Chcem prispieť
Chcem prispieť
CHCEM PRISPIEŤ

Utečenecká kríza podnietila
spoluprácu Thomasa Puskailera a UNICEF

„Na moju skúsenosť na maďarsko-srbskej hranici nikdy nezabudnem. To, čo prežívajú rodiny utečencov sa ma hlboko dotklo a chcel by som aspoň trochu pomôcť,“ vraví Thomas Puskailer.

UNICEF naopak oslovuje najmä Thomasov osobný príbeh. Thomas spolu s rodičmi v čase bývalého režimu emigroval zo Slovenska do Holandska. Rodina hľadala lepší život v demokratickej krajine. Thomas sa po rokoch na Slovensko vrátil.

„V posledných týždňoch sledujem v médiách reportáže, ktoré ma naozaj znepokojujú. Aj moja rodina odišla ešte v časoch bývalého režimu za pokojným a slobodným životom a na Západe nás prijali. Pritom sme ale neodišli z „vojnovej zóny“ ako je to napríklad v prípade utečencov zo Sýrie. Ich situácia je omnoho dramatickejšia,“ vysvetlil svoju motiváciu Thomas Puskailer.

UNICEF apeluje na pomoc utečencom tu, v Európe, no smeruje pomoc najmä krajinám zasiahnutým konfliktom. Organizácia aktuálne zbiera na Slovensku finančné prostriedky na pomoc sýrskym utečencom a deťom v Sýrii. V tomto postoji k riešeniu krízy s Thomasom tak UNICEF našiel spoločnú reč.

„Každý Sýrčan, ktorého som stretol mi povedal, že by radšej zostal doma, ak by sa cítil bezpečne, žil v mieri a viedol dôstojný život. Riskujú svoje životy a životy svojich detí, keď utekajú do Európy. Je to však preto, že nemajú na výber a nevidia pre seba a svoje deti v Sýrii budúcnosť,“ uvádza regionálny riaditeľ pre UNICEF na Strednom východe a v severnej Afrike Peter Salama.

„Podporujem akúkoľvek pomoc a zmenu k lepšiemu v ich  krajine. Utečenci sa vydávajú na veľmi nebezpečnú cestu často z obavy o holý život a pre  nedostatok základných potrieb v oblasti konfliktu. Je to nepredstaviteľne nebezpečné a vyčerpávajúce rozhodnutie,“ uzatvára Thomas Puskailer.

Každé dieťa
si zaslúži
detstvo,
budúcnosť,
nádej...

PREČÍTAJTE SI VIAC

© UNICEF/UN0475155/Nurullaev
celý článok

Cesta okolo sveta v kuchyni: vianočné dobroty

© UNICEF/UN0254202/Dejongh
celý článok

MY OSLAVUJEME NARODENINY, VY DOSTÁVATE DARČEKY