Chcem prispieť
Chcem prispieť
CHCEM PRISPIEŤ

Na Slovensku štartuje projekt na podporu ukrajinských tínedžerov

Tlačová správa

 

Bratislava, 15. November 2022 - Na Slovensku sa spúšťa medzinárodný projekt STAND BY ME - Stojím pri Tebe, ktorý prepája mladých ľudí z Ukrajiny s ich rovesníkmi na školách a v komunitách. Jeho hlavným cieľom je, aby mladí ľudia, ktorí utiekli pred vojnou, nepremárnili svoj potenciál, našli si kamarátov medzi slovenskými rovesníkmi a zmysluplne trávili voľný čas. Špeciálny buddy program zastrešuje organizácia Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu (skrátene DofE) na Slovensku, v Českej republike a v Rumunsku. Hlavnými partnermi na Slovensku sú UNICEF a Nadácia Slovenskej sporiteľne. 

 

 

Pomáhame mladým Ukrajincom začleniť sa do spoločnosti

Podľa dát UNICEF-u je na Slovensku 14-tisíc mladých ľudí z Ukrajiny od 14 do 24 rokov. DofE chce v projekte STAND BY ME spájať práve časť týchto mladých. “Mladým Ukrajincom pomáhame nájsť si miesto v novom priestore. Stretávajú sa so svojimi rovesníkmi zo Slovenska, nadväzujú priateľstvá, spoznávajú krajinu, športujú spolu a prekonávajú jazykovú bariéru. Veríme, že tento komplexný projekt pozitívne ovplyvní obe strany, keďže sa nejedná o krátkodobú aktivitu ale pravidelné stretnutia v priebehu minimálne troch mesiacov,” vysvetľoval na oficiálnom spustení projektu v Bratislave Miloš Ondrášik, riaditeľ DofE Slovensko. Všetko sa to deje pod dohľadom špeciálne vyškolených mentorov - učiteľov, ktorí sprevádzajú mladých na školách v programe DofE. Ocenenie vojvodu z Edinburghu má u nás 8 ročnú tradíciu a merateľný dopad na rozvoj tisícok študentov ročne po celom Slovensku. V pilotnej fáze projektu STAND BY ME je vyškolených 18 pedagógov. Celkovo je ich v DofE viac ako tísíc.

 

 

Najlepší učiteľ slovenčiny? Kamarát

Jedným z prvých účastníkov projektu STAND BY ME je Tomáš Horňák, ktorý má 17 rokov, je študentom na Gymnáziu sv. Mučeníkov v Košiciach. Stal sa “buddym” Andrii-ovi, ktorý sa dostal do jeho triedy. Po úteku z Ukrajiny sa Andrii ocitol v úplne novom prostredí, nevedel jazyk a mal viac otázok ako odpovedí. “Začali sme spolu tráviť čas. Hrávame spolu futbal a v projekte STAND BY ME sme si dali za cieľ spoznávať Slovensko,“ vysvetľuje Tomáš, ktorý je účastníkom programu DofE a pracuje na získaní najnáročnejšej zlatej úrovne. “Najprv sme sa rozprávali po anglicky, potom sa osmelil a začal sa pýtať na slovíčka v slovenčine a dnes už celkom dobre rozumie. Je to pre neho dôležité, lebo tu chce zostať študovať vysokú školu.” V rámci trávenia času v STAND BY ME si naplánovali turistiku na Téryho chatu, Spišský hrad či Betliarsky kaštieľ.

 

 

Teraz sa rozhoduje o budúcnosti

“Pre mladého človeka, ktorý utiekol pred vojnou do novej krajiny, je podpora rovesníka, v čase keď si hľadá miesto v novej komunite, veľmi dôležitá a nápomocná. Účasť v tomto buddy programe uľahčuje adaptáciu, pomáha spoznávať nových ľudí, nadväzovať nové vzťahy a orientovať sa v škole aj komunite, ” povedala Michaela Bauer, Country Coordinator UNICEF Slovakia na tlačovej konferencii. STAND BY ME má podľa nej tiež veľký potenciál budovať solidaritu medzi mladými ľuďmi z ukrajinského a slovenského prostredia. UNICEF je kľúčovým medzinárodným partnerom projektu.
“Pre mladých z Ukrajiny je dnešná situácia o to náročnejšia, že práve v tomto veku sa rozvíjajú a pripravujú na svoju budúcnosť. Od tohto obdobia zvyčajne závisí, aký budú mať život. Preto je extrémne dôležité, aby neprišli o možnosť rozvíjať svoj potenciál. A ak sa rozhodli žiť na Slovensku, je našou povinnosťou ich v tom maximálne podporiť,” vysvetľuje Barbara Henterová dôvody, prečo sa Nadácia Slovenskej sporiteľne stala prvým partnerom projektu na Slovensku. Nadácia už dlhodobo podporuje DofE a rozvoj tisícok mladých ľudí na Slovensku. Práve tieto tisícky mladých sa môžu stať v rámci dobrovoľníctva “buddíkmi” mladých Ukrajincov.

