Chcem prispieť
Chcem prispieť
CHCEM PRISPIEŤ

UNICEF reaguje na
urgentné zdravotné potreby detí uprostred zúriaceho konfliktu v Jemene

Juraj Mišura, predseda Slovenského výboru pre UNICEF predostiera základné štatistiky: „Jemen čelí humanitárnej katastrofe. Bombardovanie pokračuje a zvyšuje sa aj počet  pouličných bojov v mnohých častiach krajiny, vrátane hlavného mesta Sana'a a mesta Aden.  Najmenej 287 detí bolo zabitých a 426 zranených - ide však len o konzervatívne odhady z 26. marca, kedy sa konflikt začal. Navyše bolo potvrdené, že 318 detí už naverbovali ako detských vojakov.

„Naše mobilné tímy a personál musia čeliť mimoriadne nebezpečným podmienkam a riskujú svoje životy, aby sa dostali k deťom a ženám. Ak by to nerobili, na podvýživu a choroby, ktorým sa dá predísť, by umieralo ešte viac detí,“ povedal Julien Harneis, zástupca UNICEF v Jemene. „To, čo však Jemen teraz skutočne potrebuje, je predovšetkým návrat k mieru, vyriešenie krízy a obnova zdravotníckych služieb,“ dodal Harneis.

Odkedy sa boje začali, proti osýpkam a detskej obrne bolo zaočkovaných už vyše 40 000 detí a približne 10 000 tehotným ženám bola poskytnutá podpora pre bezpečné tehotenstvo a pôrod pomocou mobilných zdravotníckych tímov. Viac ako 16 000 detí bolo doteraz liečených na vážnu podvýživu.

Prácu aktuálne vykonáva už približne 40 UNICEF-om podporovaných mobilných zdravotníckych tímov (do marca ich bolo 16), ktoré sú rozmiestnené v krajine tak, aby sa pomoc dostala k obyvateľom. Ich služby zahŕňajú kontrolu podvýživy, očkovanie, odčervovanie, liečenie podvýživy a detských chorôb a podporu tehotným a dojčiacim ženám. Deťom a matkách sú poskytované výživové doplnky obsahujúce vitamíny A a stopové prvky.

V južnom meste Aden, ktoré bolo cieľom obzvlášť intenzívneho bombardovania a bojov, UNICEF poskytoval počas prvých týždňov konfliktu záchranné služby, ako aj testovanie krvi a transfúzne služby, aby zabezpečil okamžitú pomoc pre zranené deti.

V súčasnosti tím UNICEF v meste Aden podporuje imunizačnú kampaň, ktorá má za cieľ zaočkovať približne milión detí vo veku do jedného roka na osýpky, detskú obrnu a iné choroby, ktorým je možné predísť.

„Napriek nebezpečným podmienkam využívame každú príležitosť na to, aby sme poskytli deťom zdravotnú starostlivosť, predovšetkým očkovanie, aby sme ich ochránili v čase, kedy sa v krajine rozpadá zdravotnícky systém,“ povedala Dr. Gamila Hibatulla, zodpovedná za výživu a zdravie v Adene. Vysvetľuje, že mobilné tímy musia využívať akékoľvek priestory, ktoré nájdu, vrátane mešít a iných verejných priestranstiev, aby mohli poskytovať zdravotnícke služby.

Zhoršujúca sa situácia v Jemene si vyberá daň na zdraví detí. Aktuálne vyše 2,5 milióna detí čelí riziku črevných ochorení a pol milióna je vystavených riziku vážnej akútnej podvýživy. Viac ako 1,3 milióna detí čelí hrozbe akútnej infekcie dýchacieho traktu a 2,6 milióna detí vo veku do 15 rokov nie je zaočkovaných proti osýpkam.

UNICEF opakuje výzvu OSN na humanitárnu prestávku, ktorá by umožnila urgentné dodávky jedla, vody a zdravotnú starostlivosť pre najviac zraniteľné obyvateľstvo.

„S nedostatkom pohonných hmôt sa zvyšujú reálne obavy, že krajine hrozí kolaps. Doprava sa úplne zastaví, sanitky už nebudú môcť prepravovať pacientov do nemocníc, tie nebudú fungovať bez generátorov a čerpadlá už nebudú dávať ľuďom prístup k vode. Stále viac a viac detí bude podliehať chorobám, ktorým sa dá predchádzať a viac ľudí zomrie v dôsledku inak liečiteľných zranení,“ vyslovuje obavy predseda Slovenského výboru pre UNICEF Juraj Mišura.

Slovenský výbor pre UNICEF takisto aktívne prikladá ruku k dielu zbierkou pre Jemen. Prispieť je možné bankovým prevodom alebo prostredníctvom platobnej karty. Viac informácií aj na webe www.unicef.sk/jemen
Číslo účtu:         26297 26297/1100
Variabilný symbol:     0115

 

Každé dieťa
si zaslúži
detstvo,
budúcnosť,
nádej...

PREČÍTAJTE SI VIAC

© UNICEF/UN0475155/Nurullaev
celý článok

Cesta okolo sveta v kuchyni: vianočné dobroty

© UNICEF/UN0254202/Dejongh
celý článok

MY OSLAVUJEME NARODENINY, VY DOSTÁVATE DARČEKY