Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vyhlásila 14. augusta 2024 stav ohrozenia verejného zdravia medzinárodného významu (PHEIC) pre ochorenie mpox (donedávna nazývané opičie kiahne), ktoré sa rýchlo šíri v Afrike. Rýchle šírenie nového kmeňa, Clad 1b v rámci Afriky má vyššiu úmrtnosť ako iné kmene.
Mpox je zriedkavé, ale vysoko nákazlivé ochorenie, pri ktorom majú ľudia príznaky podobné chrípke, ako sú horúčka, bolesť hlavy a početné kožné vyrážky.
„Deti, najmä tie podvyživené alebo postihnuté inými chorobami sú najzraniteľnejšie voči nákaze. Nákaza mpox môže byť pre nich životohrozujúca. Ich ochrana musí byť najvyššou prioritou.“
Ako sa mpox prejavuje u detí?
Rovnako ako u dospelých, aj u detí s mpox sa objavujú príznaky podobné chrípke a kožné vyrážky. Kožné vyrážky sa najprv objavia ako pľuzgiere na tvári, dlaniach a chodidlách a potom sa môžu rozšíriť na ďalšie časti tela.
V prípade kmeňa Clade 1b môžu byť deti vystavené väčšiemu riziku závažného priebehu mpox, keďže v KDR (Konžskej demokratickej republike), ktorá je epicentrom epidémie, pozorujeme vyššiu úmrtnosť spojenú s mpox u detí mladších ako 15 rokov. Deti s mpox musia byť pozorne sledované, kým sa neuzdravia.
Zotavenie malej Aline z mpox
Keď sa narodila Aline (meno je zmenené), navštívil nás rodinný priateľ, ktorý bol považovaný za vyliečeného z mpox.
„Po čase som zbadala na dcérkinej tvári vyrážky, ale nemala som žiadne podozrenie. Ako dni plynuli, vyrážky sa zväčšovali a ich počet narastal,“ hovorí Alinina matka. „Keď sme prišli do nemocnice, povedali mi, že nás musia hospitalizovať, pretože dcérka trpí mpox. Mala vysokú horúčku a veľké bolesti. Bola som z toho zúfalá.“
V období od apríla do júla 2024, nemocnica v Konžskej demokratickej republike zaznamenala 654 podozrivých prípadov mpox, z ktorých väčšinu tvorili deti mladšie ako päť rokov.
UNICEF poskytol nemocnici život zachraňujúce lieky a veľký stan, ktorý umožnil izolovať pacientov s mpox.
„Sme preťažení a veľmi nám chýbajú zdroje. Žiaľ, nemôžeme v nemocnici hospitalizovať všetkých pacientov. Zotavujúci sa pacienti musia podstúpiť domácu izoláciu, pretože úplné zotavenie trvá približne 120 dní,“ hovorí Dr. Charles Masiva, riaditeľ nemocnice podporovanej UNICEF.
Existuje vakcína proti mpox?
Na ochranu ľudí pred mpox sa používajú vakcíny, ktoré sa môžu podať pred alebo po exponovaní osoby. Vakcíny pôsobia ako štít, ktorý pomáha chrániť ľudí pred život ohrozujúcimi ochoreniami.
Ako môžete predísť mpox?
Mpox je vysoko nákazlivý, preto je nevyhnutné dodržiavať hygienu a vyhýbať sa blízkemu kontaktu s osobami, ktoré boli vystavené mpox.
- Ľudia, ktorí majú mpox by sa mali izolovať od ostatných, kým vyrážky nezmiznú.
- Členovia domácnosti by sa mali vyhýbať fyzickému kontaktu s nakazenou osobou. Týka sa to aj akýchkoľvek predmetov, ako je posteľná bielizeň alebo uteráky, ktoré boli v kontakte s infikovanou osobou.
- Infikovanej osobe a všetkým členom domácnosti sa odporúča dôkladná hygiena rúk a dýchacích ciest. Umývajte si ruky vodou a mydlom alebo použite dezinfekčný prostriedok na ruky na báze alkoholu.
- Ak sa infikovaná osoba nemôže izolovať sama, mala by v prítomnosti ostatných osôb nosiť masku na tvári. To platí aj pri návšteve lekára.
Ako pomáha UNICEF v zasiahnutých regiónoch?
Zameriavame sa na deti, tehotné ženy a komunity s nedostatočnou starostlivosťou, pričom prioritou je prerušenie prenosu ochorenia a monitorovanie a riešenie sekundárnych vplyvov na deti a komunity, ako je ochrana detí a zatvorenie škôl.
- podporujeme národné a provinčné zdravotnícke systémy koordináciou a plánovaním zásahov,
- školíme komunitných zdravotníckych pracovníkov a realizujeme informačné kampane,
- posilňujeme prevenciu a kontrolu infekcií doma, v komunite a v zdravotníckych zariadeniach poskytovaním hygienických potrieb a školením zdravotníckych pracovníkov,
- poskytueme nevyhnutné zásoby vrátane lekárskych súprav, zabezpečujeme výživu a vakcíny.
- zabezpečujeme nepretržitý prístup k základným sociálnym službám, najmä pre deti, tehotné ženy a komunity s nedostatočnou starostlivosťou
Núdzové výberové konanie na obstaranie vakcín
UNICEF vyhlásil núdzové výberové konanie na obstaranie vakcín proti mpox. Vakcíny môžu zohrávať kľúčovú úlohu, aby sa zamedzilo šíreniu ochorenia. Výberové konanie UNICEF je vyhlásené s cieľom pomôcť zabezpečiť vakcíny proti mpox pre najviac zasiahnuté krajiny, a to v spolupráci s Africa CDC, Gavi, Vaccine Alliance, WHO, Panamerickou zdravotníckou organizáciou a ďalšími partnermi.
V Konžskej demokratickej republike, ktorá je epicentrom krízy bolo tento rok hlásených viac ako 18 000 prípadov vírusu, vrátane 629 úmrtí. Štyri úmrtia z piatich boli deti.
Výberové konanie nie je určené len na zabezpečenie okamžitého prístupu k dostupným vakcínam proti opičím kiahňam, ale aj na rozšírenie výroby. V závislosti od dopytu, výrobnej kapacity výrobcov a financovania je možné uzatvoriť dohodu až na 12 miliónov dávok počas roka 2025.
Vakcíny sú jedným z niekoľkých nástrojov používaných na prerušenie prenosu a na ochranu detí a komunít pred vírusom. UNICEF distribuuje prostriedky osobnej ochrany, diagnostické testy, súpravy na lekárske ošetrenie, hygienické potreby a stany do krajín, ktoré sú najviac zasiahnuté.
Kontakt pre médiá:
Monika Molnárová, MSc.
mmolnarova@unicef.sk
Slovenská nadácia pre UNICEF | Slovak Foundation for UNICEF
Michalská 371/7, 811 01 Bratislava