1. septembra sa v Gaze začala dvojkolová očkovacia kampaň, ktorej cieľom je ochrániť viac ako 640 000 detí pred detskou obrnou, vysoko infekčnou a potenciálne smrteľnou chorobou. Deti, ich rodiny a zdravotnícki pracovníci musia byť vždy chránení. Vyzývame všetky strany, aby rešpektovali humanitárne prestávky s cieľom zabrániť šíreniu detskej obrny v Gaze.
WHO a UNICEF žiadajú všetky strany konfliktu, aby v pásme Gazy zaviedli humanitárne prestávky na sedem dní, ktoré umožnia realizovať dve kolá očkovania. Tieto prestávky v bojoch by umožnili deťom a rodinám bezpečne sa dostať do zdravotníckych zariadení a humanitárnym pracovníkom dostať sa k deťom, ktoré sa nemôžu dostaviť do zdravotníckych zariadení. Bez humanitárnych prestávok nebude možné realizovať očkovanie.
Počas každého kola očkovacej kampane palestínske ministerstvo zdravotníctva v spolupráci so Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO), Detským fondom OSN (UNICEF), Agentúrou OSN pre palestínskych utečencov (UNRWA) a partnermi podá 2 kvapky novej orálnej vakcíny proti detskej obrne typu 2 (nOPV2) viac ako 640 000 deťom mladším ako desať rokov.
Poliovírus bol zistený v júli 2024. Znepokojujúce je, že odvtedy boli v pásme Gazy hlásené tri deti s podozrením na akútnu paralýzu, ktorá je bežným príznakom detskej obrny.
Očkovanie bude vykonávať 708 tímov v nemocniciach, poľných nemocniciach a centrách primárnej zdravotnej starostlivosti v každej obci pásma Gazy. Približne 2700 zdravotníckych pracovníkov vrátane mobilných tímov a komunitných pracovníkov bude podporovať realizáciu oboch kôl kampane.
Vzhľadom na vážne narušené zdravotnícke, vodohospodárske a hygienické systémy v pásme Gazy je potrebná aspoň 95-percentná zaočkovanosť počas každého kola kampane, aby sa zabránilo šíreniu detskej obrny a znížilo riziko jej opätovného výskytu.
Medzi ďalšie požiadavky na úspešné realizovanie kampane patrí dostatok hotovosti, pohonných hmôt a funkčné telekomunikačné siete, aby sa informácie o kampani dostali ku komunitám. Pásmo Gazy bolo posledných 25 rokov bez výskytu detskej obrny. Jej opätovný výskyt, pred ktorým humanitárna komunita varovala posledných desať mesiacov, predstavuje ďalšiu hrozbu pre deti v pásme Gazy a susedných krajinách. Prímerie je jediným spôsobom, ako zabezpečiť zdravie obyvateľov v pásme Gazy a v celom regióne.
Našu misiu pomoci deťom v Gaze môžete podporiť TU.
Kontakt pre médiá:
Monika Molnárová, MSc.
mmolnarova@unicef.sk
Slovenská nadácia pre UNICEF | Slovak Foundation for UNICEF
Michalská 371/7, 811 01 Bratislava