Chcem prispieť
Chcem prispieť
CHCEM PRISPIEŤ
© UNICEF/UN0539132/Leul Kinfu


Ťažký rok 2021

Dva roky pandémie zanechali viditeľné stopy v životoch nás všetkých a aj miliónov detí na celom svete.

 


Vážne podvyživené dieťatko v náručí svojej mamy vo výživovom centre podporovanom UNICEFom v Tigraji, Etiópia. (zdroj: © UNICEF/UN0539132/Leul Kinfu)

 

Školské lavice zívali prázdnotou. Rodiny sa ocitli na hrane chudoby. Očkovacie programy zachraňujúce životy boli pozastavené. Humanitárna kríza v roku 2021 bola devastujúcou kombináciou pandémie, ozbrojených konfliktov, chudoby a rastúceho dopadu klimatickej zmeny. V Južnej Amerike tisíce detí a ich rodín utekali pred chudobou a násilím cez hustý tropický les Darien Gap, ktorý je jednou z najnebezpečnejších migračných ciest na svete. Už aj predtým ťažká humanitárna kríza v Afganistane, Jemene, Sýrii a Demokratickej republike Kongo sa ešte viac zhoršila. Počet detí trpiacich život ohrozujúcou podvýživou naďalej stúpa. Následky klimatickej zmeny majú dopad na milióny rodín. Pozrime sa spolu, akým výzvam čelil UNICEF v náročnom roku 2021.

 

Cyklón Eloise v Mozambiku

 

Dievčatko našlo útočisko v budove školy v Beira. Tu sa ukrylo pred silným vetrom a dažďom spôsobeným cyklónom Eloise. (zdroj: UNICEF/UN0405560/Franco)

 

V Mozambiku rok 2021 začal mimoriadne silnou búrkou, ktorá zasiahla oblasť stále sa spamätávajúcu z cyklónu Idai spred dvoch rokov. Cyklón zničil domy, vyhnal rodiny z domovov a spôsobil značnú potravinovú neistotu. Bol silnou pripomienkou toho, že deti sú najviac postihnuté následkami klimatických katastrof a že je nevyhnutné tvrdo pracovať na zlepšovaní poskytovania pomoci najzraniteľnejším komunitám.

 

Podvýživa v Jemene

 

Dieťatko trpiace podvýživou vo výživovom centre nemocnice v Adene, Jemen. (zdroj: © UNICEF/UN0538258/Noman)


Život v Jemene sa pre mnohé deti stal neznesiteľným. Dlhé roky ozbrojeného konfliktu a ekonomickej krízy, pandémia COVID-19 a nedostatok finančných prostriedkov na riešenie zlej humanitárnej situácie dostávajú ľudí na hranu ich možností a mnoho detí je vystavených riziku vážnej podvýživy. Varovanie UNICEFu, že bez pomoci sú ohrozené státisíce detských životov, ktoré vydal ešte vo februári bolo len ďalším upozornením na extrémnu vážnosť situácie v krajine.


Desať rokov trvania ozbrojeného konfliktu v  Sýrii

 


Dievčatko si nesie balík so zimným oblečením v tábore pre vysídlené osoby v severovýchodnej Sýrii (zdroj: UNICEF/UN0497211/Souleiman)


Vojna v Sýrii spôsobila, že životy a budúcnosť ďalších generácií detí visí na vlásku. Desaťročie konfliktu malo zničujúci dopad na deti a ich rodiny, s tisícami obetí a státisícmi trpiacimi hladom a chronickou podvýživou. V marci sa rodiny v severnej Sýrii spamätávali z ďalšej tuhej zimy (zasiahli ich prívalové dažde či množstvá snehu), ktorú museli prečkať v stanoch, dočasných prístreškoch či zničených budovách.


Kríza v severnej Etiópii


 
Dieťatko pri lekárskej prehliadke zameranej na podvýživu v Tigraji, Etiópia. (zdroj: UNICEF/UN0494304/Nesbitt)


Šesť mesiacov po vypuknutí ozbrojeného konfliktu v severnej Etiópii, boli rodiny vystavené mnohovrstvovej kríze s koncom v nedohľadne. Do polovice apríla bolo vysídlených z domovov viac ako jeden milión ľudí, mnoho rodín bolo rozdelených a deti sa ocitli vo vážnom riziku násilia. Desaťtisíce ďalších detí a ich rodín sú ohrozené podvýživou, následkom zničeného poľnohospodárstva, potravinovej produkcie, zdravotného systému, zásobovania vodou a ďalších služieb, na ktorých závisia ich životy.

