Chcem prispieť
Chcem prispieť
CHCEM PRISPIEŤ
© UNICEF/UN0340199/Diefaga

Ako UNICEF bojuje
s podvýživou vo svete

 

Podvýživa vedie každoročne k stratám životov miliónov mladých ľudí. Spoločne tomu však môžeme zabrániť.
Takmer polovicu všetkých úmrtí u detí do 5 rokov má na svedomí podvýživa. Podvyživené deti sú v oveľa väčšej miere vystavené riziku úmrtia aj na inak bežné infekcie. Zvyšuje sa u nich frekvencia a závažnosť takýchto infekcií a predlžuje čas zotavenia. Zlá výživa v prvých 1 000 dňoch života dieťaťa môže tiež viesť k spomaleniu rastu, ktorý je spojený so zhoršenou kognitívnou schopnosťou a zníženou školskou a pracovnou výkonnosťou. 


Následky akútnej podvýživy počas prvých rokov života sú, žiaľ, trvalé a ani lepšia výživa v neskoršom veku už nenapraví telesné a mentálne poškodenie. Niektoré deti trpiace podvýživou bez prestania plačú, iné nemajú už silu, aby vyjadrili bolesť a odovzdane ležia… a 3 eurá to môžu zmeniť. 

© UNICEF/UNI229297/Naftalin

 

Stále máme ďaleko k svetu, v ktorom už podvýživa neexistuje


UNICEF pracuje vo viac ako 90 krajinách sveta na tom, aby sa správna výživa stala každodennou realitou pre deti, rodiny a komunity, ktoré to najviac potrebujú.

Každoročne vďaka týmto programom počty podvyživených detí klesajú. Klesajú však pomaly a stále je na svete 200 miliónov detí, ktoré trpia podvýživou. Pandémia COVID-19 tento problém ešte prehlbuje, narastajú počty rodín, ktoré nevedia zabezpečiť výživné jedlo pre svoje deti. Najlepší z najhorších scenárov odhaduje, že kvôli pandémiI sa v roku 2020 počet detí trpiacich podvýživou zvýši o 6,7 milióna. Už teraz každý rok zomrú 3 milióny detí na podvýživu. ALE NEMUSIA. 

Dobrou správou je, že až 95% detí trpiacich podvýživou vieme včasnou pomocou zachrániť. A na ich záchranu môžete prispieť aj VY! 

 

AKO?

Vaša SMS za 3€ môže tieto hrozné čísla zmeniť.
Pošlite SMS s textom "dobry pocit" na číslo 844.


UNICEF vďaka vášmu daru prostredníctvom SMS dokáže zabezpečiť 3 podvyživeným deťom 3 x špeciálnu terapeutickú stravu na celý deň - na raňajky, obed i večeru. 

 

Zázračná arašidová pasta, ktorá zachraňuje životy

Na vyliečenie detí z akútnej podvýživy používame v UNICEFe vysokonutričnú pastu z arašidov, ktorú môžu detičky jesť priamo z vrecúšok. Je to jednoduché a lacné riešenie, ktoré dokáže dieťatko, ktoré trpí akútnou podvýživou vyliečiť v priebehu 6 - 8 týždňov. Začatie používania tejto vysokokalorickej výživy, spôsobilo na začiatku nového tisícročia revolúciu v boji proti podvýžive.

© UNICEF/UN025832/Malik

 

Čo vlastne pre 3 podvyživené detičky zabezpečím?

  • Vysoko nutričnú pastu, ktorej základom sú arašidy, sušené mlieko, olej, cukor, obohatené o životu potrebné vitamíny a minerály.
  • Každá dávka je pripravená k okamžitej konzumácii bez použitia vody, ktorá by mohla byť kontaminovaná.
  • 1 vrecúško = 500 kalórií, 3 vrecúška denne zabezpečia potrebný kalorický príjem podvyživenému dieťaťu.
  • Jej trvanlivosť je 2 roky a je odolná voči vysokým teplotám (nemusí byť skladovaná v chladničke).
  • Jednoducho sa skladuje a prepravuje.
  • Dieťatko ju môže zjesť priamo z vrecúška, takže jej konzumácia je hygienická.
  • Podvyživené dieťatko potrebuje 3 vrecúška denne, aby sa v priebehu 6 - 8 týždňov dostalo z kritického stavu podvýživy.

© UNICEF/UNI231072/Estey


Poďme spolu tieto čísla zmeniť. Pridajte sa aj vy a pošlite SMS v tvare "dobry pocit" na číslo 844.  Hodnota darcovskej SMS je 3€. 
Ďakujeme!

 

Podvýživa má veľa podôb. Formy podvýživy a ako s ňou v UNICEFe bojujeme - o tom sa dozviete v informačnom videu, ktoré pripravila UNICEF Junior Ambasádorka Ľubomíra Marczellová a nadaboval náš kolega Tibor Macura.


 

Ďalšie zdroje, kde sa dozviete k tejto téme viac:

 

 

UNICEF je jednou z najvýznamnejších humanitárnych organizácií na svete, ktorá pomáha deťom v núdzi už od roku 1946. Pôsobíme vo viac ako 190 krajinách, na tých najťažšie dosiahnuteľných miestach. Pracujeme deň čo deň, aby sme pomohli prežiť deťom, ktoré sa ocitli v núdzi. Ochraňujeme ich práva, zabezpečujeme pre ne vodu, jedlo, strechu nad hlavou, lieky, vzdelanie, aby dostali šancu naplniť svoj potenciál. 

www.unicef.sk

 

 

 

Každé dieťa
si zaslúži
detstvo,
budúcnosť,
nádej...

PREČÍTAJTE SI VIAC

celý článok

Útok na nemocnicu Okhmatdyt poukazuje na to, že ukrajinské deti nie sú v bezpečí

© UNICEF/UNI312535/Alghabri
celý článok

Výnos zbierky umožní vyliečiť z podvýživy 1 622 detí