Chcem prispieť
Chcem prispieť
CHCEM PRISPIEŤ

David Beckham vyzdvihuje
výsledky práce pre deti na Filipínach

„Návšteva mesta Tacloban ma hlboko zasiahla. Stretol som tu ľudí plných statočnosti a energie, aj napriek pohrome, ktorú zažili. Takmer 6 miliónov detí znáša jej následky a veľa z nich stratilo svojich milovaných,“ povedal David Beckham. 

Britská futbalová legenda sa mala možnosť presvedčiť o výsledkoch práce humanitárnych pracovníkov, ktorú sa podarilo vykonať za ostatné tri mesiace od úderu prírodného živlu na pobrežie Filipín. Navštívil aj jedno z centier priateľských k deťom, ktoré UNICEF postavil v jednom z najväčších evakuačných táborov v meste Tacloban. Beckham sa stretol s mnohými rodinami s deťmi, ktorým tajfún úplne zbúral ich domovy. Bývalý futbalista sa bol pozrieť aj do základnej školy Santo Nino v meste Tanauan, kde pomáhal s rozdávaním zošitov pre deti. S deťmi si tiež zahral futbal na mieste, kde stála ich pôvodná škola.

"Je pre mňa úžasné vidieť, ako je o deti uprostred trosiek v ich komunitách postarané, aby získali späť pocit normálnosti. Chcem ukázať ľuďom na celom svete, že ich štedré príspevky prinášajú obrovské výsledky v životoch detí a ich rodín, a tiež, ako sú títo ľudia vďační za ich láskavosť,"dodal vyslanec dobrej vôle UNICEF počas stretnutia s deťmi na Filipínach.

UNICEF a jeho partneri zabezpečujú v najviac postihnutých oblastiach Filipín prístup k pitnej vode a hygiene, očkovanie proti nebezpečným infekčným ochoreniam, zdravotnú starostlivosť pre podvyživené deti, návrat ku vzdelávaniu detí a tiež ochranu detí pred rôznymi formami zneužívania. „Každý deň sa snažíme rozširovať našu pomoc, aby boli naplnené potreby a práva každého dieťaťa. A popri tom, ako poskytujeme humanitárnu podporu, jedným okom pozeráme už aj do budúcnosti, aby všetko, čo sme pomohli znovu postaviť, bolo odolnejšie a schopné obstáť v prípade ďalších katastrof,“ povedala Angela Kearney, koordinátorka humanitárnej pomoci UNICEF na Filipínach.

Prehľad výsledkov, ktoré boli dosiahnuté za ostatné tri mesiace vďaka príspevkom darcov z celého sveta:

Zdravie a výživa:

  • UNICEF spolupracuje s filipínskou vládou, Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO) a ďalšími partnermi na rozsiahlej očkovacej kampani. Viac ako 78 000 detí do 5 rokov bolo zaočkovaných proti infekčným osýpkam.
  • UNICEF doručil zásoby liekov a zdravotníckeho materiálu na obdobie prvých 3 mesiacov pre 110 000 ľudí. UNICEF s partnermi spolupracuje aj na vývoji systému prevencie, osvety, diagnostiky a tiež starostlivosti v oblasti hnačkových ochorení, ktoré sa stávajú kvôli zníženej hygiene a prístupu k pitnej vode veľkým rizikom.
  • UNICEF a partneri uskutočnili monitoring podvýživy u viac ako 97 000 detí do 5 rokov. U 2 103 detí bola diagnostikovaná akútna podvýživa a poskytnutá terapeutická výživa. Na Filipínach bolo postavených 43 stanov pre matky s malými deťmi. Viac ako 8 000 tehotných a dojčiacich žien získalo prostredníctvom nich podporu a poradenstvo.

Voda a hygiena:

  • UNICEF od novembra poskytol prístup k bezpečnej pitnej vode (vrátane dodávok tabliet na čistenie vody, nádob na prenos a skladovanie vody atď.) pre viac ako 925 000 ľudí v častiach Východný Samar, Leyte a Capiz.  
  • UNICEF poskytol balíky hygienických potrieb, ktoré boli rozdistribuované celkovo pre 231 000 ľudí v postihnutých oblastiach Východný Samar, Leyte, Capiz, Iloilo a Cebu. Taktiež poskytol prenosné toalety a WC dosky pre približne 70 000 ľudí.

Vzdelanie:

  • S podporou UNICEF a jeho partnerov získalo učebné pomôcky a materiál 420 000 detí z najviac postihnutých oblastí.
  • V súčasnosti funguje 1 244 dočasných provizórnych učebných centier, ktoré navštevuje 124 000 detí.
  • UNICEF v provizórnych školách taktiež zabezpečuje, aby mali deti prístup k pitnej vode a toaletám a dohliada na dodržiavanie základnej hygieny.

Ochrana detí:

  • UNICEF podporil vybudovanie 79 centier priateľských k deťom, kde sa deti môžu v bezpečí hrať, vyhľadať psychologickú pomoc, zúčastniť sa neformálnych vzdelávacích aktivít, či získať informácie potrebné k ochrane svojho zdravia. Tieto miesta slúžia na ochranu detí, ktoré sa môžu stať uprostred chaosu obeťami rôznych foriem zneužívania. Centrá sú v súčasnosti dostupné pre 13 500 detí.
  • UNICEF pomohol zaškoliť 100 pracovníkov polície a miestnych samospráv, ktorí v meste Tacloban a na ostrove Leyte hľadajú a identifikujú deti bez sprievodu rodičov.

Pomohli aj Slováci

Do programu bezprostrednej humanitárnej pomoci UNICEF sa zapojili aj Slováci. Na podporu detí z Filipín vyzbierali cez verejnú zbierku UNICEF Slovensko sumu 22 118, 63 €. Vyzbierané prostriedky v plnej sume dopĺňajú financovanie stále prebiehajúceho programu humanitárnej pomoci UNICEF na Filipínach (celkové náklady na zbierku dosiahli 151 €, budú však prefinancované z iných zdrojov s cieľom odviesť výťažok v plnej výške). Prvá splátka z výťažku zbierky odišla zo Slovenska na Filipíny 3. decembra 2013.

Každé dieťa
si zaslúži
detstvo,
budúcnosť,
nádej...

PREČÍTAJTE SI VIAC

© UNICEF/UN0475155/Nurullaev
celý článok

Cesta okolo sveta v kuchyni: vianočné dobroty

© UNICEF/UN0254202/Dejongh
celý článok

MY OSLAVUJEME NARODENINY, VY DOSTÁVATE DARČEKY