Chcem prispieť
Chcem prispieť
CHCEM PRISPIEŤ
© UNICEF/UN0150837/Gilbertson VII Photo


UKRAJINA: DETI VOJNY

So zvyšujúcim sa napätím na Ukrajine, UNICEF znásobuje svoje úsilie doručiť pomoc státisícom detí a rodín, ktorých životy a budúcnosť sú neisté. UNICEF pracuje na zmiernení následkov viac ako sedem rokov trvajúceho konfliktu a poskytuje humanitárnu pomoc rodinám v núdzi – zabezpečuje im prístup k pitnej vode, zdravotnej starostlivosti, výživu a ochranu.

 

Poline, 7, z východnej Ukrajiny ostali  jazvy zo zranení, ktoré utrpela pri výbuchu šrapnelu pred domom jej rodičov keď mala jeden rok. Jej stará mama pri výbuchu zahynula a rodičia boli vážne zranení. Rodina sa ocitla na hranici chudoby a UNICEF im pomáha prečkať najťažšie obdobie.  UNICEF poskytuje psychosociálnu pomoc ľuďom, ktorí utrpeli zranenia alebo prišli o svojich blízkych následkom výbuchu mín alebo inej munície v prebiehajúcom konflikte na Ukrajine. (© UNICEF/UN0504358/Filippov)

 

Zničená škola na východnej Ukrajine. Pozdĺž kontaktnej línie bolo za sedem rokov ozbrojeného konfliktu zničených viac ako 750 vzdelávacích inštitúcií. (© UNICEF/UN0584680/Filippov)


Deti a ich rodiny na východnej Ukrajine už dlho trpia v dôsledku prebiehajúceho ozbrojeného konfliktu a politickej a sociálnej nestability. Správa UNICEF z decembra 2021 hovorí o tom, ako obmedzený prístup k základným službám ohrozuje psychické a fyzické zdravie detí na Ukrajine. Zdravotný systém pod tlakom v dôsledku pandémie COVID-19 a čoraz viac detí sa ocitlo pod hranicou chudoby. Státisíce ľudí potrebovali zabezpečiť prístup k pitnej vode. Množstvo škôl bolo zničených alebo im chýbali pomôcky či učitelia, a preto bola potrebná pomoc v zabezpečovaní kontinuity vzdelávania detí.

 


Vika, 7, na ceste do školy s batohom plným školských pomôcok od UNICEFu. Cestou počuje vzdialené zvuky mínometov, ale nevenuje im pozornosť. Vika žije v meste Avdiivka, ktoré je v blízkosti "kontaktnej línie" medzi územím kontrolovaným ukrajinskou vládou a územím ovládaným separatistami. Konflikt vstúpil do 8. roka. (© UNICEF/UN0581430/Filippov)


UNICEF je na mieste konfliktu na východnej Ukrajine, aby mohol deťom poskytnúť nevyhnutnú pomoc. S rastúcim politickým napätím sa situácia detí v posledných týždňoch stala ešte zložitejšou. Narastajú obavy z možnej vojenskej konfrontácie, hoci na všetkých úrovniach prebiehajú diplomatické rozhovory s cieľom nájsť mierové riešenie.

 


Raketa v mieste jej dopadu na čističku vody v Lysychansku na východnej Ukrajine v roku 2014. (© UNICEF/UN0432351/Getman)


Krízové tímy humanitárnych pracovníkov UNICEF a partnerov zabezpečujú čistú vodu rodinám v oblastiach, kde verejné vodovody takmer nefungujú. Poskytujú tiež základnú zdravotnú starostlivosť, výživu a podporné vzdelávanie na miestach, kde tieto služby fungujú len veľmi obmedzene alebo nefungujú vôbec. Zameriavajú sa tiež na ochranu detí pred násilím a zneužívaním či pred zvýšeným nebezpečenstvom výbuchu mín či iných zbraní.
 

V prímorskom mestečku Shyrokyne na východnej Ukrajine neostali žiadni obyvatelia a žiadne nepoškodené budovy. ( © UNICEF/UN0584689/Filipov)


Nevyhnutnú pomoc potrebuje približne 3,4 milióna ľudí vrátane 510 000 detí žijúcich v oblasti Donecku a Luhansku, kde sa miera detskej chudoby pohybuje na úrovni 65%, resp. 57%.

Systém zdravotníctva vážne poškodený v dôsledku viac ako 7 rokov trvajúceho konfliktu. 


Ukrajinský zdravotnícky systém vrátane krízových služieb – ktoré už boli aj predtým na nízkej úrovni je vystavený dvojnásobnému tlaku ozbrojeného konfliktu a pandémie COVID-19. Miera zaočkovanosti na Ukrajine je jednou z najnižších vo východnej Európe, napriek dostatočným dodávkam vakcín. A hoci sa miera zaočkovanosti detí proti bežným ochoreniam v posledných rokoch zvýšila, pokrytie stále nie je dostatočné, čo zvyšuje riziko vypuknutia nákazy osýpok.

 


Illia, 13, z malej dediny Nyzhnia Olkhova v blízkosti "kontaktnej línie" každý deň chodí po pitnú vodu do blízkej dediny. Stovky rodín v regióne Luhansk sa musia denne rozhodovať, či sa vyberú po pitnú vodu do susedných dedín alebo budú riskovať použitie znečistenej vody z ich studní.  (© UNICEF/UNI390373/Filippov)


UNICEF poskytuje pomoc prostredníctvom dvoch kancelárií v oblastiach kontrolovaných vládou a ďalších dvoch v oblastiach kontrolovaných separatistami. Tieto 2 časti sú od seba oddelené tzv. “kontaktnou líniou”. V roku 2021 bola v rámci programov UNICEF poskytnutá pomoc 800 000 ľuďom vrátane 128 000 deťom priamo zasiahnutých konfliktom.
 


Larysa, 63, z mesta Pishchevik na východnej Ukrajine sa vracia domov s vodou, ktorú distribuujú v lokálnom distribučnom bode. (© UNICEF/UN0432299/Volskyi)

 

Prioritou je rozšíriť dosah týchto služieb na všetky komunity, ktoré to najviac potrebujú na oboch stranách ozbrojeného konfliktu. Aj vy máte možnosť podporiť naše terénne programy a pomôcť deťom a ich rodinám, ktoré sa v dôsledku pretrvávajúceho konfliktu ocitli vo veľmi ťažkej situácii.

 

Každé dieťa
si zaslúži
detstvo,
budúcnosť,
nádej...

PREČÍTAJTE SI VIAC

celý článok

Útok na nemocnicu Okhmatdyt poukazuje na to, že ukrajinské deti nie sú v bezpečí

© UNICEF/UNI312535/Alghabri
celý článok

Výnos zbierky umožní vyliečiť z podvýživy 1 622 detí