© UNICEF/UNI214140/Fazel

Príbeh Wahidy: Osudný deň v škole

Situácia

© UNICEF/UN0502862/Kohsar/AFP

Afganistan je už veľa rokov jedným z najhorších miest na zemi pre deti a v poslednom období sa situácia ešte zhoršila. Neslávne známy je pre svoj dlhotrvajúci konflikt, ktorý sa zdal byť posledné roky zažehnaný. Avšak v máji tohto roku sa situácia ešte zhoršila a politická nestabilita spôsobila obrovskú krízu, kedy sa zo dňa na deň stali milióny ľudí z tejto krajiny bezdomovcami, bez prístupu k jedlu či pitnej vode. Obavy UNICEFu v posledných týždňoch rastú ešte viac, pretože sa konflikt čoraz viac týka aj detí, ktoré sú verbované do ozbrojených skupín.

Príbeh Wahidy: Osudný deň v škole

© UNICEF

Afghanistan nie je v posledných rokoch bezpečnou krajinou pre život. Prejavuje sa to vo všetkých oblastiach života jeho obyvateľov, avšak azda najhoršími sú útoky na školy. V prvých šiestich mesiacoch roka 2021 bolo zaznamenaných 16 útokov na školy a 26 útokov, pri ktorých boli zasiahnutí buď študenti alebo učitelia. Najvýraznejším útokom bol útok na strednú školu Sayed ul-Shuhada, kde zomrelo 85 detí. Strach rodičov a detí v krajine spôsobuje, že viac ako štyri milióny z nich nechodí do školy. Útok v Sayed ul-Shuhada len dokresluje zlú situáciu v Afganistane. Aj napriek konfliktu v krajine, musi vyučovanie pokračovať a bezpečnosť detí by mala za každých okolností zostať najvyššou prioritou. 18-ročná Wahida počas útoku na školu stratila množstvo kamarátov. Prvý výbuch otriasol budovou počas toho ako Wahida pomáhala upratovať triedu po vyučovaní. „Všade v triede boli črepiny a rozbité sklo,“ spomína na hrozivú scénu Wahida. Pozrela sa von oknom a videla utekať desiatky svojich spolužiakov. V tom zhone zrazu počula ďalšie dva výbuchy. Ihneď po týchto ranách sa začala triasť, pretože videla veľa krvi a množstvo zranených spolužiakov. Wahida, našťastie utrpela len menšie zranenie, avšak v tento deň prišla o veľa kamarátov a vážnejšie sa zranila aj jej malá sestra Lameha. Šťastie bolo, že obe sestry tento strašný útok prežili. O Lamehu sa stará Wahida doma. To, po čom najviac túži je, aby sa zasa mohla vrátiť do školy, pretože tam sa cíti najlepšie.