Chcem prispieť
Chcem prispieť
CHCEM PRISPIEŤ

Aukčný gala večer
UNICEF 2013 pomôže tisícom detí v Ugande bezpečne sa napiť

Aukčný gala večer UNICEF 2013 ponúkne opäť príležitosť nielen adresne pomôcť ale aj vydražiť si exkluzívne predmety a originálne zážitky. Hostia budú môcť získať napr. umelecky hodnotné výtvarné diela od Milana Paštéku, Fera Liptáka, Andreja Dúbravského, podpísané dresy Petra Sagana, Mariána Hossu, limitovanú edíciu Lalique, či platinovú kazetu LaPrairie od spoločnosti Glamour Slovakia. Prestížne dary do aukcie venovali aj spoločnosti Sheron, BMW a Lenovo. Spojiť príjemné s užitočným bude možné aj v prípade aukcie zážitkov s Vyslancom dobrej vôle UNICEF Martinom „Pycom“ Rauschom, tenistkou Dominikou Cibulkovou, Ivanou Surovcovou či magazínom EMMA. V neposlednom rade budú môcť ochotní darcovia podporiť deti v Ugande aj priamym darom na konkrétny solárny čistiaci vodovodný systém, ktorý bude v Ugande vybudovaný v rámci projektu UNICEF Slovensko. Hostia budú mať možnosť vydražiť si aj cestu do centrálneho skladu UNICEF v Kodani a pomôcť s balením dodávok pre deti.

Suma, ktorú sa podarí vďaka hosťom aukčného gala večera vyzbierať bude v plnej výške použitá na realizáciu projektu, na ktorom Slovenský výbor pre UNICEF spolupracuje priamo s kanceláriou UNICEF v Ugande. Projekt sa realizuje postupne v rokoch 2013 – 2015 vo vidieckych regiónoch Buliisa a Neebi.
 
Vyzbierané finančné prostriedky budú použité na:

  • výstavbu vodovodného systému a čistiacich zariadení na slnečný pohon, ktoré privedú bezpečnú pitnú vodu do škôl, zdravotných stredísk a ďalších verejných zariadení, čím poslúžia 9 000 ľuďom v daných lokalitách
  • obnovu, dezinfekciu a výstavbu bezpečných latrín pre 2 500 domácností
  • realizáciu osvety medzi deťmi a ich rodičmi, vďaka ktorej si osvojí celkovo 15 000 ľudí základné hygienické návyky súvisiace s vodou
  • na vzdelávanie miestnych technikov o tom, ako majú obsluhovať a robiť údržbu vodovodných a sanitačných zariadení

Podľa štatistík UNICEF sa v Ugande nedožije svojich piatych narodenín jedno z desiatich detí. Táto situácia je smutným dôsledkom chorôb, ktoré vznikajú tým, že deti pijú biologicky kontaminovanú vodu a nedodržiavajú pre nás úplne bežnú hygienu kvôli nedostatku sanitačných zariadení. „Tento rok v lete sme mali možnosť navštíviť Ugandu a miesta, kde sa realizuje projekt, ktorý pomáhame financovať. Počas takejto návštevy si človek mnohé uvedomí. Napríklad aj to, že narodiť sa na Slovensku, kde je prístup k pitnej vode a hygiene úplne bežný a pre každého samozrejmý, znamená obrovské šťastie. Naše deti sú odmalička chránené od smrteľných chorôb a problémov, ktoré môžu vzniknúť, keď doma či v škole pitná voda jednoducho chýba. A práve v Ugande sú hnačkové ochorenia spôsobené znečistenou vodou a zlou hygienou druhým najčastejším zabijakom detí. UNICEF môže vďaka svojim podporovateľom realizovať jednoduché, ale zmysluplné projekty, a tak ochranovať deti pred zbytočnou smrťou. A ku konkrétnemu spôsobu, ako môžeme pomôcť tisícom detí v Ugande, chceme motivovať aj hostí nášho aukčného večera,“ hovorí Miroslav Kaňa, výkonný riaditeľ UNICEF Slovensko.

Aukčný gala večer UNICEF 2013 sa bude konať 24. októbra v priestoroch ELESKO Wine Park. UNICEF Slovensko organizuje event v spolupráci s Aukčnou spoločnosťou SOGA, vinárskym komplexom ELESKO Wine Park a čestnou členkou organizačného výboru Helenou Krasňanskou. Večerom bude sprevádzať Adela Banášová, ktorá patrí medzi dlhoročných podporovateľov UNICEF Slovensko. Akciu podporí aj hudobný hosť Katarína Knechtová a režisér večera Juraj Johanides.

Pomôcť v napredovaní projektu pre deti v Ugande môže aj široká verejnosť, a to zapojením sa do verejnej zbierky. Až do konca roku 2013 je možné poukázať príspevok v ľubovoľnej sume na číslo účtu 20219886/6500 s použitím variabilného symbolu 8313. Finančné prostriedky získané týmto spôsobom ako aj verejnou aukciou tento rok dopĺňa aj výťažok z májovej zbierky Týždeň modrého gombíka, ktorá sa niesla rovnako v znamení podpory vodných a sanitačných programov v Ugande.

Každé dieťa
si zaslúži
detstvo,
budúcnosť,
nádej...

PREČÍTAJTE SI VIAC

© UNICEF/UN0475155/Nurullaev
celý článok

Cesta okolo sveta v kuchyni: vianočné dobroty

© UNICEF/UN0254202/Dejongh
celý článok

MY OSLAVUJEME NARODENINY, VY DOSTÁVATE DARČEKY