravotníckych potrieb pre 10 000 ľudí a dodávkami oblečenia. V Maroku deti predstavujú takmer tretinu obyvateľstva krajiny, takže je veľmi pravdepodobné, že bolo postihnutých najmenej 100 000 detí. Podľa prvých zistení je veľký dopyt po vode, sanitárnych a hygienických potrebách, prístreškoch, zdravotnej a potravinovej pomoci. 
 

Ako môžete pomôcť?

V dôsledku týchto katastrof bude pomoc v oboch krajinách dlhodobo potrebná. Vašim darom umožňujete, aby sme zasiahnutým deťom a rodinám mohli zabezpečiť vodu, jedlo, lieky a strechu nad hlavou. Tím UNICEF Slovensko je vďačný všetkým ľuďom, ktorí podporujú naše terénne programy.

 

                                                                                         

Každé dieťa
si zaslúži
detstvo,
budúcnosť,
nádej...

PREČÍTAJTE SI VIAC

© UNICEF/UNI576410/Meerzad
celý článok

Zničujúce povodne v Afganistane

Bleskové záplavy 10. - 11. mája 2024 na severovýchode Afganistanu si údajne vyžiadali životy najmenej 240 ľudí vrátane 51 detí a mnoho ďalších utrpelo zranenia. Očakáva sa, že tieto čísla sa budú zvyšovať, keď prídu ďalšie správy. Najviac obetí bolo hlásených v provincii Baglán, kde silné dažde zničili približne 3 000 domov, poškodili poľnohospodársku pôdu, odplavili dobytok, zatvorili školy a poškodili zdravotné strediská. Zasiahnuté boli aj provincie Takhar a Badakhshan, kde bolo podľa prvých správ poškodených najmenej 300 domov. "Dovoľte mi vyjadriť úprimnú sústrasť rodinám, ktoré smútia nad stratou svojich blízkych," povedal Dr. Tajudeen Oyewale, zástupca UNICEF v Afganistane. "UNICEF a naši partneri sú na mieste a vyvíjajú maximálne úsilie, aby postihnutým rodinám a komunitám poskytli rýchlu pomoc." UNICEF poslal 450 rodinných súprav, 500 hygienických súprav, 476 prikrývok pre dospelých a deti a 100 súprav oblečenia, ktoré doplnia podporu poskytovanú inými agentúrami OSN a partnermi. Vyslaný bol aj mobilný tím UNICEF pre zdravotníctvo a výživu a na mieste sú aj tímy UNICEF, ktoré pomáhajú vykonávať ďalšie hodnotenia.