Chcem prispieť
Chcem prispieť
CHCEM PRISPIEŤ
© UNICEF/UN0665056/Hudak

Svetový deň duševného zdravia 2022

Orlando Bloom rozpráva o tom, aký dopad malo vážne zranenie na jeho mentálne zdravie   

 

NEW YORK, 10. október 2022 – Orlando Bloom, Vyslanec dobrej vôle UNICEF vo videu hovorí o tom ako si v 19-tich rokoch zlomil chrbticu pri páde z tretieho poschodia. „Bol to pre mňa začiatok dlhej a bolestivej cesty k poznaniu a pochopeniu niektorých vzorcov, ktoré boli v mojom živote,“ spomína Bloom vo videu. „Mesiace po páde boli temným obdobím. Bol som vždy veľmi aktívny a zrazu som sa nemohol neobmedzene pohybovať. Mal som veľké bolesti.” 


Cieľom kampane UNICEF #CoMaTrapi je odtabuizovať rozhovory o duševnom zdraví a podporovať aktivity, ktoré pomôžu mladým ľuďom a deťom v tejto oblasti. 

 

 

„Duševné zranenia sú obzvlášť náročné, pretože ich nevidno,“ pokračuje Bloom. "Je veľmi dôležité rozprávať sa s ľuďmi, nájsť niekoho komu sa môžeme zveriť, pretože rozhovor o problémoch môže viesť k pochopeniu a ku zmene.“ 


Podľa posledných dostupných údajov trpí viac ako 1 zo 7 dospievajúcich vo veku 10–19 rokov diagnostikovateľnou duševnou poruchou. Väčšina z nich zostáva neliečená a nerozpoznaná. Väčšina z 800 000 mladých ľudí, ktorí každoročne spáchajú samovraždu, sú mladí ľudia a samovražda je štvrtou najčastejšou príčinou smrti mladých ľudí vo veku 15-19 rokov.


„Pre veľmi veľa detí a mladých ľudí na celom svete sú stigma, nepochopenie a neakceptovanie problémov s duševným zdravím dôvodom, že nevyhľadajú pomoc,“ upozorňuje riaditeľka UNICEF pre globálnu komunikáciu a advokáciu, Paloma Escudero. „Prelomme ticho, ktoré je okolo mentálneho zdravia. Podporme deti a mladých ľudí, aby sa zverili so svojim problémami a nehanbili sa vyhľadať pomoc, keď majú psychické problémy.“ Tento Svetový deň duševného zdravia UNICEF povzbudzuje mladých ľudí, ich rodičov, priateľov a celé komunity, aby prelomili stigmu a začali sa rozprávať o mentálnom zdraví, aby sa mladí ľudia a deti nehanbili vyhľadať pomoc, keď ju potrebujú.

Každé dieťa
si zaslúži
detstvo,
budúcnosť,
nádej...

PREČÍTAJTE SI VIAC

© UNICEF/UNI576410/Meerzad
celý článok

Zničujúce povodne v Afganistane

Bleskové záplavy 10. - 11. mája 2024 na severovýchode Afganistanu si údajne vyžiadali životy najmenej 240 ľudí vrátane 51 detí a mnoho ďalších utrpelo zranenia. Očakáva sa, že tieto čísla sa budú zvyšovať, keď prídu ďalšie správy. Najviac obetí bolo hlásených v provincii Baglán, kde silné dažde zničili približne 3 000 domov, poškodili poľnohospodársku pôdu, odplavili dobytok, zatvorili školy a poškodili zdravotné strediská. Zasiahnuté boli aj provincie Takhar a Badakhshan, kde bolo podľa prvých správ poškodených najmenej 300 domov. "Dovoľte mi vyjadriť úprimnú sústrasť rodinám, ktoré smútia nad stratou svojich blízkych," povedal Dr. Tajudeen Oyewale, zástupca UNICEF v Afganistane. "UNICEF a naši partneri sú na mieste a vyvíjajú maximálne úsilie, aby postihnutým rodinám a komunitám poskytli rýchlu pomoc." UNICEF poslal 450 rodinných súprav, 500 hygienických súprav, 476 prikrývok pre dospelých a deti a 100 súprav oblečenia, ktoré doplnia podporu poskytovanú inými agentúrami OSN a partnermi. Vyslaný bol aj mobilný tím UNICEF pre zdravotníctvo a výživu a na mieste sú aj tímy UNICEF, ktoré pomáhajú vykonávať ďalšie hodnotenia.