Chcem prispieť
Chcem prispieť
CHCEM PRISPIEŤ

Natalia Oreiro nabáda
matky, aby dojčili svoje deti

Natalia Oreiro sa rozhodla otvoriť intímnu tému a nechala sa odfotografovať ako dojčí svojho syna. „Táto kampaň je pre mňa veľmi dôležitá. Chcem, aby matky vedeli, že materské mlieko je tá jediná vec, ktorú deti potrebujú počas svojich prvých 6 mesiacov. Keď dieťa dovŕši prvého pol roka, je samozrejme treba, aby začalo prijímať aj inú stravu. Ak však matky dokážu pokračovať v dojčení až do 2 rokov, je to to najlepšie, čo môžu pre svoje dieťa a aj pre seba urobiť,“ vysvetľuje svoj postoj Brunetka zo seriálu Natalia Oreiro. Divoký anjel pózuje na plagáte spolu s výrazným sloganom v španielčine, ktorý by sa dal preložiť ako „Daruj dieťaťu svoj prsník a dáš mu to najlepšie, čo máš“.

Materské mlieko má jedinečné zloženie a úlohu v živote každého človeka. Nedá sa prirovnať k žiadnej inej strave. Preto Svetová zdravotnícka organizácia a UNICEF odporúčajú začať s dojčením už v prvej hodine po narodení dieťaťa a pokračovať v podávaní výlučne materského mlieka až do dovŕšenia 6. mesiaca dieťaťa. V druhom polroku života by malo dieťa začať prijímať aj iný druh vhodnej stravy, avšak ak je to možné, veľmi sa odporúča pravidelne ju dopĺňať o materské mlieko až do druhých narodenín dieťaťa.

“Neexistuje žiadna iná podpora v oblasti zdravia, ktorá má tak obrovský dopad na životy detí a matiek a ktorá stojí vlády jednotlivých krajín tak málo, ako podpora dojčenia,“ vyjadruje Geeta Rao Gupta, zástupkyňa výkonného riaditeľa UNICEF.

Materské mliekom má ideálne zloženie živín pre novorodencov. V celosvetovom meradle, deti, ktoré prijímajú výhradne materské mlieko majú 14-krát vyššiu šancu na prežitie vo svojom prvom polroku života. Matky, ktoré začínajú dojčiť svoje dieťa už v prvom dni po narodení, znižujú riziko jeho úmrtia po pôrode až o 45 percent. Dojčenie taktiež podporuje neskoršiu schopnosť dieťaťa učiť sa a predchádza vzniku obezity a chronických ochorení. Naviac, matky ktoré podávajú deťom výlučne materské mlieko počas prvého pol roka sa rýchlejšie zotavia po pôrode a rýchlejšie získajú svoju telesnú hmotnosť, ktorú mali pred pôrodom. Tiež je pri nich dokázané zníženie rizika popôrodných depresií a rakoviny prsníka. V neposlednom rade, dojčenie hrá kľúčovú rolu pri budovaní celoživotného puta medzi matkou a dieťaťom.

Napriek týmto jasným benefitom, iba 39% spomedzi všetkých detí mladších ako 6 mesiacov v roku 2012 prijímalo výlučne materské mlieko. Našťastie, toto celosvetové číslo narastá. Deje sa tak však len pomaly, najmä kvôli trendu v rozvinutých krajinách, kde je miera výlučného dojčenia nízka a tiež v dôsledku všeobecného nedostatku podpory pre dojčiace matky zo strany svojho prostredia. Naviac, stále exitujú mýty a predsudky, ktoré odhovárajú matky od dojčenia. Niektoré matky sú presvedčené, že ich mlieko nie je dostatočným zdrojom výživy pre dieťa po dovŕšení určitého veku, iné nepoznajú práva, ktoré ako dojčiace matky majú.

Aj UNICEF na Slovensku realizuje osvetu o význame dojčenia. Realizuje ju primárne v prostredí slovenských nemocníc prostredníctvom programu Nemocnice priateľské k deťom. Cieľom je meniť kultúru zdravotníckych zariadení na Slovensku tak, aby podporovali prirodzené dojčenie už v prvých hodinách novorodenca.

Každé dieťa
si zaslúži
detstvo,
budúcnosť,
nádej...

PREČÍTAJTE SI VIAC

© UNICEF/UN0475155/Nurullaev
celý článok

Cesta okolo sveta v kuchyni: vianočné dobroty

© UNICEF/UN0254202/Dejongh
celý článok

MY OSLAVUJEME NARODENINY, VY DOSTÁVATE DARČEKY