Chcem prispieť
Chcem prispieť
CHCEM PRISPIEŤ
© UNICEF/UN0626403/Bidel

Afganistan - rok po...

V týchto dňoch si pripomíname smutné prvé výročie od oficiálneho prevzatia moci v krajine Talibanom. 15. august 2021 zmenil k horšiemu najmä životy žien. Dôsledky politického prevratu nenechali na seba dlho čakať. Od 23. marca 2022 je vyučovanie v 7. – 12. ročníku dostupné výlučne chlapcom. Detstvo v tejto ťažko skúšanej krajine je poznačené chudobou, chorobami a podvýživou.


Ekonomika je na pokraji kolapsu a drvivá väčšina obyvateľstva žije pod hranicou chudoby.

 

Deti (hlavne dievčatá) musia často pracovať v nebezpečných podmienkach, aby pomohli rodine. Pretrvávajúci ozbrojený konflikt, sucho, nezamestnanosť, vysoké ceny potravín či zdecimované zdravotníctvo a školstvo dopĺňajú tragický obraz súčasného Afganistanu.


 
Humaira (27) kŕmi svoju 7-mesačnú dcérku Arezzo terapeutickým mliekom F-100. "Bojím sa, že nedostatok jedla môže ohroziť životy mojich detí", hovorí. © UNICEF/Munir Tanweer/Daf record


Odhaduje sa, že tento rok je vďaka podvýžive v ohrození života až 1 milión afganských detí. Konkrétny príklad: zatiaľ čo v júni 2021 bola v Afganistane poskytnutá liečba závažnej akútnej podvýživy 30 000 deťom, v júni 2022 to bolo už 57 000 detí. To predstavuje nárast až o 90 (!) percent. Znepokojivý nárast podvýživy (až o 50 % v porovnaní s rovnakým obdobím roka 2021) bol zaznamenaný aj u tehotných žien a dojčiacich matiek. To vedie k predčasným pôrodom a nízkej pôrodnej hmotnosti bábätiek. Už samotný štart do života tak majú mimoriadne náročný. Čísla z aktuálnych odhadov UNICEF pritom hovoria jasnou rečou. Ak by skupina 3 miliónov dievčat dostala teraz šancu ukončiť stredoškolské vzdelanie a uplatniť sa na trhu práce, prínos žien a dievčat pre afganskú ekonomiku by predstavoval najmenej 5,4 miliardy USD (2,5 % HDP). Spomínané odhady pritom nezohľadňujú nefinančné dopady obmedzenia dostupnosti vzdelávania pre dievčatá. Jedným z nich je očakávaný nedostatok učiteliek, lekárok a zdravotných sestier. Nemožnosť pokračovať na druhom stupni škôl môže byť príčinou toho, že aj prvý stupeň zaznamená pokles záujmu o účasť dievčat na výuke. Očakávať možno tiež medicínske náklady spojené s nárastom počtu tehotenstiev mladistvých, nehovoriac o tom, že prínosom vzdelávania dievčat bola aj prevencia detských manželstiev a detskej mortality.


 
Fatema (15): "Občas zabúdam, že školy už nemôžem ísť a ráno sa do nej vychystám...” © UNICEF/Haya Burhan


V dôsledku zákazu vzdelávania dievčat v stredných školách je pre UNICEF takmer nemožné zabezpečiť dospievajúcim dievčatám služby zásadného významu, ako je podpora prevencie anémie či zdravej menštruácie a hygieny, keďže tieto boli poskytované práve na pôde škôl. Počas uplynulých 12 mesiacov boli priamo na školách poskytnuté doplnky s obsahom železa a kyseliny listovej 272 386 dospievajúcim dievčatám. Skutočnosť, že už nemôžu navštevovať školu, tak má negatívny dopad aj na ich zdravie.


Deti sú nútené pracovať a finančne podporovať svoju rodinu namiesto toho, aby chodili tam, kde je to pre ne najbezpečnejšie - do školy.  


Pre mnohé dievčatá v Afganistane bol uplynulý školský rok tým posledným. UNICEF, ktorý v krajine pôsobí už 71 rokov, svoj boj za ich práva nevzdáva. Naším cieľom je, aby vzdelanie v krajine opäť bolo dostupné všetkým deťom bez rozdielu. Chlapcom aj dievčatám.

 

 

Každé dieťa
si zaslúži
detstvo,
budúcnosť,
nádej...

PREČÍTAJTE SI VIAC

© UNICEF/UNI396443/Banda
celý článok

5 tipov, ako sa rozprávať s deťmi s autizmom

© UNICEF/Le Lijour
celý článok

Ukrajinská pediatrička lieči deti na Slovensku vďaka programu podporovanému UNICEF