Deti v Gaze zúfalo potrebujú pomoc
Deti zasiahnuté eskaláciou ozbrojeného konfliktu potrebujú humanitárnu pomoc a ochranu. Naše tímy sú v teréne.
Aktuálne k 27. 10. 2023:
Kríza v Gaze a Izraeli trvá už tretí týždeň a humanitárna situácia detí je čoraz horšia. UNICEF vyzýva na prímerie, prepustenie všetkých rukojemníkov a bezpečný a trvalý prístup s potrebnými zásobami k civilnému obyvateľstvu. Vo všetkých vojnách najviac trpia deti. Od útoku na Izrael, 7. októbra 2023 a následného neutíchajúceho bombardovania pásma Gazy boli deti zabíjané, unášané, mrzačené a vystavené veľmi traumatizujúcim udalostiam. Pri útokoch v Gaze bolo údajne zabitých 2 360 detí a 5 634 detí bolo zranených - denne bolo zabitých alebo zranených viac ako 400 detí. Viac ako 30 detí v Izraeli údajne prišlo o život a tisíce ďalších zostávajú v zajatí v Gaze.
Deti v Gaze čelia prehlbujúcej sa katastrofe
Deti a rodiny v Gaze boli odrezané od prístupu k potravinám, vode, liekom a zdravotníckym službám. Viac ako milión ľudí (polovica obyvateľov) utieklo zo svojich domovov pred očakávaným pozemným útokom, ale nemajú sa kam bezpečne ukryť. Toto 18-dňové obdobie je najsmrteľnejšou eskaláciou nepriateľských akcií v Gaze a Izraeli od roku 2006. "UNICEF naliehavo vyzýva všetky strany, aby sa dohodli na prímerí, umožnili prístup humanitárnej pomoci a prepustili všetkých rukojemníkov," uviedla Adele Khodr, regionálna riaditeľka UNICEF pre Blízky východ a severnú Afriku. "Aj vojny majú svoje pravidlá. Civilisti musia byť chránení - najmä deti - a za každých okolností treba vynaložiť všetko úsilie na ich ochranu."
„Aj vojny majú svoje pravidlá. Civilisti musia byť chránení - najmä deti - a za každých okolností sa musí vynaložiť všetko úsilie na ich ochranu."
- Adele Khodr, regionálna riaditeľka UNICEF pre Blízky východ a severnú Afriku
Vo všetkých vojnách sú to deti, ktoré trpia ako prvé a najviac.
Ako pomáha UNICEF v pásme Gazy?
Prvých 20 nákladných áut s humanitárnou pomocou dorazilo do Gazy cez hraničný priechod Rafah z Egypta, 21. októbra a priviezlo nevyhnutné zásoby od agentúr OSN aj UNICEF. Množstvo zásob, ktoré bolo doposiaľ povolené doviezť predstavuje len zlomok toho, čo je reálne potrebné. Predstavitelia OSN tvrdia, že na pokrytie nevyhnutných potrieb v Gaze by bolo potrebných najmenej 100 nákladných vozidiel denne. UNICEF vopred umiestnil v Egypte životne dôležité zásoby na pomoc pre 250 000 ľudí. Nákladné autá naložené zásobami stoja na hraniciach a čakajú na povolenie vstúpiť do Gazy.
Pôsobí UNICEF aj v Izraeli?
V krajinách s vysokými príjmami, ako je Izrael, majú vlády vo všeobecnosti dostatočné kapacity na reakciu na núdzové situácie. Za mimoriadnych okolností môže UNICEF na žiadosť vlády zvážiť rozšírenie podpory, napríklad psychosociálnej podpory pre deti.
Vo viac ako 30 krajinách, v ktorých UNICEF nevykonáva programové činnosti, šíria výbory UNICEF informácie o misii UNICEF a získavajú finančné prostriedky na pomoc deťom. Izraelský výbor UNICEF bol založený v roku 2009 a pracuje na zvyšovaní povedomia o právach detí v Izraeli a na získavaní finančných prostriedkov na pomoc deťom v núdzi po celom svete.