Viac ako 1
000 detí v protibombových krytoch na Ukrajine urgentne potrebuje pomoc

“Deti v postihnutých oblastiach sú traumatizované a vystresované,” povedala Giovanna Barberis, zástupkyňa UNICEF na Ukrajine. “Najviac zraniteľnými skupinami sú tie, ktoré sú prinútené hľadať útočisko v nehygienických, zaľudnených, ľadovo studených pivniciach a protibombových krytoch, deti žijúce na ulici a tie, ktorí pochádzajú z chudobných rodín alebo ktorých domovy boli zničené.”

Od septembra trávia tisíce ľudí v oblastiach prebiehajúcich konfliktov väčšinu dní a nocí v jednom z dvanástich protibombových krytov, s minimálnym alebo žiadnym prístupom k vode, hygienickým potrebám a k jedlu. Odhadom 1 000 detí pravidelne hľadá útočisko práve v týchto krytoch počas prudkého ostreľovania v meste Doneck.

Násilie sa dennodenne stupňuje a straty na ľudských životoch bezbranných civilistov sú stále na dennom poriadku. Počas nedávneho ostreľovania v meste Mariupoľ boli zabité najmenej dve deti a sedem ich bolo zranených. Celkový počet tak vzrástol na 55 zabitých detí a 140 zranených od začiatku konfliktu v marci 2014. Toto bezvýznamné zabíjanie detí je šokujúcou ukážkou toho, akú cenu musia deti a ich rodiny platiť kvôli preiehajúcemu konfliktu na východe Ukrajiny.

“UNICEF pripomína obom stranám konfliktu na Ukrajine, aby držali deti čo najďalej od nebezpečnej zóny,” vraví Giovanna Barberis. “Taktiež apelujeme na medzinárodné komunity, aby konali rýchlo a poskytli tisícom detí postihnutých konfliktom základnú pomoc, ktorú potrebujú.”

UNICEF poskytol hygienické balíčky viac ako 1 100 deťom žijúcim v krytoch a pivniciach. Onedlho začne poskytovať balíčky zimného oblečenia najmenej 10 000 bezbranným deťom v oblastiach aktívneho konfliktu. Od marca 2014 viac ako 1.5 milióna ľudí bolo presťahovaných z postihnutých oblastí vrátane takmer 1 milióna ľudí vo vnútrozemí Ukrajiny. Viac ako 130 000 presťahovaných boli deti. Viac ako 136 000 detí vo vnútrozemí Ukrajiny bolo presťahovaných. Konflikt na východe Ukrajiny narušil vzdelávanie takmer 50 000 deťom, 147 škôl v meste Doneck ostáva zatvorených a 187 vzdelávacích inštitúcií ostáva čiastočne alebo kompletne poškodených.

Deti v oblastiach zasiahnutých konfliktom riskujú nakazenie rôznymi chorobami kvôli nedostatku hygienických zásob, liekov a vakcín. Zdevastovaná infraštruktúra, nedostatok vody, obmedzený prístup k zdravotníckym zariadeniam a nedostatok liekov v oblastiach aktívneho konfliktu ohrozuje životy detí. UNICEF a jeho partneri poskytujú potrebnú pomoc deťom, ktoré sú bezbranné voči následkom priebiehajúcich konfliktov. Dodal pitnú vodu 100 000 ženám, deťom a mužom v oblastiach postihnutých konfliktom, 20 000 deťom rozdal školské pomôcky, rozdistribuoval núdzové balíčky so základnými a špecifickými liekmi, jednorazové zásoby a primárne zdravotnícke pomôcky na pomoc 86 000 ľuďom bez domova.

Každé dieťa
si zaslúži