© UNICEF/UN0603349/Filipov

Každú sekundu sa jedno dieťa z Ukrajiny stáva utečencom

Zhrnutie toho, čo povedal hovorca UNICEF James Elder tlačovom brífingu v Palais des Nations v Ženeve, 15. 3. 2022

NEW YORK, 15. marca 2022 – „Od 24. februára prišlo na Ukrajine o život mnoho detí. Mnoho ďalších bolo zranených.“

„A viac ako 1,5 milióna detí utieklo z krajiny.“

„Inak povedané, v priemere sa každý deň na Ukrajine od začiatku vojny stalo utečencami viac ako 75 000 detí.“

"Toto posledné číslo je obzvlášť šokujúce. Každú minútu opustilo svoju krajinu 55 detí.“

„To znamená, že ukrajinské dieťa sa stalo utečencom takmer každú sekundu od eskalácie konfliktu (24. 2. 2022).“

„Táto utečenecká kríza je z hľadiska rýchlosti a rozsahu bezprecedentná od druhej svetovej vojny a nevykazuje žiadne známky spomalenia.“

„Rovnako ako všetky deti vyhnané z domovov vojnou a konfliktom, aj ukrajinské deti prichádzajúce do susedných krajín sú vystavené značnému riziku rozdelenia rodiny, násilia, sexuálneho vykorisťovania a obchodovania s ľuďmi.“

„Zúfalo potrebujú služby bezpečnosti, stability a ochrany detí, najmä tých, ktorí sú bez sprievodu alebo boli odlúčené od svojich rodín.“

„Najbezpečnejšou a najrýchlejšou cestou z tejto katastrofy – skutočne jediným východiskom z tejto katastrofy – je, aby sa táto vojna skončila a skončila teraz.“

„Dovtedy sa musia zastaviť útoky v civilných oblastiach a na civilnú infraštruktúru.“

„Musia prestať, pretože si vyžiadajú životy.“

„Musia prestať, pretože nútia ľudí vzdať sa základných zdravotníckych služieb napriek ich zúfalým potrebám.“

„Musia prestať, pretože spôsobujú, že deti nemôžu chodiť do školy.“

„Musia prestať, pretože milióny detí zostávajú v oblastiach konfliktu na Ukrajine.“

„Práve som strávil dva týždne vo Ľvove na západnej Ukrajine, kde som sa rozprával s niektorými matkami, otcami a deťmi, ktoré utiekli, aby si zachránili život a s pracovníkmi v prvej línii, ktorí sa im snažia pomôcť.“

„Keď som sa opýtal pediatrov vo Ľvove , ktorí cez noc prijali 60 detí z nemocníc v Kyjeve –, ako pracujú, vysvetlili mi ako určujú priority v liečbe: Ak príde veľké množstvo detí s vojnovými zraneniami, lekári použijú nálepky. Zelená nálepka – dieťa môže počkať, žltá – dieťa teraz potrebuje lekársku pomoc, červená – dieťa je v kritickom stave, čierna nálepka – dieťaťu sa už nedá pomôcť.“

"UNICEF má svoje tímy naďalej na Ukrajine a zároveň dodáva všetko čo treba. Cez víkend dorazil na Ukrajinu ďalší konvoj. Tentoraz 22 kamiónov so 168 tonami zásob, vrátane súprav pre pôrodnú asistenciu, chirurgických súprav, pôrodníckych súprav, kyslíkové koncentrátory, chladiace boxy, ako aj prikrývky a zimné oblečenie, súpravy na vodu, sanitáciu a hygienu, súpravy na vzdelávanie.“

„Medzitým sa mobilné tímy na ochranu detí rozširujú z 9 na 47 na rozšírenie ochrany a psychosociálnych služieb pre deti na celej Ukrajine.“

"Naša podpora samozrejme siaha cez hranice Ukrajiny, k mnohým z 1,5 milióna detských utečencov. Zriaďujeme stále viac a viac bezpečných priestorov pre deti, tzv. MODRÉ BODY (Blue Dots) - v partnerstve s humanitárnymi partnermi a miestnymi orgánmi,  na poskytovanie kritickej podpory a služieb ochrany pre deti a rodiny. Máme správy o bezpečnosti a deťoch bez sprievodu prostredníctvom facebookových chatov , do utečeneckých centier sme doručili hygienické výrobky.“

„Je jasné, že napriek obrovskému úsiliu dobrovoľníkov, vlády, skautov, agentúr OSN, pokiaľ bude táto vojna pokračovať, situácia ukrajinských detí sa bude len zhoršovať.“