Chcem prispieť
Chcem prispieť
CHCEM PRISPIEŤ

Deti v Taclobane
sú ochránené pred osýpkami a detskou obrnou

Deti získavajú zároveň výživové doplnky Vitamínu A, čo má za cieľ posilniť ich imunitu voči infekciám. Očkovanie prebieha v evakuačných centrách ako aj prostredníctvom mobilného tímu priamo uprostred postihnutých komunít. Očkovanie v Taclobane je prvou fázou kampane, ktorá má v pláne obsiahnuť deti mladšie ako 5 rokov vo všetkých oblastiach Filipín postihnutých tajfúnom.

Spolu 15 tímov (10 zahraničných a 5 lokálnych) zložených z dobrovoľníkov z ministerstva zdravotníctva ako aj lokálneho Červeného kríža a ďalších mimovládnych organizácií dnes pracovalo na viacerých miestach Taclobanu a očkovalo deti. Medzi prvými zaočkovanými boli deti z 20 evakuačných centier ako napr. v Základnej škole San Jose, kde žije v súčasnosti viac ako 300 rodín v podmienkach, ktoré sú živnou pôdou pre vypuknutie infekčných ochorení.

“Deti v Taclobane potrebujú práve teraz maximálnu ochranu. Choroby sú tichým predátorom, avšak vieme, ako im predísť. A urobíme všetko preto, aby sa tak aj stalo,” povedala Angela Kearney, koordinátorka humanitárnej pomoci UNICEF v meste Tacloban.

Na základe požiadavky filipínskej vlády UNICEF zakúpil vakcíny v hodnote viac ako 2 milióny USD, čím doplní zásoby vakcín v krajine, ktoré sú využívané na aktuálnu očkovaciu kampaň. UNICEF a WHO taktiež pomáhajú v krajine na obnovení infraštruktúry tzv. studeného reťazca. Ten predstavuje systém procesov a prepravy vakcín v požadovanom, neustále chladenom stave až k samotným deťom, a to aj tým, ktoré žijú v najťažšie dostupných oblastiach. Tento systém je mimoriadne dôležitý, aby sa vakcína dostala k deťom v správnej teplote, od ktorej závisí jej účinnosť.  

“Pracovníci WHO a UNICEF doručili dodávky vakcín z Manily do Taclobanu doslova v rukách, skoordinovali očkovacie tímy a zaučili ich, ako deti očkovať v týchto ťažkých podmienkach. Je  doposiaľ bezprecedentné, že za dva a pol týždňa od katastrofy takéhoto rozsahu sa už podarilo zrealizovať obrovskú očkovaciu kampaň,” hovorí Dr. Julie Hall, zástupkyňa WHO na Filipínach. Počas očkovacej kampane prechádzajú deti zároveň monitoringom podvýživy s cieľom okamžite poskytnúť terapeutickú výživu najviac ohrozeným deťom.

Pomáhajú aj Slováci
Do programu bezprostrednej humanitárnej pomoci UNICEF sa zapája aj Slovensko. Slovenský výbor pre UNICEF vyhlásil 11. novembra verejnú zbierku. Jej výťažok bude v plnej výške poukázaný na podporu programu humanitárnej pomoci na Filipínach, ktorú realizuje Detský fond UNICEF. Darcovia môžu svoj finančný príspevok poukázať nasledovne:

  • prostredníctvom online formuláru na stránke www.unicef.sk/filipiny
  • zaslaním prázdnej SMS v hodnote 3 eurá na číslo 844 v sieti Telekom (zbierka je aktívna len v sieti Telekom, Slovak Telekom odvedie celú sumu na zbierku a samotné zaslanie SMS zákazníkovi nespoplatňuje)
  • poukázaním príspevku priamo na číslo účtu 20219886/6500 (Poštová banka)
    (IBAN:SK82 6500 0000 0000 2021 9886), variabilný symbol 0913

Vážime si, že rodinám s deťmi na Filipínach chcú pomôcť aj Slováci. K dnešnému dňu evidujeme príspevky v celkovej výške bez mála 10 000 eur. Vyzbierané prostriedky v plnej sume doplnia financovanie prebiehajúceho programu humanitárnej pomoci UNICEF na Filipínach. Prvú splátku plánujeme poslať do konca tohto týždňa,“ hovorí Miroslav Kaňa, výkonný riaditeľ UNICEF Slovensko.

Každé dieťa
si zaslúži
detstvo,
budúcnosť,
nádej...

PREČÍTAJTE SI VIAC

© UNICEF/UN0475155/Nurullaev
celý článok

Cesta okolo sveta v kuchyni: vianočné dobroty

© UNICEF/UN0254202/Dejongh
celý článok

MY OSLAVUJEME NARODENINY, VY DOSTÁVATE DARČEKY