Chcem prispieť
Chcem prispieť
CHCEM PRISPIEŤ
© UNICEF/UNI396465/Banda

Spolupráca so
samosprávami

Európske mestá ako Bratislava, Praha, Budapešť a Varšava preukázali bezprecedentnú solidaritu pri prijímaní detí a rodín utečencov z Ukrajiny. UNICEF nadviazal partnerstvo so samosprávami v celej Európe, aby zabezpečil, že deti a rodiny utekajúce pred vojnou na Ukrajine dostanú podporu, ktorú potrebujú, budú integrované a budú môcť prispievať do svojich hostiteľských komunít.

 

Od eskalácie vojny na Ukrajine viac ako 7,9 milióna ľudí – z ktorých väčšinu tvoria ženy a deti – utieklo do susedných krajín, pričom mnohí pokračujú v ceste do iných destinácií. Zložitá, nepredvídateľná situácia na Ukrajine vrátane nedávnych útokov na kritickú infraštruktúru bráni ľuďom v návrate a neustále vyvoláva nové pohyby utečencov. Mestá v Poľsku, Českej republike, Maďarsku a na Slovensku sú vstupnou bránou a zohrávajú kľúčovú úlohu pri prispôsobovaní a rozširovaní existujúcich sociálnych služieb, pri podpore sociálnej súdržnosti vo svojich komunitách, pri preklenutí medzier v zdrojoch a zlepšení koordinácie s národnými vládami.

UNICEF spolupracuje s Eurocities – sieťou viac ako 200 veľkých miest v Európe – na podpore miestnych úradov v Európe, ktoré vytvárajú inovatívne integračné politiky pre deti a rodiny na Ukrajine a v susedných krajinách. V rámci tohto partnerstva sa 100 miest podelilo o najlepšie postupy, stratégie a údaje pri budovaní inkluzívneho a pohotového miestneho vzdelávacieho prostredia, podpore integrácie utečencov a lokalizácii Európskej únie Child Guarantee, aby sa zabezpečilo, že žiadne dieťa nezostane bez pomoci. 

 

Každé dieťa
si zaslúži
detstvo,
budúcnosť,
nádej...

PREČÍTAJTE SI VIAC

© UNICEF/UNI576410/Meerzad
celý článok

Zničujúce povodne v Afganistane

Bleskové záplavy 10. - 11. mája 2024 na severovýchode Afganistanu si údajne vyžiadali životy najmenej 240 ľudí vrátane 51 detí a mnoho ďalších utrpelo zranenia. Očakáva sa, že tieto čísla sa budú zvyšovať, keď prídu ďalšie správy. Najviac obetí bolo hlásených v provincii Baglán, kde silné dažde zničili približne 3 000 domov, poškodili poľnohospodársku pôdu, odplavili dobytok, zatvorili školy a poškodili zdravotné strediská. Zasiahnuté boli aj provincie Takhar a Badakhshan, kde bolo podľa prvých správ poškodených najmenej 300 domov. "Dovoľte mi vyjadriť úprimnú sústrasť rodinám, ktoré smútia nad stratou svojich blízkych," povedal Dr. Tajudeen Oyewale, zástupca UNICEF v Afganistane. "UNICEF a naši partneri sú na mieste a vyvíjajú maximálne úsilie, aby postihnutým rodinám a komunitám poskytli rýchlu pomoc." UNICEF poslal 450 rodinných súprav, 500 hygienických súprav, 476 prikrývok pre dospelých a deti a 100 súprav oblečenia, ktoré doplnia podporu poskytovanú inými agentúrami OSN a partnermi. Vyslaný bol aj mobilný tím UNICEF pre zdravotníctvo a výživu a na mieste sú aj tímy UNICEF, ktoré pomáhajú vykonávať ďalšie hodnotenia.