„Miléniové rozvojové ciele pomohli svetu uvedomiť si náramný pokrok pre deti – ale zároveň nám ukázali, koľko detí zanedbávame,“ povedal výkonný riaditeľ UNICEF, Anthony Lake. „Záleží nám na životoch a budúcnosti najviac znevýhodnených – nielen kvôli nim samotným, ale aj kvôli ich rodinám, komunitám a spoločnosti.“
Rozdiely medzi krajinami spôsobujú, že pre deti v tých najchudobnejších domácnostiach je dvojnásobne pravdepodobnejšie, že sa nedožijú piatych narodenín a oveľa menej pravdepodobné, že dosiahnu minimálne štandardy gramotnosti v porovnaní s deťmi z bohatších domácností.
Pretrvávajúci neúspech dostať pomoc aj k týmto deťom môže mať dramatické následky. Pri súčasnom tempe pokroku a predpokladanom populačnom raste je odhad nasledovný:
- Do roku 2030 zomrie ďalších 68 miliónov detí vo veku do 5 rokov väčšinou v dôsledku príčin, ktorým je možné predchádzať.
- V roku 2030 bude približne 119 miliónov detí aj naďalej chronicky podvyživených.
- V roku 2030 pol bilióna ľudí ešte stále nebude mať prístup k toalete, čo vystaví zdravie deti vážnym rizikám.
- Bude trvať takmer 100 rokov, kým všetky dievčatá z najchudobnejších rodín v subsaharskej Afrike budú mať možnosť dokončiť nižšie stredoškolské vzdelanie.
Správa tiež vyzdvihuje významné úspechy od roku 1990:
- Úmrtnosť do piatich rokov sa znížila o viac než polovicu, z 90 na 43 prípadov z 1000 narodených detí.
- Medzi deťmi do 5 rokov sa podváha znížila o 42% a chronická podvýživa o 41%.
- Úmrtnosť matiek klesla o 45%.
- Približne 2,6 biliónov ľudí získalo prístup k lepším zdrojom vody.
Správa zdôrazňuje aj slabé stránky: Progres ešte stále obchádza asi 6 miliónov detí, ktoré každoročne umierajú pred piatym rokom života; 289 000 žien, ktoré každý rok prichádzajú o život pri pôrode a 58 miliónov detí, ktoré nenavštevujú základnú školu.
UNICEF tvrdí, že pri príprave nových udržateľných rozvojových cieľov, by mali svetoví lídri sústrediť pozornosť na najviac znevýhodnené deti. Lepšie zbieranie dát a ich vyhodnocovanie môže pomôcť identifikovať najviac zraniteľné deti a oblasti, kde žijú. Posilnenie zdravotníctva, vzdelávania a systému sociálnej ochrany môžu pomôcť viacerým deťom prežiť a rozvíjať sa. Rozumnejšie investície prispôsobené potrebám najzraniteľnejších detí môžu priniesť krátkodobý aj dlhodobý úžitok.
„Je pre nás veľkým zadosťučinením, že sa ako jeden z 36 národných výborov podieľame na ochrane a zlepšovaní podmienok detí na celom svete. Pozitívne výsledky sa nám darí dosahovať len vďaka našim darcom a podporovateľom,“ komentuje správu Pokrok pre deti predseda UNICEF Slovensko Juraj Mišura.