Investície do vzdelávania dieťaťa sú tým najpodstatnejším pre väčší hospodársky rast, lepšie zdravotníctvo, ale aj zdravšiu spoločnosť každej krajiny. Od roku 2000 sa nám podarilo dosiahnuť obrovský pokrok v dosahovaní všeobecného vzdelania po celom svete. Počet detí, ktoré do školy nechodia odvtedy klesol na polovicu. Aj dnes však nemá možnosť chodiť do školy až 59 miliónov detí a 65 miliónov stredoškolákov. Práve v subsaharskej Afrike žije najväčší počet takýchto detí – až každé druhé dieťa, ktoré do školy nechodí pochádza práve z tohto regiónu sveta. Navyše viac ako polovica z nich sú dievčatá.
Iniciatíva UNICEF-u, Školy pre Afriku, zlepšuje povedomie o vzdelávaní a vzdelávanie samotné už od roku 2005. UNICEF sa prostredníctvom nej usiluje najmä o
- vzdelávanie v ranom veku, ktoré poskytuje nevyhnutný základ pre budúcnosť,
- lepšiu kvalitu vzdelávania,
- lepší prístup k vzdelávaniu so zameraním na dievčatá a najviac znevýhodnené skupiny detí vrátane detí so zdravotným postihnutím,
- vzdelávanie v prípade núdze a humanitárnych katastrof.
Deti nenavštevujú školu alebo nedokončia školskú dochádzku z viacerých dôvodov. Napríklad pre nedostatok bezpečia v škole, alebo na ceste do nej, pre nedostačujúci počet učiteľov a kníh, nedostatok pitnej vody a hygienických zariadení ako oddelené toalety pre chlapcov a dievčatá a priestor na umývanie rúk. No niekedy ide aj o problémy, ktoré vyplývajú z povier v niektorých komunitách, čo ovplyvňuje najmä vzdelávanie dievčat.
Na Slovensku UNICEF zbiera prostriedky pre Školy pre Afriku prostredníctvom komunitných zbierok na školách, s ktorými spolupracuje v rámci vzdelávacieho programu Školy priateľské k deťom. Tento školský rok sa do projektu prihlásilo 64 slovenských škôl. Deti v školách na Slovensku sa tak môžu naučiť o tom, ako funguje vzdelávanie inde vo sveet a prečo je tak dôležité aj pre ne. Zároveň sa učia nezištne pomáhať a byť kreatívni. Pripraviť totiž komunitnú zbierku nie je jednoduché, no napokon to môže byť aj veľká zábava. Školy v minulých ročníkoch zbierali prostredníctvom bežeckých podujatí, výstavy stavebníc lego, organizácie benefičných koncertov, ale aj predaja vlastnoručne upečených koláčikov.
Prečítajte si kompletnú správu za r. 2015 k projektu Školy pre Afriku a viac o projekte na Slovensku.