Chcem prispieť
Chcem prispieť
CHCEM PRISPIEŤ
© UNICEF/UN0578987/NOAA

VÝBUCH TICHOMORSKEJ SOPKY UVRHOL TONGU DO KRÍZY

UNICEF s partnermi pracuje na urýchlení núdzových dodávok deťom a rodinám v tejto ostrovnej krajine. Neskoro popoludní, 15. januára 2022 v južnom Pacifiku vybuchla podmorská sopka, ktorá vyslala do vzduchu vysoký oblak popola a spustila tsunami. Erupcia podmorskej sopky Hunga Tonga-Hunga Ha'apai bola údajne jednou z najväčších na svete za posledných 30 rokov. James Garvin, hlavný vedec z Goddardovho vesmírneho letového centra NASA uviedol, že výbuch bol „ekvivalentom približne 10 megatonám TNT“, vďaka čomu bol viac ako 500-krát silnejší ako jadrová bomba zhodená na Hirošimu v Japonsku v roku 1945.
 
Satelitná snímka zachytila 15. januára 2022 erupciu podmorskej sopky Hunga Tonga-Hunga Ha'apai, ktorá sa nachádza v južnom Tichomorskom kráľovstve Tonga. © UNICEF 2022
 
Väčšinu odľahlej ostrovnej krajiny pokryl sopečný popol, čo má vplyv na bezpečné zásobovanie vodou. Problémom je aj kvalita ovzdušia spolu s prepuknutím chorôb prenášaných kontaminovanou vodou. Vlna tsunami zaplavila pobrežné regióny a zanechala za sebou povodňové vody a poškodenú infraštruktúru. Presný dopad sopečnej erupcie a následnej tsunami sa stále posudzuje. Prvé odhady uvádzajú, že 84 % zo 105 000 obyvateľov bolo zasiahnutých sopečnou erupciou a tsunami, pričom takmer všetkých (99 percent) zasiahol sopečný popol. Komunikácia s Tongou, ako aj medzi ostrovmi Tonga zostáva výzvou, dokonca aj satelitné telefóny fungujú len prerušovane.
 
© UNICEF/UN0580178/Royal New Zealand Air Force
 

 

UNICEF mobilizuje núdzové zásoby vo svojom austrálskom humanitárnom sklade v Brisbane na okamžité nasadenie v Tongu. Na paluby HMAS Adelaide Kráľovského austrálskeho námorníctva bude naložených približne 44 paliet zásob obsahujúcich:

 
• 1 000 súprav na vodu, sanitáciu a hygienu (WASH) a hygienických balíčkov pre rodiny, ktoré obsahujú vedrá, mydlo (na pranie a umývanie rúk), hygienické vložky, zubné kefky a pastu a skladacie dózy
• 50 rekreačných súprav pre deti vrátane lôpt, švihadiel, vriec, písacích potrieb a spoločenských hier
 
 
Je nevyhnutné pre ľudí zabezpečiť bezpečný zdroj pitnej vody. Tablety na čistenie vody zo skladu UNICEF na Fidži sú pripravené na dodanie, akonáhle bude možný transport. Väčšina Tonganov je závislá na dažďovej vode zhromaždenej v nádržiach, z ktorých mnohé boli kontaminované sopečným popolom. Voda sa musí dezinfikovať a sanovať v postihnutých obciach, školách a zdravotníckych zariadeniach.
 
Zásobovanie vodou a vyčistenie životného prostredia sú hlavnými prioritami
 
Osemdesiat cirkevných dobrovoľníkov, ktorí boli predtým vyškolení UNICEFom bude poskytovať psychologickú prvú pomoc a podporu traumatizovaným deťom a ich rodinám. Budú vytvorené priestory vhodné pre deti, kde sa deti môžu bezpečne hrať. Centrálny sklad, kde sa uchovávajú vakcíny zostal nepoškodený.
 
© UNICEF/UN0579401/Taufatofua

 

Ďalšie dodávky, ktoré sa podľa potreby pripravujú, obsahujú:

 
  • Zdravotnícke súpravy obsahujúce orálnu rehydratačnú soľ a lieky na liečbu chorôb a infekcií spôsobených kontaminovanou vodou, spolu so základným diagnostickým vybavením a zdravotníckym materiálom
  • Súpravy pre pôrodnú asistenciu
  • Výživové doplnky vrátane terapeutickej výživy pre deti do 5 rokov
  • Sady pre rozvoj mladších detí obsahujúce knihy, pastelky, domino a kocky
  • Stany na vybudovanie provizórnych kliník a dočasných vzdelávacích priestorov
  • Súpravy Škola v krabici na použitie v dočasných vzdelávacích priestoroch 
 

UNICEF dokáže v prípade humanitárnej krízy reagovať a dodávať pomoc do 48 hodín aj vďaka nášmu najefektívnejšiemu programu SVETOVÝ RODIČ UNICEF. Pridáte sa k nám?

 
Každé dieťa
si zaslúži
detstvo,
budúcnosť,
nádej...

PREČÍTAJTE SI VIAC

© UNICEF/UNI396421/Le Lijour
celý článok

24. január = Medzinárodný deň vzdelávania

© UNICEF/Boyko
celý článok

PSÍK DOBREJ VÔLE UNICEF – PATRÓN, VYHĽADÁVA MÍNY A UČÍ DETI