Chcem prispieť
Chcem prispieť
CHCEM PRISPIEŤ

Do Týždňa modrého
gombíka UNICEF sa zapojilo 7500 dobrovoľníkov z obcí od Bratislavy po Sninu

Až desať percent detí v Mauritánii sa nedožije ani piateho roku života. Pritom už dve eurá stačia na nákup terapeutickej stravy, ktorá postačí jednému dieťaťu na jeden deň. „Výživná terapeutická strava Plumpy´Nut je zmesou arašidovej pasty, rastlinného oleja, cukru a odtučneného mliečneho prášku, obohatená o vitamíny a stopové prvky. Je pripravená k okamžitému podávaniu bez použitia vody, čím je zabránené kontaminácii,“ vysvetľuje predseda Slovenského výboru pre UNICEF Juraj Mišura.

Zbierka prebiehala v 136 mestách a obciach vďaka dobrovoľníkom z 280 škôl po celom Slovensku. Jej úspech každoročne závisí práve od počtu a nadšenia mladých dobrovoľníkov zo zapojených škôl. Do projektu sa ako koordinátor dobrovoľníkov pridal aj 20-ročný Rišo. Mojím detským snom bolo stať sa učiteľom a vďaka dobrovoľníckemu programu UNICEF Slovensko sa mi tento sen podarilo splniť. Vďaka pôsobeniu na školách na celom Slovensku a stretnutiam s deťmi všetkých vekových kategórií sa zlepšili moje komunikačné schopnosti, otvorenosť, schopnosť empatie a výrazne sa rozšírili moje vedomosti v oblasti ľudských, hlavne detských práv,“ povedal o benefitoch, ktoré so sebou dobrovoľníctvo prináša. Rišo je súčasťou skupinky mladých nadšencov pre práva detí a na slovenských školách ako Junior Ambasádor UNICEF-u hravou formou učí, čo detské práva v praxi znamenajú. „Okrem tejto celoročnej vzdelávacej aktivity sa usilujeme vniesť vzdelávací rozmer aj do projektu Týždeň modrého gombíka. Deti na školách napríklad aj prostredníctvom vedomostnej súťaže učíme o tom, ako žijú deti v krajine, pre ktorú zbierame, tento rok Mauritánii, čo je to podvýživa a ako je možné pomôcť. Vďaka tejto aktivite sa deti v neposlednom rade učia aj empatii a nezištnej pomoci iným,“ vysvetľuje koordinátorka zbierky Erika Szaboóvá zo Slovenského výboru pre UNICEF.

Poďakovanie za podporu a pomoc počas zbierky vyslovuje UNICEF spoločnostiam Billa, DHL, IKEA, karton.sk, Lidl, OC Avion, OC Central, OC Forum Poprad, OC Eurovea, OC Max, PLANEO Elektro, Shopping Palace Zlaté Piesky, TESCO a  VÚB banke.

Každé dieťa
si zaslúži
detstvo,
budúcnosť,
nádej...

PREČÍTAJTE SI VIAC

© UNICEF/UN0475155/Nurullaev
celý článok

Cesta okolo sveta v kuchyni: vianočné dobroty

© UNICEF/UN0254202/Dejongh
celý článok

MY OSLAVUJEME NARODENINY, VY DOSTÁVATE DARČEKY