Chcem prispieť
Chcem prispieť
CHCEM PRISPIEŤ
© UNICEF/UN0420360/Tesfaye

Príbeh Tseganech Eko:
Zo dňa na deň v utečeneckom tábore

Tseganech žila pokojným životom v rodnej dedine Konso na juhu Etiópie. Až do osudného dňa v júli 2020. Spočiatku obyčajný deň sa zmenil na peklo. Ráno odišla pracovať na farmu jej susedov. Okolo jedenástej však videla ľudí s krikom utekať. Z miesta, kde bol ich dom počula streľbu.

 

© UNICEF/UN0420360/Tesfaye

 

„V tej chvíli som dostala taký strach, že mi ani nenapadlo vrátiť sa domov po svoje veci. Všetci začali bežať ako o život, tak som bežala za nimi, lebo som vedela, že sa stalo niečo hrozné.” V oblasti Konso totižto vypukla vojna. Všetci dedinčania museli ihneď utiecť do susednej obce, aby sa zachránili. Dočasný domov našli v tamojšom tábore, ktorý vytvorila vláda, aby pomohla miestnym ľuďom. S rodičmi a súrodencami sa Tseganech videla až po troch dňoch. „Keď ma priviedli do tohto tábora, nemohla som prestať plakať. Myslela som si, že som o svoju rodinu prišla." Podmienky v tábore sú však podľa Tseganech hrozné. Rodiny žijú v spoločných stanoch. Ďalším problémom je málo jedla a vody. UNICEF urobil kroky k zlepšeniu života v tomto tábore, zabezpečil dodávky vody a snaží sa brániť šíreniu chorôb tým, že dodáva hygienické balíčky.

 

© UNICEF/UN0420360/Tesfaye


Zo všetkého najviac by sa Tseganech chcela vrátiť domov, ale obáva sa, že sa konflikt bude opakovať. Jej snom je prvýkrát v jej živote začať chodiť do školy, aby sa mohla stať učiteľkou a zlepšovať životy ostatným.

 

Každé dieťa
si zaslúži
detstvo,
budúcnosť,
nádej...

PREČÍTAJTE SI VIAC

© UNICEF/UNI576410/Meerzad
celý článok

Zničujúce povodne v Afganistane

Bleskové záplavy 10. - 11. mája 2024 na severovýchode Afganistanu si údajne vyžiadali životy najmenej 240 ľudí vrátane 51 detí a mnoho ďalších utrpelo zranenia. Očakáva sa, že tieto čísla sa budú zvyšovať, keď prídu ďalšie správy. Najviac obetí bolo hlásených v provincii Baglán, kde silné dažde zničili približne 3 000 domov, poškodili poľnohospodársku pôdu, odplavili dobytok, zatvorili školy a poškodili zdravotné strediská. Zasiahnuté boli aj provincie Takhar a Badakhshan, kde bolo podľa prvých správ poškodených najmenej 300 domov. "Dovoľte mi vyjadriť úprimnú sústrasť rodinám, ktoré smútia nad stratou svojich blízkych," povedal Dr. Tajudeen Oyewale, zástupca UNICEF v Afganistane. "UNICEF a naši partneri sú na mieste a vyvíjajú maximálne úsilie, aby postihnutým rodinám a komunitám poskytli rýchlu pomoc." UNICEF poslal 450 rodinných súprav, 500 hygienických súprav, 476 prikrývok pre dospelých a deti a 100 súprav oblečenia, ktoré doplnia podporu poskytovanú inými agentúrami OSN a partnermi. Vyslaný bol aj mobilný tím UNICEF pre zdravotníctvo a výživu a na mieste sú aj tímy UNICEF, ktoré pomáhajú vykonávať ďalšie hodnotenia.