Chcem prispieť
Chcem prispieť
CHCEM PRISPIEŤ
© UNICEF/Sokol


168 miliónov detí mimo škôl

Jeden rok po vyhlásení pandémie, UNICEF upozorňuje na základe najnovších dát na tzv. nový normál, ktorý má zničujúci, devastačný a neprirodzený vplyv na všetky deti na svete. 
 
 

168 prázdnych školských lavíc symbolizuje 168 miliónov detí, ktoré nemôžu chodiť do školy

 
UNICEF pred sídlom OSN v New Yorku inštaloval tzv. pandemickú učebňu. Každá zo 168 lavíc predstavuje milión detí, ktoré žijú v krajinách, kde sú školy zatvorené väčšinu uplynulého roka. Inštalácia je symbolickým apelom na vlády, aby pri svojom rozhodovaní uprednostňovali znovuotvorenie škôl.  Deti musia byť na v centre nášho záujmu, aby z nich táto pandémia nespravila stratenú generáciu. 
 
© UNICEF/Sokol
 

„Jeden rok po vyhlásení pandémie sa zastavil dosiahnutý pokrok takmer vo všetkých oblastiach“,  uviedla Henrietta Fore, výkonná riaditeľka UNICEF. "Počet detí, ktoré sú hladné, izolované, týrané, žijú v chudobe a sú nútené vstúpiť do manželstva, vzrástol. Zároveň bol výrazne obmedzený aj ich prístup ku vzdelaniu, socializácii a základným službám na ochranu zdravia. To bude mať vplyv na ich  kvalitu života aj v ďalších rokoch.“ 

 

© UNICEF/Tesfaye © UNICEF/Soares © UNICEF/Nikolovski

 

Alarmujúce „vedľajšie účinky”pandémie

 
 • K marcu 2021, tvorili 13% zo 71 miliónov infikovaných koronavírusom deti a dospievajúci do 20 rokov. 
 • V rozvojových krajinách sa očakáva nárast detskej chudoby asi o 15%. Predpokladá sa, že 140 miliónov detí v týchto krajinách už žije pod hranicou chudoby.
 • Školy pre viac ako 168 miliónov školákov po celom svete boli zatvorené takmer celý rok. 
 • 1 z 3 školákov nemá prístup vyučovaniu na diaľku.
 • Do konca tohto desaťročia môže dôjsť k ďalším zhruba 10 miliónom detských manželstiev.
 • Minimálne 1 zo 7 detí a mladých ľudí má v dôsledku neprirodzenej izolácie pocity úzkosti a trpia depresiami. 
 • Viac ako 2/3 poskytovaných služieb týkajúcich sa podpory duševného zdravia detí a dospievajúcich sa prerušilo.
 • Do novembra 2020 pribudlo navyše 6 – 7 miliónov detí do 5-tich rokov, ktoré hladujú alebo trpia podvýživou. 
 • Do novembra 2020 viac ako 94 miliónov ľudí prišlo o možnosť očkovania, keďže očkovanie proti osýpkam bolo pozastavené v 26 krajinách.
 • Do novembra 2020 utečenci a žiadatelia o azyl v 59 krajinách nemali prístup k sociálnej podpore v dôsledku uzatvorenia hraníc, rastúcej xenofóbii a vylúčeniu.
 • Asi 3 miliardám ľudí chýbajú v domácnosti základné hygienické potreby.  V priemere zomiera každý deň 700 detí do päť rokov na choroby spôsobené nedostatkom vody a hygieny.
 
O UNICEFe                            
UNICEF je jednou z najvýznamnejších humanitárnych organizácií na svete, ktorá pomáha deťom v núdzi už od roku 1946. Pôsobíme vo viac ako 190 krajinách, na tých najťažšie dosiahnuteľných miestach. Pracujeme deň čo deň, aby sme pomohli prežiť deťom, ktoré sa ocitli v núdzi. Ochraňujeme ich práva, zabezpečujeme pre ne vodu, jedlo, strechu nad hlavou, lieky, vzdelanie, aby dostali šancu naplniť svoj potenciál. 


 

Každé dieťa
si zaslúži
detstvo,
budúcnosť,
nádej...

PREČÍTAJTE SI VIAC

© UNICEF/UNI576410/Meerzad
celý článok

Zničujúce povodne v Afganistane

Bleskové záplavy 10. - 11. mája 2024 na severovýchode Afganistanu si údajne vyžiadali životy najmenej 240 ľudí vrátane 51 detí a mnoho ďalších utrpelo zranenia. Očakáva sa, že tieto čísla sa budú zvyšovať, keď prídu ďalšie správy. Najviac obetí bolo hlásených v provincii Baglán, kde silné dažde zničili približne 3 000 domov, poškodili poľnohospodársku pôdu, odplavili dobytok, zatvorili školy a poškodili zdravotné strediská. Zasiahnuté boli aj provincie Takhar a Badakhshan, kde bolo podľa prvých správ poškodených najmenej 300 domov. "Dovoľte mi vyjadriť úprimnú sústrasť rodinám, ktoré smútia nad stratou svojich blízkych," povedal Dr. Tajudeen Oyewale, zástupca UNICEF v Afganistane. "UNICEF a naši partneri sú na mieste a vyvíjajú maximálne úsilie, aby postihnutým rodinám a komunitám poskytli rýchlu pomoc." UNICEF poslal 450 rodinných súprav, 500 hygienických súprav, 476 prikrývok pre dospelých a deti a 100 súprav oblečenia, ktoré doplnia podporu poskytovanú inými agentúrami OSN a partnermi. Vyslaný bol aj mobilný tím UNICEF pre zdravotníctvo a výživu a na mieste sú aj tímy UNICEF, ktoré pomáhajú vykonávať ďalšie hodnotenia.