 

Voda pod paľbou na Ukrajine

 

Dievčatko stojace pred jej domom na východnej Ukrajine. (zdroj: UNICEF/UN0243129/Morris VII Photo)

 

Správa UNICEFu vydaná v máji odhalila, že od roku 2017 Ukrajina zažila viac ako 380 útokov na vodné zdroje. Útoky na zdroje pitnej vody, vodovody a sanitáciu a ich zamestnancov ohrozujú milióny životov detí na celom svete. Tým, že rodiny nemajú prístup k pitnej vode a čistým toaletám, sa mnohonásobne zvyšuje riziko nákazy infekčnými chorobami spôsobenými znečistenou vodou.


Pretrvávajúce násilie v Palestíne


 
Palestínsky chlapec stojí po členky vo vode na mieste jeho niekdajšieho domu v Gaze, z ktorého ostali len trosky. (zdroj: UNICEF/UN0464412/El Baba)


Deti v pásme Gazy boli vystavené násiliu v konflikte, ktorý eskaloval v máji. Vyhaslo mnoho životov a bolo zničených veľa rodín, čo na deťoch zanechalo zničujúce následky. V pásme Gazy boli zničené školy a nemocnice, domy a kancelárie boli zrovnané so zemou. Mnoho rodín muselo opustiť svoje domovy. V Izraeli bolo tiež poškodených mnoho škôl, domov a budov.


Južná Ázia ťažko zasiahnutá vlnou COVID-19


 
Pracovníci triedia kyslíkové bomby na predmestí Amritsaru v Indii, ktoré sú následne distribuované do nemocníc na liečbu pacientov chorých na COVID-19. (zdroj: UNICEF/UN0455355/Nanu/AFP)


Obrovský nárast prípadov ochorenia COVID-19 v južnej Ázii, ktorá je domovom takmer 2 miliárd obyvateľov, vytvoril extrémny tlak na zdravotné systémy v regióne. Chudobné rodiny platili obzvlášť vysokú cenu. Centrom krízy sa stal zúfalý nedostatok kyslíka, na čo UNICEF v Indii reagoval budovaním kyslíkových staníc a dodávkami tisícok kyslíkových koncentrátorov na priamu podporu boja proti pandémii v prvej línii.


Desať rokov nezávislosti Južného Sudánu


 
Dievčatko stojí na kraji cesty pri vozidle UNICEF v Jube, Južný Sudán. (zdroj: UNICEF/UN0548054/Grarup)


Desať rokov od vyhlásenia nezávislosti Južného Sudánu potrebuje okamžitú humanitárnu pomoc viac detí ako kedykoľvek predtým. Výbuchy násilia a pretrvávajúceho konfliktu, opakujúce sa záplavy, suchá a ďalšie extrémy počasia spôsobené klimatickou zmenou a prehlbujúca sa ekonomická kríza viedli k enormne vysokej potravinovej neistote a jednej z najhorších humanitárnych kríz.


Humanitárna kríza v Afganistane

 

Deti sa držia za ruky vo voľnočasovom centre v tábore pre vysídlené osoby v Herate, Afganistan. (zdroj: UNICEF/UN0530720/Bidel)


Afganistan bol už aj predtým jedným z najnebezpečnejších miest na zemi pre deti. S eskaláciou krízy v auguste sa však situácia ešte zhoršila. Ozbrojený konflikt, sucho a pandémia COVID-19 mali za následok vznik humanitárnej pohotovosti. Mnoho detí v Afganistane žije s ranami na duši a boli svedkom scén, aké by nikdy žiadne dieťa nemalo vidieť.


