Chcem prispieť
Chcem prispieť
CHCEM PRISPIEŤ

Messi a Pinto
bojujú za rovnaké šance pre mladých futbalistov s postihnutím

Mnohé deti, s ktorými sa Lionel Messi a José Manuel Pinto podelili 6. augusta o svoje futbalové umenie, sú členmi zjednoteného tímu „The Unified team“. Ten je zložený z mladých ľudí s mentálnym postihnutím ale aj ich zdravých rovesníkov, ktorí spolu pravidelne trénujú a tým dávajú príklad, ako dokážu deti s postihnutím bez problémov fungovať v spoločnosti ostatných detí.

Lionel Messi pri debate s deťmi odpovedal na otázky a poznamenal: „Mal som možnosť hrať veľakrát s hendikepovanými deťmi. Nie je to vôbec odlišné hraniu s akýmkoľvek iným dieťaťom.“ Na otázku, ako sa stať dobrým futbalistom, deťom odpovedal: „Kľúčom je tréning. Musíš veľa obetovať. Ak to miluješ, musíš za to bojovať a učiť sa každý jeden deň.“

Isiye Ndombi, zástupca UNICEF pre východnú Áziu a Pacifik poďakoval klubu FC Barcelona za zviditeľnenie tejto dôležitej témy. „UNICEF pevne verí, že ak spoločnosť začlení medzi seba aj deti s postihnutím, obohacuje to životy všetkých.” Ndombi taktiež podotkol: „FC Barcelona svojou prítomnosťou opäť ukazuje, že hodnoty tohto tímu siahajú až za hranice futbalového trávnika a pomáhajú posilňovať dôležitosť spoločenského začlenenia najzraniteľnejšej skupiny detí.”

V Thajsku žije približne 1 milión ľudí s mentálnym postihnutím, z toho až 600 000 tvoria deti. Štúdie preukazujú, že začleňovanie detí s mentálnym postihnutím do kolektívu zdravých detí a ich zapájanie do fyzických aktivít napomáha týmto deťom zlepšiť fyzický a mentálny vývin ako aj komunikačné a sociálne zručnosti.

FC Barcelona a UNICEF spolupracujú od roku 2006 s cieľom pomôcť zlepšiť životy miliónov detí na celom svete -  poskytnúť im vzdelanie, dať im príležitosť venovať sa športu a naučiť ich pozitívne hodnoty. FC Barcelona prispieva na prácu UNICEF ročne sumou 1,5 milióna EUR. V roku 2011 obnovili obidve strany partnerstvo na ďalšie tri roky so zámerom vzdelávať a rozvíjať deti cez šport. UNICEF a Nadácia FC Barcelona pomáhajú cez integrovaný program fyzického vzdelávanie miliónom detí v školách priateľským k deťom v Brazílii, Číne, Ghane a Južnej Afrike. Ako zhodnotil Ramon Pont, viceprezident Nadácie FC Barcelona: „Vyhrávať môžeš hodnotami. Snažíme sa využiť silu športu na rozvíjanie ľudí, najmä detí a UNICEF je náš hlavný partner v tejto práci.“

Každé dieťa
si zaslúži
detstvo,
budúcnosť,
nádej...

PREČÍTAJTE SI VIAC

© UNICEF/UN0475155/Nurullaev
celý článok

Cesta okolo sveta v kuchyni: vianočné dobroty

© UNICEF/UN0254202/Dejongh
celý článok

MY OSLAVUJEME NARODENINY, VY DOSTÁVATE DARČEKY