Chcem prispieť
Chcem prispieť
CHCEM PRISPIEŤ

Oslávme spolu dôležitosť
školy počas kríz a konfliktov

Multimediálne materiály:

https://weshare.unicef.org/Package/2AMZIFZBHUV

Vzdelanie by malo byť dopriate každému dieťaťu bez ohľadu na národnosť, rasu či náboženstvo.V krízových oblastiach je však vzdelanie detí často zanedbávané a ich vyhliadky na lepšiu budúcnosť klesajú. Organizácia UNICEF v spolupráci s Európskou úniou zverejnila ďalšie zo série videí s názvom #EmergencyLessons z prostredia tábora Harsham v severnom Iraku. V ňom poukazuje na neľahký osud dvoch malých chlapcov, Aliho a Gaitha, ktorí boli kvôli bombovým útokom nútení spolu s rodinou opustiť svoje rodné mesto Mosul. Kým predtým chodili do školy po betónových cestách, na ktorých nebolo nikdy blato, teraz chodia do školy kamenistou cestou.

Škola znamená pre takéto deti mnoho. Je miestom, kam všetky bez rozdielu patria, je miestom, kde sa vzdelávajú a taktiež miestom, kde sa môžu spoločne hrať. Je pre ne rovnako dôležitá ako jedlo a lieky. „Škola predstavuje formu pomoci, deti vďaka normálnym sociálnym väzbám budú vedieť aj ďalej v živote fungovať, nadväzovať kontakty,“ hovorí Monika Sasaráková, projektová manažérka organizácie UNICEF.

Dôležitosť vzdelania detí zdôrazňuje vo svojom videu aj tanečník Jaro Bekr, ktorý s organizáciou UNICEF spolupracuje už dva roky, pričom nedávno sa stal aj oficiálnym vyslancom dobrej vôle UNICEF. Aktuálne video s ním aj s Alim a Gaithom nájdete tu:

Jaro Bekr vo videu spomína na svoje školské časy a na cestu autobusom do školy. „Do školy som chodil sám v pomerne malom veku. Najväčšou zábavou bola jazda starým autobusom, z ktorého sme ešte za jazdy radi vyskakovali. Do školy som preto prišiel neraz celý špinavý,“ rozpráva s úsmevom Jaro Bekr.

UNICEF a EÚ nazvali projekt #EmergencyLessons a chcú ním prostredníctvom sociálnych sietí osloviť mladých ľudí vo veku 13 až 25 rokov. Projekt prebieha v siedmich európskych a siedmich partnerských krajinách zasiahnutých krízou. Cieľom kampane je poukázať na rozdiely vo vnímaní školy a vzdelávania u mladých Európanov a u detí žijúcich v krízových krajinách. Pre Slovensko je partnerskou krajinou Ukrajina, ktorá je mu najbližšia geograficky. Zatiaľ čo na Slovensku vnímajú deti školu ako niečo nudné a samozrejmé, pre ukrajinské deti predstavuje škola bezpečné miesto a priestor, kde dokážu zabudnúť na hrôzy, ktoré museli prežiť počas konfliktu.

Aktuálna kampaň EmergencyLessons bude prebiehať od mája do decembra a jej súčasťou bude aj návšteva slovenského tímu v oblastiach Ukrajiny, ktoré boli zasiahnuté konfliktom. Kampaň odštartovala prvým videom priamo z krízových oblastí, je zavesené na:

https://www.facebook.com/UnicefSlovensko/videos/1126753487375834/.

 

www.sk.emergencylessons.eu

Každé dieťa
si zaslúži
detstvo,
budúcnosť,
nádej...

PREČÍTAJTE SI VIAC

© UNICEF/UN0475155/Nurullaev
celý článok

Cesta okolo sveta v kuchyni: vianočné dobroty

© UNICEF/UN0254202/Dejongh
celý článok

MY OSLAVUJEME NARODENINY, VY DOSTÁVATE DARČEKY