Chcem prispieť
Chcem prispieť
CHCEM PRISPIEŤ

Počet ukrajinských detí,
ktoré potrebujú pomoc, sa za posledný rok takmer zdvojnásobil na 1 milión

Tento nárast o ďalších 420 tis. dievčat a chlapcov nastal v dôsledku pokračujúcich bojov a sústavného zhoršovania života na východnej Ukrajine, kde približne 1,7 mil. ľudí bolo vnútorne vysídlených, a mnoho rodín stratilo svoje príjmy, sociálne výhody a prístup k zdravotnej starostlivosti pri súčasnom náraste životných nákladov.

„Toto je neviditeľná kríza, na ktorú už väčšina ľudí na svete  pozabudla," povedala zástupkyňa organizácie UNICEF na Ukrajine Giovanna Barberis. „Deti na východnej Ukrajine žili posledné tri roky pod neustálou hrozbou nepredvídateľných bojov a ostreľovania. Ich školy boli zničené, boli nútené opustiť svoje domovy a ich prístup k základným komoditám, ako sú teplo a voda, bol odrezaný.“

Stovky každodenných prípadov porušenia prímeria ohrozilo fyzickú bezpečnosť detí a ich psychickú pohodu a vývoj. Situácia je obzvlášť vážna pre zhruba 200 tis. dievčat a chlapcov žijúcich v okruhu 15 kilometrov na jednej alebo druhej strane „kontaktnej línie“ na východnej Ukrajine, ktorá rozdeľuje oblasti pod kontrolou ukrajinskej vlády a tie pod kontrlou separatistov, keďže práve tu sú boje najzávažnejšie.

V tejto zóne je 19 tis. detí v neustálom nebezpečenstve nášľapných mín a ďalšej nevybuchnutej munície, a 12 tis. detí žije v komunitách, na ktoré dopadá delostrelecká paľba aspoň raz za mesiac. Tisíce detí sú pravidelne nútené hľadať útočisko v provizórnych krytoch.

Pedagógovia, psychológovia a rodičia hlásia u detí príznaky vážnej psychosociálnej tiesne, vrátane nočných môr, agresie, stiahnutia zo spoločnosti a paniky vyvolanej hlasnými zvukmi.

Viac ako 740 škôl - 1 z 5 na východnej Ukrajine - bolo poškodených alebo zničených.

UNICEF opäť požaduje, aby všetky strany okamžite obnovili prímerie podpísané v Minsku, v auguste 2015, a aby dodržiavali medzinárodné humanitárne právo, vrátane umožnenia neobmedzeného prístupu k humanitárnej pomoci.

„Po troch hrozných rokoch deti na východnej Ukrajine naliehavo potrebujú trvalý mier, aby ich nezmyselné utrpenie skončilo,“ povedal Barberis.
UNICEF žiada 31,3 mil. USD na poskytnutie zdravotnej a potravinovej podpory, vzdelania, čistej vody, hygienických a sanitárnych potrieb, a tiež na ochranu detí a rodín postihnutých konfliktom. Zatiaľ bolo prefinancovaných približne 10% tejto požiadavky.

###

Poznámka pre redaktora
V roku 2016 organizácia UNICEF:

•    poskytla psychosociálnu podporu 207 tis. deťom a opatrovateľom,
•    poskytla vzdelávanie v oblasti nebezpečenstva mín pre 500 tis. detí a ich rodiny,
•    dodala teplé oblečenie 10 tis. deťom a rodinám, ktorí žijú v chudobných komunitách blízko kontaktnej línie,
•    zabezpečila pitnú vodu a životne dôležitú infraštruktúru pre vodu, sanitárne a hygienické potreby pre 2,5 mil. ľudí,
•    rehabilitovala 50 škôl a poskytla vzdelávacie materiály pre 150 tis. detí,
•    podporila bezpečné pôrody pre približne 29 tis. novorodencov s pomocou pôrodnej výbavy.  


###

Pre bližšie informácie môžete kontaktovať:
Iuliia Poberezhna, UNICEF Kyjev, +380 50 388 29 51, ipoberezhna@unicef.org
Melanie Sharpe, UNICEF Ženeva, +41 79 834 74 01 msharpe@unicef.org
Kristen Elsby, UNICEF Ženeva, +41 79 938 8273, kelsby@unicef.org

 

 

Každé dieťa
si zaslúži
detstvo,
budúcnosť,
nádej...

PREČÍTAJTE SI VIAC

© UNICEF/UN0475155/Nurullaev
celý článok

Cesta okolo sveta v kuchyni: vianočné dobroty

© UNICEF/UN0254202/Dejongh
celý článok

MY OSLAVUJEME NARODENINY, VY DOSTÁVATE DARČEKY