Chcem prispieť
Chcem prispieť
CHCEM PRISPIEŤ
© UNICEF

6 mesiacov od začiatku vojny na Ukrajine

11-ročná Yana prišla pri raketovom útoku na železničnej stanici Kramatorsk o obe nohy. V ľvovskej nemocnici sa so svojou mamou Natáliou a dvojčaťom Yaroslavom zotavovali z vážnych zranení. 

 

Od eskalácie vojny pred šiestimi mesiacmi bolo na Ukrajine zabitých alebo zranených najmenej 972 detí. Sú to len čísla, ktoré si OSN mohla overiť. Skutočné číslo však bude vyššie. Väčšina detských obetí bola v dôsledku použitia výbušnín použitých v obývaných oblastiach - v Mariupole, Luhansku, Kremenčuku a Vinnici. Zoznam pokračuje ďalej a ďalej. Tak, ako vo všetkých vojnách, bezohľadné rozhodnutia dospelých vystavujú deti extrémnemu riziku. Neexistujú žiadne ozbrojené operácie tohto druhu, ktoré by neviedli k ubližovaniu deťom.

 

Počas 6-tich mesiacov videli deti veci, ktoré by žiadne dieťa vidieť nemalo. Ich domovy a školy boli zbombardované, rodiny rozdelené. Museli utiecť do iných krajín, aby si zachránili životy. Príbeh vo videou vychádza z kresieb 11-ročného Maxyma a ďalších detí zasiahnutých vojnou.

 

 

Začiatok školského roka je smutnou pripomienkou toho, koľko toho deti na Ukrajine stratili. Ukrajinský vzdelávací systém bol zdevastovaný. Odhadujeme, že 1 z 10 škôl bola poškodená alebo zničená. Všetky deti potrebujú školu, vrátane detí v núdzových situáciách. Výnimkou nie sú ani deti na Ukrajine a vysídlené deti. UNICEF naďalej vyzýva na okamžité prímerie na Ukrajine a na ochranu všetkých detí pred ublížením. To zahŕňa ukončenie brutálneho používania výbušnín v obývaných oblastiach a útokov na civilné zariadenia a infraštruktúru. Ukrajinské deti naliehavo potrebujú bezpečie, stabilitu, možnosť chodiť do školy, psychosociálnu podporu.

 

Ukrajinské deti však najviac zo všetkého potrebujú mier.

 

Každé dieťa
si zaslúži
detstvo,
budúcnosť,
nádej...

PREČÍTAJTE SI VIAC

celý článok

Útok na nemocnicu Okhmatdyt poukazuje na to, že ukrajinské deti nie sú v bezpečí

© UNICEF/UNI312535/Alghabri
celý článok

Výnos zbierky umožní vyliečiť z podvýživy 1 622 detí