Chcem prispieť
Chcem prispieť
CHCEM PRISPIEŤ

UNICEF oslavuje 70
rokov, spúšťa kampaň pre každé dieťa

Práca Detského fondu OSN za posledných 70 rokov

Druhá svetová vojna si vyžiadala množstvo obetí. Zároveň milióny ľudí zostali v ťažkej situácii aj po jej skončení. Na pomoc deťom preto koncom roka 1946 vznikol Medzinárodný detský núdzový fond OSN, v skratke UNICEF s cieľom reagovať na zúfalé potreby detí. Nezáležalo na tom, v ktorej krajine tieto deti žili alebo na koho strane bola vo vojne táto krajina. Na čom záležalo bolo, aby bola poskytnutá pomoc deťom, ktoré ju najviac potrebovali a ktoré boli najviac ohrozené.

Pôvodne mal fond pomôcť deťom zasiahnutým vojnou, jeho poslanie však nestratilo na aktuálnosti počas celej existencie. Celých 70 rokov UNICEF poskytuje pomoc deťom, ktorých životy zasiahol konflikt a kríza. Deťom, ktoré žijú v extrémnej chudobe. Deťom, ktoré ovplyvňuje rastúci efekt klimatickej zmeny. Deťom, ktoré sú diskriminované a vylúčené. Počet detí, ktoré zomierali predtým, ako dosiahli 5 rokov sa len za posledných 25 rokov znížil o viac ako polovicu. Vďaka Detskému fondu OSN milióny detí už nežijú v chudobe a ďalšie milióny dostali možnosť získať vzdelanie a rozvinúť svoj potenciál.

Nádej pre každé dieťa

Pri príležitosti 70. výročia spúšťa UNICEF globálne novú stratégiu „Pre každé dieťa“. Toto poslanie sa objavuje aj vo vynovenom logu UNICEF. Zároveň sa spúšťa prvý koncept „Nádej pre každé dieťa“. Aj napriek snahe zboriť všetky obmedzenia sú totiž na svete miesta, kde je pomoc UNICEF stále potrebná. Poslanie UNICEF nikdy nebolo viac urgentné. V súčasnosti zomiera každý rok na choroby, ktorým sa dá predchádzať, okolo 6 miliónov detí vo veku menej ako 5 rokov. Konflikty a krízy vyhnali z domovov 28 miliónov detí. Približne 263 miliónov detí vo veku základnej a strednej školy do školy vôbec nechodí. Milióny detí čelia násiliu a zneužívaniu a ďalšie milióny prežívajú zo dňa na deň s minimálnym množstvom potravy.

„Na našej práci sa nič nemení ani do ďalších rokov. UNICEF bude naďalej neúnavne pracovať, aby dosiahol na každé dieťa, ktoré je vystavené najväčšiemu riziku a ktoré to potrebuje najviac. UNICEF pracuje v 190 krajinách, pracuje v teréne a s vládami, vytvára partnerstvá s občianskou spoločnosťou a komunitami – UNICEF je tu pre každé dieťa,“ dodal Mišura.

Každé dieťa
si zaslúži
detstvo,
budúcnosť,
nádej...

PREČÍTAJTE SI VIAC

© UNICEF/UN0475155/Nurullaev
celý článok

Cesta okolo sveta v kuchyni: vianočné dobroty

© UNICEF/UN0254202/Dejongh
celý článok

MY OSLAVUJEME NARODENINY, VY DOSTÁVATE DARČEKY