Chcem prispieť
Chcem prispieť
CHCEM PRISPIEŤ
© UNICEF/UN0794413/Dejongh

Voda nie je samozrejmosť

Nedá sa bez nej prežiť, no to ešte nie je všetko. Mať vodu nestačí. Potrebujete BEZPEČNÚ vodu


A okrem nej aj bezpečné toalety, aby ste udržali čisté prostredie, a tiež mydlo a vodu, aby ste zastavili šírenie chorôb. Mať bezpečnú vodu znamená, že ju máte doma, kedykoľvek je to potrebné, a bez kontaminácie. 2,2 miliardy ľudí stále nemajú prístup k bezpečnej pitnej vode.

 

 

Vo vidieckych oblastiach nemá ani základnú pitnú vodu až 8 z 10 ľudí.

 

35-ročná Fatima Muhammed Saeed z Jemenu perie bielizeň. Fatima je matkou deviatich detí a trpí podvýživou. Celá rodina bola vysídlená z Al Dhale'e v dôsledku prebiehajúceho konfliktu a býva v tábore Al Sha'ab v Adene.  (zdroj: © UNICEF/UN0793410/Bin Hayan - YPN)


Umývanie rúk mydlom a vodou je jedným z najjednoduchších a najúčinnejších spôsobov, ako zabrániť šíreniu chorôb. No 2,3 miliardy ľudí stále nemajú doma základné zariadenia na umývanie rúk mydlom a vodou. To je takmer tretina svetovej populácie.

 


Deti si umývajú ruky na ihrisku materskej školy v N'Djamene, hlavnom meste Čadu. (zdroj: © UNICEF/UN0794413/Dejongh)

 

Takmer polovica sveta (3,6 miliardy ľudí) stále nemá prístup k bezpečnej sanitácii, čo znamená toaletu, ktorá oddeľuje odpad tak, aby s ním ľudia neprichádzali do kontaktu, a systém, ktorý zabezpečuje jeho bezpečnú likvidáciu. 494 miliónov ľudí praktizuje otvorenú defekáciu, čo znamená, že vykonávať potrebu chodia von na okraj cesty, na pole alebo do kríkov. 9 z 10 ľudí, ktorí praktizujú otvorené vyprázdňovanie, žije vo vidieckych oblastiach.

 

Žiačka základnej a strednej školy Fatima Al Zahra v okrese Khanfir (guvernorát Abyan, Jemen) používa toaletu, ktorú z prostriedkov rozvojovej agentúry USAID obnovil UNICEF.  (zdroj: © UNICEF/UN0781534/ALfilastini)

 

V najmenej rozvinutých krajinách sveta rodí 16,6 milióna žien v zdravotných strediskách s nedostatočnou vodou, sanitárnymi a hygienickými podmienkami, čo ich vystavuje riziku infekcie, ochorenia a smrti.

 

Každý deň zomrie na choroby spojené s nebezpečnou vodou, sanitáciou a hygienou viac ako 1 000 detí.

 

2-ročná Israa Adam Ateem pije vodu. Je hospitalizovaná s ťažkou akútnou podvýživou a zdravotnými komplikáciami. Rovnakou diagnózou trpia v Sudáne asi tri milióny detí.  (zdroj: © UNICEF/UN0686661/Abdalrasol)

 

Meniaca sa klíma ničí, vysušuje a kontaminuje vodné zdroje. Ak nebudeme konať hneď, do roku 2040 bude 600 miliónov detí žiť v oblastiach s nedostatkom vody. Pomôcť zlepšiť situáciu detí môžete už dnes zakúpením Darčeka pre život. Vďaka vašej štedrosti môže UNICEF pomáhať tam, kde je to potrebné.

 

DARČEK PRE ŽIVOT SI MÔŽETE VYBRAŤ PRÁVE TU

Každé dieťa
si zaslúži
detstvo,
budúcnosť,
nádej...

PREČÍTAJTE SI VIAC

© UNICEF/UNI396443/Banda
celý článok

5 tipov, ako sa rozprávať s deťmi s autizmom

© UNICEF/Le Lijour
celý článok

Ukrajinská pediatrička lieči deti na Slovensku vďaka programu podporovanému UNICEF