Chcem prispieť
Chcem prispieť
CHCEM PRISPIEŤ

Príbeh Detského fondu
UNICEF v roku 2012

“S približujúcim sa termínom naplnenia Miléniových rozvojových cieľov máme dôvod na oslavu mnohých úspechov – celosvetové znižovanie miery chudoby, už skoré vyhladenie detskej obrny, rastúci počet zaočkovaných detí, čoraz viac dievčat navštevujúcich školu, zlepšenie prístupu k pitnej vode a výžive a viac detí než kedykoľvek predtým, ktoré sa dožívajú svojich piatych narodenín,” povedal Anthony Lake, výkonný riaditeľ UNICEF. “Tieto výsledky však pre nás nie sú žiadnou výhovorkou na to, aby sme si urobili v našej práci prestávku.”
Humanitárne krízy dominovali titulkom novín v roku 2012. UNICEF a jeho partneri boli súčasťou pomoci v 286 prípadoch v 79 krajinách. UNICEF sa postaral o život zachraňujúcu podporu, v rámci ktorej:
- viac ako 2,1 milióna ťažko podvyživených detí mladších ako 5 rokov získalo terapeutickú výživu 
- takmer 44 miliónov detí do 15 rokov bolo zaočkovaných proti osýpkam
- približne 18,8 milióna ľudí získalo prístup k pitnej vode 
- viac ako 3,5 milióna detí sa mohlo vrátiť do školy
V apríli 2012 UNICEF realizoval globálnu kampaň v rámci sociálnych médií SahelNOW, ktorá pritiahla obrovskú pozornosť na hlad a situáciu státisícov ťažko podvyživených detí v africkom regióne Sahel. 
Rozsiahly vojenský konflikt v Sýrii si vyžiadal špeciálnu pomoc. UNICEF pomohol zabezpečiť prístup k neprerušenému vzdelávaniu pre takmer 80 000 detí, podporil očkovanie proti osýpkam pre viac ako 1,4 milióna detí a postaral sa o psychosociálnu starostlivosť pre 47 000 detí. UNICEF taktiež doručil pitnú vodu do táborov pre viac ako 100 000 utečencov ako aj teplé oblečenie na zimu pre viac ako 260 000 ľudí v Sýrii.
V júni 2012 UNICEF v spolupráci s vládami Etiópie, Indie a USA založili globálne hnutie Odhodlaní bojovať za prežitie detí: Obnovený prísľub (Committing to Child Survival: A Promise Renewed). Jeho cieľom je ukončiť zomieranie detí pre dôvody, ktorým sa dá predchádzať. Do konca roku 2012 sa zástupcovia 168 vlád sveta a viac ako 400 organizácií zaviazalo zdvojnásobiť svoje úsilie v boji za záchranu každého dieťaťa, ktorému hrozí zbytočná smrť. S podporou UNICEF a jeho partnerov sa vlády rozhodli prijať opatrenia pre efektívnejšie plánovanie zdravotných politík ako aj jasne merateľné ciele.
UNICEF v roku 2012 zefektívnil svoju prácu pre najviac ohrozené deti aj vďaka novým techológiám a inováciám. Napr. v Nigérii a Ugande uviedol do praxe systém registrácie novonarodených detí hned po pôrode prostredníctvom SMS. Podobne s cieľom rýchlej diagnostiky a liečby detí nakazených vírusom HIV podporil UNICEF v Zambii tzv. RapidSMS program. Od svojej pilotnej prevádzky v roku 2010 program zabezpečil prenos 10 000 výsledkov HIV testov, a to z laboratórií v 2 mestách do 260 vidieckych oblastí, čím sa znížila čakacia doba na výsledky z 44 na 26 dní.
UNICEF si udržiava pozíciu svetového lídra v zabezpečovaní dodávok životne dôležitých komodít pre deti ako aj najväčšieho poskytovateľa vakcín proti najzávažnejším smrteľným ochoreniam v krajinách rozvojového sveta. Vďaka efektívnejším stratégiám v oblasti logistiky ako aj inovatívnym mechanizmom financovania dosiahol UNICEF v roku 2012 úsporu 197 miliónov USD. Rovnako, napriek pretrvávajúcej ekonomickej recesii UNICEF evidoval zvýšenie príspevkov od darcov o 8 % v porovnaní s predchádzajúcim rokom. Aj vďaka tejto rastúcej dôvere donorov dostal UNICEF šancu zohrať pozitívnu úlohu v životoch stále viac detí.
V roku 2012 sa UNICEF pripojil k Medzinárodnej iniciatíve transparentnej pomoci (International Aid Transparency Initiative) v záujme prezentovať verejnosti výsledky svojich aktivít a finančného hospodárenia ešte výraznejšie, ucelenejšie a transparentnejšie.
Ak máte záujem dozvedieť sa viac o práci Detského fondu UNICEF v roku 2012, celú výročnú správu v anglickom jazyku nájdete tu.

Každé dieťa
si zaslúži
detstvo,
budúcnosť,
nádej...

PREČÍTAJTE SI VIAC

© UNICEF/UN0475155/Nurullaev
celý článok

Cesta okolo sveta v kuchyni: vianočné dobroty

© UNICEF/UN0254202/Dejongh
celý článok

MY OSLAVUJEME NARODENINY, VY DOSTÁVATE DARČEKY