Chcem prispieť
Chcem prispieť
CHCEM PRISPIEŤ
© UNICEF/UN0839487/Filippov

Tlačová správa: Zničená priehrada Kachovka na Ukrajine

Zničená priehrada Kachovka zanechala viac ako 16 000 ľudí v núdzi. Zaplavených je najmenej 37 miest a obcí, čo bude mať vážne následky pre ďalšie státisíce ľudí na juhu Ukrajiny. Od včera sa intenzívne pracuje na ich evakuácii, poskytnutí základnej zdravotníckej starostlivosti a zabezpečení humanitárnej pomoci. 

 

Záplavy môžu spôsobiť aj presun mín a výbušnín do oblastí, ktoré boli pred tým vyhodnotené ako bezpečné. Tím UNICEF pracuje naplno priamo v Chersonskej oblasti. Okamžite sme začali mobilizovať humanitárnu pomoc. Zasiahnutým rodinám práve teraz dodávame balenú pitnú vodu, súpravy pre vysídlené deti, hygienické potreby a tabletky na čistenie vody.

Na vlakovej stanici v Chersone sme zriadili centrum Spilno, kde môžu sa môžu deti v bezpečí hrať a zaisťujeme tu aj psychosociálnu pomoc. Mobilné tímy sú rozmiestnené na vlakových a autobusových staniciach v Chersonskej oblasti, kde distribuujú pomoc. UNICEF tiež plánuje poskytnutie finančnej pomoci rodinám s deťmi v oblastiach, ktoré boli zaplavené. 

© UNICEF Ukraine

 

Priehrada Kachovka bola napadnutá a zničená ráno 6. júna. Slúžila ako elektráreň na rieke Dnipro v Novej Kachovke, prístavnom meste ležiacom na južnom brehu nádrže Kachovka. Zabezpečovala elektrickú energiu, zavlažovanie a lepšiu splavnosť rieky. Slúžila aj ako zásobáreň pitnej vody.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

O UNICEFe
UNICEF je jednou z najvýznamnejších humanitárnych organizácií na svete, ktorá pomáha deťom v núdzi už od roku 1946. Pôsobíme vo viac ako 190 krajinách, na tých najťažšie dosiahnuteľných miestach. Pracujeme deň čo deň, aby sme pomohli prežiť deťom, ktoré sa ocitli v núdzi. Ochraňujeme ich práva, zabezpečujeme pre ne vodu, jedlo, strechu nad hlavou, lieky, vzdelanie, aby dostali šancu naplniť svoj potenciál. 

 

Kontaktná osoba: 

Ing. Mária Sliacka výkonná riaditeľka UNICEF Slovensko +421 918 794 960

 

ECARO:

Iryna Mazur, ECARO Chief of Communications and Advocacy imazur@unicef.org
Ukraine:
Damian Rance, Ukraine Chief of Communications and Advocacy. drance@unicef.org

Každé dieťa
si zaslúži
detstvo,
budúcnosť,
nádej...

PREČÍTAJTE SI VIAC

© UNICEF/UNI396443/Banda
celý článok

5 tipov, ako sa rozprávať s deťmi s autizmom

© UNICEF/Le Lijour
celý článok

Ukrajinská pediatrička lieči deti na Slovensku vďaka programu podporovanému UNICEF