Chcem prispieť
Chcem prispieť
CHCEM PRISPIEŤ

Týždeň modrého gombíka
štartuje 18. mája

„Heslom tohtoročného Týždňa modrého gombíka je Deti deťom. Chceme naše slovenské deti viac vzdelávať, ukázať im, ako žijú ich menej šťastní rovesníci vo svete, podnietiť v nich empatiu a solidaritu,“ uviedol predseda Slovenského výboru pre UNICEF Juraj Mišura. Deťom, ktoré trpia bez jedla, pitnej vody, strechy nad hlavou, zdravotnej starostlivosti, či základných hygienických potrieb, je možné pomôcť príspevkom do pokladničiek dobrovoľníkov v uliciach slovenských miest od 18. do 22. mája alebo kedykoľvek počas roka prostredníctvom stránky www.unicef.sk/modrygombik.

K iniciatíve Modrého gombíka sa pridala aj vyslankyňa dobrej vôle UNICEF – slovenská herečka Kamila Magálová. „Tak, ako sa prispieva cez rôzne nadácie na liečbu rôznych chorôb, tak Modrý gombík pomáha deťom v oblastiach zdravia či vzdelania. Nie vlastnou vinou sa dostali do takýchto ťažkostí a my dospelí im v tom musíme pomáhať, ako sa len dá.“ Do prestížnych radov ambasádorov UNICEF sa dostal vďaka dlhodobej podpore aktivít pre deti v núdzi aj trojnásobný najlepší futbalista Slovenska a tréner Slovana Bratislava Dušan Tittel. „Považujem za skvelú myšlienku pomáhať tým, ktorí sa o seba nedokážu postarať. Myslím si, že každý z nás by mal počas celého roka robiť rôzne dobré skutky a tí, čo to zatiaľ nestihli, majú ideálnu príležitosť počas Týždňa modrého gombíka,“ vyzval.

UNICEF, ako aj aktivity okolo modrého gombíka podporuje aj ikona slovenského divadelníctva Stanislav Štepka. „Pred časom som v jednej skvelej fotografickej knihe uvidel mimoriadne umelecky pôsobivú a reportérsky pohotovú fotku, čo ma aj poriadne dojala. Bol na nej plačúci peruánsky chlapec, ktorému pred chvíľou bezohľadný šofér zabil ovce – jediný zdroj rodinnej obživy. V tej vydesenej detskej tvári bolo všetko: tragédia, zúfalstvo, bezmocnosť a beznádej. Koľko je takých a podobných zúfalých detí v Latinskej Amerike, v Afrike, v Ázii? Možno ten malý peruánsky pastier, ktorému, mimochodom, na základe zverejnenia spomínanej fotografie pomohlo veľa nezištných ľudí, bol tým mojím motívom,“ prezradil herec, scenárista a režisér svoje dôvody, pre ktoré prijal rolu vyslanca dobrej vôle UNICEF.

Tohtoročný Týždeň modrého gombíka podporila aj moderátorka Adela Banášová. Tá narozprávala sprievodné slovo k promovideu, ktoré je na vzhliadnutie a zdieľanie k dispozícii na YouTube.com pod názvom Týždeň modrého gombíka 2015.
Počas minuloročnej zbierky sa vyzbieralo viac ako 34-tisíc eur, ktoré putovali na vodné a sanitačné programy v Ugande. V 2 regiónoch severozápadnej Ugandy Buliisa a Neebi sme zabezpečili zdroje pitnej vody, sanitačné zariadenia a osvetu v oblasti základnej hygieny pre 1200 detí. Do zbierky sa tento rok zapojí viac ako 1500 dobrovoľníkov vo vyše 70 mestách Slovenska.
Najviac peňazí vlani vyzbieralo bardejovské Gymnázium L. Stöckela, ktoré svojou návštevou poctili Martin „Pyco“ Rausch spolu s Jarom Bekrom. Ten so svojou tanečnou skupinou vytvoril choreografiu a a naučil deti tanec v afrických rytmoch, keďže výťažok zo zbierky putoval do Ugandy na vodné a sanitačné programy.  

V Nepále potrebuje aktuálne pomoc viac ako 1,7 milióna detí. Ide o 40 percent z viac ako štvormiliónovej populácie priamo postihnutej tragickým zemetrasením v 21 najzasiahnutejších okresoch. Podľa aktuálnych správ si tragické zemetrasenie s magnitúdou 7,9 zo soboty 25. apríla vyžiadalo viac ako 7300 obetí a ďalších  14 300 ľudí je zranených. Oficiálne čísla budú ešte narastať po doplnení údajov z ďalších, ťažko dostupných postihnutých okresov. Aktuálne pomáha za UNICEF na mieste 204 pracovníkov, pre ktorých je prioritné zabezpečiť ľuďom prístrešok, pitnú vodu, jedlo, hygienické a zdravotnícke vybavenie. Na revitalizáciu krajiny bude podľa aktuálnych odhadov potrebných vyše 415 miliónov amerických dolárov.

 

Každé dieťa
si zaslúži
detstvo,
budúcnosť,
nádej...

PREČÍTAJTE SI VIAC

© UNICEF/UN0475155/Nurullaev
celý článok

Cesta okolo sveta v kuchyni: vianočné dobroty

© UNICEF/UN0254202/Dejongh
celý článok

MY OSLAVUJEME NARODENINY, VY DOSTÁVATE DARČEKY