Chcem prispieť
Chcem prispieť
CHCEM PRISPIEŤ
© UNICEF/UN0673614/Andrianantenaina

SVETOVÝ DEŇ BOJA PROTI DETSKEJ PRÁCI

Zrušenie detskej práce je jedným zo základných pilierov sociálnej spravodlivosti a rešpektovania práv dieťaťa.

 

Od roku 2000 sa počet pracujúcich detí znižoval, no od roku 2020 sa čísla opäť zvyšujú. Je to spôsobené najmä pandémiou a konfliktami.

V príspevku môžete vidieť deti rôzneho veku a z rôznych krajín. Jedno však majú spoločné - sú vystavené detskej práci. Niektoré chodia do práce po škole či cez víkendy, iné nechodia do školy vôbec.

UNICEF odhaduje, že dnes pracuje 158 miliónov detí. To je jedno zo šiestich detí na celom svete. Nepracujú preto, aby mali vreckové. Pracujú, aby ich rodiny mohli prežiť.

 

Čo robí UNICEF?

  • Rieši problematiku detskej práce na vládnej úrovni
  • Poskytuje deťom štipendiá, aby mohli chodiť do školy, ale zároveň to nebolo finančne nákladné pre rodiny
  • Dodáva deťom školské pomôcky
  • Vytvára tímy sociálnych pracovníkov, ktorí chodia do komunít a vzdelávajú rodiny o detskej práci a rizikách, ktoré prináša
  • Posilňujeme registračné systémy krajín, aby každé dieťa malo rodný list, ktorý dokazuje, že nedosiahli zákonný vek na prácu 

 

Každé dieťa
si zaslúži
detstvo,
budúcnosť,
nádej...

PREČÍTAJTE SI VIAC

© UNICEF/UNI576410/Meerzad
celý článok

Zničujúce povodne v Afganistane

Bleskové záplavy 10. - 11. mája 2024 na severovýchode Afganistanu si údajne vyžiadali životy najmenej 240 ľudí vrátane 51 detí a mnoho ďalších utrpelo zranenia. Očakáva sa, že tieto čísla sa budú zvyšovať, keď prídu ďalšie správy. Najviac obetí bolo hlásených v provincii Baglán, kde silné dažde zničili približne 3 000 domov, poškodili poľnohospodársku pôdu, odplavili dobytok, zatvorili školy a poškodili zdravotné strediská. Zasiahnuté boli aj provincie Takhar a Badakhshan, kde bolo podľa prvých správ poškodených najmenej 300 domov. "Dovoľte mi vyjadriť úprimnú sústrasť rodinám, ktoré smútia nad stratou svojich blízkych," povedal Dr. Tajudeen Oyewale, zástupca UNICEF v Afganistane. "UNICEF a naši partneri sú na mieste a vyvíjajú maximálne úsilie, aby postihnutým rodinám a komunitám poskytli rýchlu pomoc." UNICEF poslal 450 rodinných súprav, 500 hygienických súprav, 476 prikrývok pre dospelých a deti a 100 súprav oblečenia, ktoré doplnia podporu poskytovanú inými agentúrami OSN a partnermi. Vyslaný bol aj mobilný tím UNICEF pre zdravotníctvo a výživu a na mieste sú aj tímy UNICEF, ktoré pomáhajú vykonávať ďalšie hodnotenia.