…a na Haiti


 
Chlapec stojí pred svojim domom zničeným zemetrasením v auguste 2021, Haiti. (zdroj: UNICEF/UN0516348/Haro)


Silné zemetrasenie na Haiti v auguste zničilo domy, školy a nemocnice. Už aj pred touto prírodnou katastrofou na Haiti prebiehala zložitá kríza pozostávajúca z rastúcej politickej nestability, nárastu vplyvu ozbrojených gangov, násilia a neistoty, občianskych nepokojov a zvyšujúcej sa potravinovej neistoty a podvýživy. Zemetrasenie však zanechalo desaťtisíce detí a ich rodín bez základnej zdravotnej starostlivosti, čistej vody a strechy nad hlavou.


Vzdelávacia kríza spustená pandémiou COVID-19


 
Inštalácia UNICEF "Nesmieme strácať čas" v centrále UNICEF New Yorku (zdroj: UNICEF/UN0521586/Gary He/UNICEF via Getty Images)


UNICEF v septembri oznámil, že deti na celom svete vynechali počas pandémie viac ako 1,8 trilióna (počet stále narastá) vyučovacích hodín na prezenčnom vyučovaní. Následkom toho boli študenti odrezaní od možnosti vzdelávania a ďalších výhod, ktoré návšteva školy poskytuje.


Prechod cez Darien Gap


 
Žena so svojím dieťaťom v registračnom centre utečeneckého tábora v Bajo Chiquito, Panama. (zdroj: UNICEF/UN0559479/Urdaneta)


UNICEF v októbri upozornil, že počet detí, ktoré prešli džungľou oddeľujúcu Kolumbiu a Panamu cez Darien Gap, dosiahol svoje historické maximum. Počas prechodu tohto hustého lesa sú rodiny migrantov vystavené násiliu, vrátane sexuálneho násilia, obchodu s ľuďmi a vydieraniu zo strany kriminálnych gangov. Deti, ktoré prekračujú Darien Gap, sú tiež vystavené riziku infekčných ochorení, dehydratácii a ďalším problémom vyžadujúcim okamžitú liečbu.


Klimatická kríza je krízou detských práv


 
Študenti odfotení v školskej knižnici na Fidži zničenej cyklónom Yasa. (zdroj: UNICEF/UN0396379/Stephen/Infinity Images)


Extrémne prejavy počasia akými sú cyklóny či vlny horúčav sa stávajú čoraz častejšími a intenzívnejšími. Ohrozujú životy detí a ničia infraštruktúru potrebnú k rozvoju ich potenciálu. Povodne ničia zdroje pitnej vody a sanitáciu, čo vedie k nárastu ochorení ako cholera, na ktorú sú deti mimoriadne citlivé. UNICEF sa v novembri zúčastnil svetovej klimatickej konferencie COP26 a jeho snahou bolo zabezpečiť, aby bola klimatická kríza uznaná ako kríza detských práv.


Neznesiteľné podmienky v Demokratickej republike Kongo


 
Dve deti a žena na fotografii v tábore Rhoa pre vnútorne vysídlené osoby v Demokratickej republike Kongo. (zdroj: UNICEF/UN0563516/Alhindawi)


Desaťtisíce detí žijú v neprístupnom tábore pre vysídlených ľudí vybudovanom na vrchu kopca v provincii Ituri v DRC. Žijú v neznesiteľných podmienkach bez zodpovedajúcej výživy, prístrešia, ochrany, bezpečnosti, toaliet a vody, ako upozornil UNICEF vo svojej správe v decembri. Dramatický nárast počtu obyvateľov tábora Rhoe bol zapríčinený útokmi ozbrojených skupín na blízke menšie tábory, čo prinútilo tisíce ľudí hľadať tu útočisko.


Výziev je veľa a UNICEF neprestáva neúnavne pracovať na tom, aby čo najväčšiemu počtu detí zabezpečil dôstojné podmienky na život, aby mohli rozvíjať svoj potenciál, a aby pre nich budúcnosť bola skutočne lepšia. Bez vašej pomoci to však nedokážeme. Pomôžte nám pomáhať aj v roku 2022, staňte sa SVETOVÝM RODIČOM UNICEF.

 

Každé dieťa
si zaslúži
detstvo,
budúcnosť,
nádej...

PREČÍTAJTE SI VIAC

© UNICEF/UNI396421/Le Lijour
celý článok

24. január = Medzinárodný deň vzdelávania

© UNICEF/Boyko
celý článok

PSÍK DOBREJ VÔLE UNICEF – PATRÓN, VYHĽADÁVA MÍNY A UČÍ DETI