Chcem prispieť
Chcem prispieť
CHCEM PRISPIEŤ
© UNICEF/Brown

Príbeh Irene: Namiesto
školy, cesta za vodou

Irene pochádza z púštnej oblasti Turkana v Keni. Je tu veľmi horúco. Zem je suchá. Na niektorých miestach víri prach v miniatúrnych víchriciach. Napriek tomu tu žijú ľudia, pasú svoje ťavy a kozy, ktoré obhrýzajú suché kríky. Dedina Naipa, v ktorej žije Irene je ako oáza v púšti. Solárny vodný systém čerpá podzemnú vodu do vysoko položených vodných nádrží. Odtiaľ voda steká do vodovodných kohútikov v škole a siedmich dedinách. Predtým ako postavili solárne čerpadlá, chodili ženy a deti po vodu aj 6 hodín k rieke. Vedrá nosili na hlavách. Voda nebola pitná a ľudia z nej boli často chorí. Teraz im to trvá menej ako hodinu. Kedysi život v tejto oblasti nebol taký ťažký. Slnko nebolo také horúce, častejšie pršalo, sucho netrvalo tak dlho. Ale posledné roky je počasie stále horúcejšie. Kvôli suchu nemajú zvieratá čo jesť a veľa z nich uhynie. Ľudia nikdy nevedia, kedy príde dážď. A keď konečne začne pršať, prídu naopak veľké povodne. Často zaplavia domy a odplavia zvieratá. 

 

Irene a jej rodina sa usmievajú a hovoria „ngakipi na asolar“, solárna voda v Turkane.

 

Túžba učiť sa


Keď bol problém s vodou, deti nemohli chodiť do školy. Namiesto do školy, kráčali celé hodiny po vodu. A ak boli v škole, boli smädné a nedokázali sa sústrediť.  Veľa detí preto prestalo do školy chodiť úplne. Keď v dedine zabezpečili vodu, veľa z nich sa vrátilo do školy. Aj Irene. Irene býva v tradičnej slamenej búde a okolo domu pobehujú stáda kôz. Ich dom vyzerá akoby bol postavený uprostred ničoho. Len chalúpka a kozy. Jej otec nosí so sebou drevenú stoličku a palicu na pasenie zvierat. Jej mama je šťastná, že majú vodu. Bála sa o Irene, keď dlhé hodiny kráčala k rieke nabrať vodu. Veľa ľudí na ceste uštipol had alebo škorpión. Teraz má Irene oveľa viac času na školu a domáce úlohy. Keď do dediny priniesli solárne čerpadlo, celá dedina oslavovala. Tancovali a spievali dlho do noci... 

 

Irene (v strede) sa učí matematiku na základnej škole Naipa. Odišla, keď bol nedostatok vody.

 

 

Každé dieťa
si zaslúži
detstvo,
budúcnosť,
nádej...

PREČÍTAJTE SI VIAC

© UNICEF/UNI576410/Meerzad
celý článok

Zničujúce povodne v Afganistane

Bleskové záplavy 10. - 11. mája 2024 na severovýchode Afganistanu si údajne vyžiadali životy najmenej 240 ľudí vrátane 51 detí a mnoho ďalších utrpelo zranenia. Očakáva sa, že tieto čísla sa budú zvyšovať, keď prídu ďalšie správy. Najviac obetí bolo hlásených v provincii Baglán, kde silné dažde zničili približne 3 000 domov, poškodili poľnohospodársku pôdu, odplavili dobytok, zatvorili školy a poškodili zdravotné strediská. Zasiahnuté boli aj provincie Takhar a Badakhshan, kde bolo podľa prvých správ poškodených najmenej 300 domov. "Dovoľte mi vyjadriť úprimnú sústrasť rodinám, ktoré smútia nad stratou svojich blízkych," povedal Dr. Tajudeen Oyewale, zástupca UNICEF v Afganistane. "UNICEF a naši partneri sú na mieste a vyvíjajú maximálne úsilie, aby postihnutým rodinám a komunitám poskytli rýchlu pomoc." UNICEF poslal 450 rodinných súprav, 500 hygienických súprav, 476 prikrývok pre dospelých a deti a 100 súprav oblečenia, ktoré doplnia podporu poskytovanú inými agentúrami OSN a partnermi. Vyslaný bol aj mobilný tím UNICEF pre zdravotníctvo a výživu a na mieste sú aj tímy UNICEF, ktoré pomáhajú vykonávať ďalšie hodnotenia.