 

Nové miesto pre komunitu mladých: Spot

Podľa dát UNICEFU z Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu je na stredných školách len vyše 1 500 mladých, ktorí tu požiadali o dočasné útočisko. Ide len o 10 percent z ľudí vo veku 14-24, ktorí ušli z Ukrajiny a dnes sú na Slovensku. Časť z nich pokračuje v štúdiu na svojej ukrajinskej škole formou online vzdelávania, ale je tu aj časť mladých, ktorí sa vzdelávať prestali. Práve preto budeme ponúkať projekt okrem škôl aj inde. Otvárame pilotný kreatívny priestor SPOT v Asistenčnom centre na Bottovej v Bratislave. “Vytvárame tu bezpečné prostredie pre mladých z Ukrajiny, ktorí zostali mimo vzdelávacieho systému. Môžu tu zmysluplne tráviť čas, hrať hry, spoznať slovenských a ukrajinských rovesníkov. vysvetľuje riaditeľ DofE Miloš Ondrášik, ktorý poďakoval za podporu zo strany Mesta Bratislava.

 

 

Pomáhať budú aj učitelia a dobrovoľníci z troch krajín

Projekt STAND BY ME sa spúšťa pod patronátom Medzinárodnej ceny vojvodu z Edinburghu aj Česku a Rumunsku. “Vďaka medzinárodnej spolupráci sme schopní zdieľať zručnosti a odborné znalosti týchto troch krajín, aby sme ukrajinským mladým ľuďom poskytli silnú a stabilnú sieť podpory”, povedala v Bratislave Lucy Ranson, senior operations manažérka z britskej The Duke of Edinburgh's International Award Foundation. 
DofE má významné zastúpenie a spoločnú infraštruktúru v týchto troch krajinách so sieťou viac ako 600 škôl a organizácií, 3 000 učiteľov a pracovníkov s mládežou a má viac ako 10 000 aktívnych účastníkov z rady mladých ľudí. Program STAND BY ME je v pilotnej fáze, v budúcnosti sa tento “buddy” systém podpory bude využívať na inklúziu iných znevýhodnených skupín na Slovensku a v krajinách, kde DofE existuje.

 

Kampaň pripravuje agentúra z Ukrajiny

Zaujímavosťou je aj spolupráca s oceňovanou ukrajinskou agentúrou Bickerstaff.586, ktorej členky sa zúčastnili oficiálneho spustenia projektu na Slovensku. Mnohí z agentúrneho tímu sa presídlili do zahraničia, časť pôsobí stále na Ukrajine. STAND BY ME pomáhajú dostať medzi mladých z Ukrajiny, keďže rozumejú zložitosti situácie, ktorou si prechádzajú. “Hlavnou vizuálnou líniou kampane je virtuálna postava, ktorá stojí vždy vedľa našich ľudí. Ukazuje a otvára nové krajiny, predstavuje vám ľudí, trávi s vami čas a vždy vás podporuje. Táto postava je presne to, čo naša cieľová skupina tejto kampane hľadá – priateľa v novej cudzej krajine, ” vysvetľuje Mariia Kochurenko, senior strategist z Bickerstaff.586. V logu sú tiež dve ruky, ktoré sa navzájom držia. Symbolizujú to najdôležitejšie, čo projekt dáva ukrajinským tínedžerom, podporu, uzatvára Kochurenko.

 

Zdroj: Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu Slovensko (Národná kancelária)

Každé dieťa
si zaslúži
detstvo,
budúcnosť,
nádej...

PREČÍTAJTE SI VIAC

© UNICEF/UNI576410/Meerzad
celý článok

Zničujúce povodne v Afganistane

Bleskové záplavy 10. - 11. mája 2024 na severovýchode Afganistanu si údajne vyžiadali životy najmenej 240 ľudí vrátane 51 detí a mnoho ďalších utrpelo zranenia. Očakáva sa, že tieto čísla sa budú zvyšovať, keď prídu ďalšie správy. Najviac obetí bolo hlásených v provincii Baglán, kde silné dažde zničili približne 3 000 domov, poškodili poľnohospodársku pôdu, odplavili dobytok, zatvorili školy a poškodili zdravotné strediská. Zasiahnuté boli aj provincie Takhar a Badakhshan, kde bolo podľa prvých správ poškodených najmenej 300 domov. "Dovoľte mi vyjadriť úprimnú sústrasť rodinám, ktoré smútia nad stratou svojich blízkych," povedal Dr. Tajudeen Oyewale, zástupca UNICEF v Afganistane. "UNICEF a naši partneri sú na mieste a vyvíjajú maximálne úsilie, aby postihnutým rodinám a komunitám poskytli rýchlu pomoc." UNICEF poslal 450 rodinných súprav, 500 hygienických súprav, 476 prikrývok pre dospelých a deti a 100 súprav oblečenia, ktoré doplnia podporu poskytovanú inými agentúrami OSN a partnermi. Vyslaný bol aj mobilný tím UNICEF pre zdravotníctvo a výživu a na mieste sú aj tímy UNICEF, ktoré pomáhajú vykonávať ďalšie hodnotenia.